Vakava haavoittuvuus ja ei mitään korjausta!

Anonyymi

Viime vuoden loppupuolella löytynyt vakava UEFI-haitake on vieläkin korjaamatta vaikka siihen luvattiin pikaista korjausta.
Pitääkö ostaa koneeseen uusi emolevy kun mikään ei auta. Kuinka moni on sen tehnyt? Veikkaanpa ettei kukaan, joten haittaohjelma saa vapaasti riehua kai jo miljoonissa koneissa.

Kuinka moni edes tietää, että sellainen on edes olemassa ja omalla koneellasi ja mitä kaikkea se tekee.

Tämän rinnalla jotkut pankkitunnusten kalastelut ovat lasten leikkiä.


10-08-2020 01:01 PM
UEFI malware

Kaspersky has detected a new UEFI rootkit in the wild.
UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) firmware allows for highly persistent malware given that it's installed within flash storage soldered to a computer's motherboard making it impossible to get rid of via OS re-installation or hard drive replacement.
https://www.bleepingcomputer.com/news/security/mosaicregressor-second-ever-uefi-rootkit-found-in-the-wild/

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joittenkin vakavien tietoturvaongelmien ilmaantumisen jälkeen seuraa vain pitkä ja syvä hiljaisuus...

    • Anonyymi

      Ei koske ainakaan Linuxia. Veikkaisin winkymppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1255
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1211
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      31
      1110
    4. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      844
    5. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      719
    6. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      25
      655
    7. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      12
      477
    8. Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin

      joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-
      Maailman menoa
      89
      457
    9. Puuilo pittäis tulla Haapaveelle

      Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä
      Haapavesi
      38
      336
    10. Vielä vähän lirttinkiä

      tuonne, lirttinkiä sinne, hämmennystä tuohon, sekaanusta tänne, no nii, eiköhän se ala oleen sillä silivoplee taas tältä
      Ikävä
      5
      214
    Aihe