Fabian koiranluut

Fabiaani on vaihdettu jo kerran nuo ns. "koiranluut" alustaan, mutta kolina vain jatkuu varsinkin kuljettajan puolelta etupäästä kuuluu kolinaa melkein aina montuissa.Onko kenelläkään vinkkejä mikä auttaa ja mitä maksaa takuuajan jälkeen??
4784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Veikkaan että syy on itse vakaajantangossa, eikä niissä koiranluissa tällä kertaa.Vakaajantangossa oleva runkokumin kiinnityskohta todennäköisesti murtunut irti ja tango näin ollen on nyt väärässä asennossa ja osuu ajoittain jonnekin runkoon,etenkin pienissä montuissa.
Asian huomaa nopeasti kun katsoo vakaajantangon molempien puolien välisen eron runkoon,pitäisi olla suunilleen sama matka molemmin puolin,tässä tapauksessa todennäköisesti toinen puoli on kiinni jossain rungossa ja toisella puolella on väliä tuplaten.
Asiaan auttaa uuden tangon vaihto ja uudet runkokumit,kustantaa jotain 150-200e todennäköisesti.

Äänestä
  • Minulla oli Felicia dieselissä ja nykyisessä Fabia TDI:ssä sama ongelma. Silloin tällöin pyörien ollessa kääntyneinä ja saman aikaisesti ajettaessa johonkin montuun kuuluu naksaus. Ei löytynyt Feliciasta vikaa, eikä Fabiastakaan. Tavallaan kummallista, sillä naksaus ei kuulu aina, vaan saattaa mennä kuukausia. Voi johtua jostain rakennetekijästä. Menoa ei ole haitannut, mutta huollossa tarkastutin molemmat.

    Äänestä

  • Joskus kirjoitti:

    Minulla oli Felicia dieselissä ja nykyisessä Fabia TDI:ssä sama ongelma. Silloin tällöin pyörien ollessa kääntyneinä ja saman aikaisesti ajettaessa johonkin montuun kuuluu naksaus. Ei löytynyt Feliciasta vikaa, eikä Fabiastakaan. Tavallaan kummallista, sillä naksaus ei kuulu aina, vaan saattaa mennä kuukausia. Voi johtua jostain rakennetekijästä. Menoa ei ole haitannut, mutta huollossa tarkastutin molemmat.

    Felician kohdalla naksumisen voi aiheuttaa ainakin ulommainen vetonivel. Ainakin kun se on kulunut enemmän ja ajat eteenpäin - pysähdyt - vaihdat pakille vedon mennessä pyörille kuuluu selvä naks. Sama toisin päin. Eli ajossa suuremmilla nopeuksilla ei kuulu mutta parkkipaikalla ja hitaasti pihakuopissa ajellessa kuuluu naksumista.

    Kyseisen vika tuli itelle kun ajelin kymppitonnin rikkinäisellä vetarikumilla, varmaan se muutenkin voi kulua. Itse voit vaihtaa jos viitsit vähän harrastaa. Kokonaisen verariosan hinta kumeineen kaikkineen on jotain 35-50e ja työ ei vaadi mitään erikoistyökaluja.

    Äänestä

riittää pelkkä koiranluidenkumien vaihto.ovat metallipannalla kiinni.saa varaosaliikkeistäkin nykyään.issellä kesti kolme vuotta kun meni taas kumet uusiksi-lieneekö kuoppainen tie syyllinen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesa kirjoitti:

Fabiaani on vaihdettu jo kerran nuo ns. "koiranluut" alustaan, mutta kolina vain jatkuu varsinkin kuljettajan puolelta etupäästä kuuluu kolinaa melkein aina montuissa.Onko kenelläkään vinkkejä mikä auttaa ja mitä maksaa takuuajan jälkeen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu