kevät

on tullut

APUA TARVITAAN
Onko kenellä idioottivarmaa konstia millä myyrät saa pois pihasta. Nyt kun lumet on sulaneet piha on kuin kynnöspelto, kysymyksessä vain pieni kaupunkitontti.
On isoa kekoa ja multamakkaroita. Mikä kumma myyriä pihassamme kiinnostaa. Omenapuita on useita ja marjapensaita samoin. Ruusuja penkeissä, myös mustamarja-aroniapensaita aidanteena. Pari saskatoonipensasta myös. Mikä näistä on sellainen mikä on myyrän herkkua? Mikäli olen oikein katsonut naapuritonteilla on paljon vähemman kasoja. Hermo menee. Olen kyllä kokeillut myyränkarkottimia, sitten jotain liuosta jota tilasin jostain mutta ei niistä mistään ole apua ollut. Onko joku kokeillut sitä sipulijuttua, auttaisiko se?
Kiitos kaikista vastauksista jo etukäteen

4

3950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäyrä
    • On ja pysyy !

      Olet saanut ilmeisesti maamyyrän asukkaaksi.Siihen ei auta mikään konsti.Maamyyrä syö lieroja, etanoita ja hyönteisiä. Se ei vahingoita kasveja muutakuin korkeintaan mylläämällä juuristossa. Maamyyrä on muuten rauhoitettu.Turha on kylvää "myyrämiinoja", ultra-äänikarkoittimia yms hölynpölyä. Klerat myyräsyötti ei kelpaa maamyyrälle vain tavalliselle myyrälle, joten toivotan vain rauhallista yhteiseloa samalla tontilla. Autonpakokaasulla voi ehkä saada myyrän muuttamaan naapurin puolelle, mutta kaasutusta pitäisi tehdä useana päivänä perättäin, eikä siinäkään lopputulos ole varma. Terveisin Tuholaistorjuja.

    • myyräkilleri

      Meidänkin piha-alue n.1000 m2 oli lumien sulamisen jälkeen kuin pommituksen jäljetä. Itku meinasi tulla kun katselin kuinka myyrät olivat myllänneet sen taasen! Olimme kuulleet yhdeltä jos toiselta kamulta kuinka myyrät saa karkoitettua ja mikään ei niistä keinoista ei tehonnut ainakaan meidän pihaan jossa kasoja oli satoja!!! Sitten kuulimme tämän jossa henki lähtee (myyrältä)... seurasimme missä kulkee myyrän reitti. Kaivoimme reitin väliin 15cm X 25cm kolon ja kepillä kulkuaukot auki. Koloon laitoimme ROTANLOUKUN! Kolon päälle laitoimme vanerin ettei tule päivävaloa ja kivi vanerin päälle.... Sitten vain odottelemaan... Ja kuinka ollakkaan saalista on tullut pari myyrää päivässä!!! Henki pois tyyliin! Jee!! Kaikki eivät pidä konstistamme, mutta tontin omistamme me jota katselemme koko vuoden nauttien kasveista ja etenkin kesästä. Myyrä kanta on ollut iso meidän pihalla tänä keväänä... myyrien keskuudessa killeri on varmaan levinnyt tietona ja ne ovat nyt muuttaneet jonnekin...(taivaaseen). Ja heti kun tulee yksikin keko lähtee henki myyrältä oli kuinka rauhoitettu tahansa. Suosittelen muillekin!

    • Fiskars!

      "Onko kenellä idioottivarmaa konstia millä myyrät saa pois pihasta."

      On! Lapio. Odottele, iske ja nosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      103
      2088
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      57
      1251
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1127
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      1023
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      978
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      969
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      962
    Aihe