Määrittämätön rintakipu

Anonyymi

Kahden sydämen TT-kuvauksen ja kahden yksityisen lääkärin (toinen profesori) toimesta minulla todettiin muutama kuukausi sitten sepelvaltimotauti, mutta diagnoosi muuttuikin keskussairaalan TT-varjoainetutkimuksen jälkeen "määrittämättömäski rintakivuksi". Potilaskeromuksessa kuitenkin on todettu "lähes kriitiinen löydös" sydänvaltimossa, eli valtimo on lähes tukossa. Pallolaajennusta ei tehty

Onko kokemuksia tällaisesta?

5

1378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tai ei kokonaan tukossa, mutta yli 50% tukossa jokatapauksessa ja voi silloin aiheuttaa sydänkohtauksia, sydämen hapenpuutetta - ja rintakipua.

      Minulla on ollut rintakipua, ja on edelleen, välillä myös levossa.

    • Anonyymi

      Lisään vielä tämän kun tuo avaus jäi vähän lyhyeksi ja vaillinaiseksi. Ja jos joku voisi kommentoida ja kertoa omista kokemuksistaa, niin olisin kiitollinen.

      Yritin etsiä omakannasta lääkärin merkintöjä tuosta tutkimuskäynnistä, mutta en löytänyt. Ainoastaan sairaanhoitajan merkinnät päiväsairaalasta löytyivät. Kerran tiedot olen sieltä kuitenkin lukenut. Olisi kiinnostanut nyt mm. se, että oliko tutkimuksen tehnyt lääkäri erikoistuva lääkäriharjoittelija, vai jo valmis lääkäri, koska vaikutti hyvin nuorelta.

      Avauksessa kerrotut yksityilääkärikäynnit ja tutkimukset johtuivat siitä kun julkinen kieltätyi tutkimasta ja hoitamasta, koska EKG oli aina normaali ja verikokeiden arvotkin sydämen osalta normaalit. Ei siis ollut sydänkohtauksen aiheuttamia vaurioita todettavissa. Siliti sydänoireet olivat niin vaikeita, että vähävaraisenakin olin pakotettu menemään yksityisiin tutkimuksiin.

      Nyt on sitten rintakiputuntemusten lisäksi nopeasti pahenevia käsi- ja jalkaoireita, jotka mahdollisesti liittyvät verenkierto ongelmiin. Näistäkin oireista kerroin varjioainetutkimuksen yhteydessä ja vielä sen jälkeenkin, mutta oli jätetty pois potilaskertomuksesta, tai ainakin siitä tekstistä, jonka omakannasta luin. Lisäksi on oireena rinnan alueen värinää, jonka havaitsee etenkin iltaisin ja öisin.

    • Anonyymi

      No voi, hyvä ihminen. Soita sinne keskussairaalan sydänosastolle ja kerro huolesi ja mitä haluat. Tai mene vielä yksityisesti sen professorin vastaanotolle . Omakanta , kohta lausunnot näytä siellä kardiologillesi se. Jollei löydy sieltä, pyydä lähettämään kotiin , kun soitat sinne keskussairaalan sydänosastolle. Hiukan aktiivisuutta.

      • Anonyymi

        Tyypiilisen ylimielinen asenne hoitohenkilökuntaan kuuluvalta.


      • Anonyymi

        Tuo "peukku" oli tarkoitettu ANONYYMILLE alapuolelle..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10865
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8117
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      131
      3593
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2489
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1981
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1766
    Aihe