Kahden sydämen TT-kuvauksen ja kahden yksityisen lääkärin (toinen profesori) toimesta minulla todettiin muutama kuukausi sitten sepelvaltimotauti, mutta diagnoosi muuttuikin keskussairaalan TT-varjoainetutkimuksen jälkeen "määrittämättömäski rintakivuksi". Potilaskeromuksessa kuitenkin on todettu "lähes kriitiinen löydös" sydänvaltimossa, eli valtimo on lähes tukossa. Pallolaajennusta ei tehty
Onko kokemuksia tällaisesta?
Määrittämätön rintakipu
5
1327
Vastaukset
- Anonyymi
Tai ei kokonaan tukossa, mutta yli 50% tukossa jokatapauksessa ja voi silloin aiheuttaa sydänkohtauksia, sydämen hapenpuutetta - ja rintakipua.
Minulla on ollut rintakipua, ja on edelleen, välillä myös levossa. - Anonyymi
Lisään vielä tämän kun tuo avaus jäi vähän lyhyeksi ja vaillinaiseksi. Ja jos joku voisi kommentoida ja kertoa omista kokemuksistaa, niin olisin kiitollinen.
Yritin etsiä omakannasta lääkärin merkintöjä tuosta tutkimuskäynnistä, mutta en löytänyt. Ainoastaan sairaanhoitajan merkinnät päiväsairaalasta löytyivät. Kerran tiedot olen sieltä kuitenkin lukenut. Olisi kiinnostanut nyt mm. se, että oliko tutkimuksen tehnyt lääkäri erikoistuva lääkäriharjoittelija, vai jo valmis lääkäri, koska vaikutti hyvin nuorelta.
Avauksessa kerrotut yksityilääkärikäynnit ja tutkimukset johtuivat siitä kun julkinen kieltätyi tutkimasta ja hoitamasta, koska EKG oli aina normaali ja verikokeiden arvotkin sydämen osalta normaalit. Ei siis ollut sydänkohtauksen aiheuttamia vaurioita todettavissa. Siliti sydänoireet olivat niin vaikeita, että vähävaraisenakin olin pakotettu menemään yksityisiin tutkimuksiin.
Nyt on sitten rintakiputuntemusten lisäksi nopeasti pahenevia käsi- ja jalkaoireita, jotka mahdollisesti liittyvät verenkierto ongelmiin. Näistäkin oireista kerroin varjioainetutkimuksen yhteydessä ja vielä sen jälkeenkin, mutta oli jätetty pois potilaskertomuksesta, tai ainakin siitä tekstistä, jonka omakannasta luin. Lisäksi on oireena rinnan alueen värinää, jonka havaitsee etenkin iltaisin ja öisin. - Anonyymi
No voi, hyvä ihminen. Soita sinne keskussairaalan sydänosastolle ja kerro huolesi ja mitä haluat. Tai mene vielä yksityisesti sen professorin vastaanotolle . Omakanta , kohta lausunnot näytä siellä kardiologillesi se. Jollei löydy sieltä, pyydä lähettämään kotiin , kun soitat sinne keskussairaalan sydänosastolle. Hiukan aktiivisuutta.
- Anonyymi
Tyypiilisen ylimielinen asenne hoitohenkilökuntaan kuuluvalta.
- Anonyymi
Tuo "peukku" oli tarkoitettu ANONYYMILLE alapuolelle..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 334259
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344047- 633695
- 873541
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans323524Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643331- 812896
- 542825
- 252606
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142314