Dibolaarinen ystävä

Anonyymi

Hei onko palstalaisia jotka omidtavat 2suuntaista mieliala häiriötä kärsivän ystävän? Olen tullut siihen tulokseen että ystävälläni täytyy olla se koska hänen käytöksensä on ollut välillä ihan mahdotonta. Diagnosoitu masennus häneltä löytyy mutta hänellä löytyy näitä vauhdikkaita jaksoja jolloin ilkeilee todella törkeästi ja se satuttaa. Hän ei ota muita ollenkaan huomioon mutta on kyllä energinen ja sinkoilee paikasta toiseen nukkumatta lainkaan. Hän on todella epävakaa ja ärsyttää tehdä mitään suunnitelmia hänen kanssaan kun ei tiedä ollaanko siellä ei vai joo kautena. Ihan sama kumpi kausi reissu tulee olemaan ihan pilalla. Alakuloisuus ja kyynisyys tarttuu muihin ja vaatii itselleen erityiskohtelua kun on niin ahdistunut olo. Joo kautena voi ollakkin ihan mukava jonkun aikaa mutta tuntuu kun olisi liikenteessä 16 vuotiaan kanssa kun ei osata pitää huolta itsestä kun ryyppää itsensä semmoiseen kuntoon. Ja törkeilä loukkauksia pitäisi vaan kestää ja katsoa vierestä sanomatta mitään koska hän on kaikkien yläpuolella ja paras. Miten toimia jatkossa tämmöisen kaverin kanssa, en haluaisi mielenterveysongelmien pahenevan mutten tiedä jaksanko enää näin raskasta läheistä ystävää.

5

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      se on bibolaarinen eli beellä,ei deellä

      • Anonyymi

        Se on kyllä bipo ei bibo. Tulee näet sanoista bipolaarinen.


    • Anonyymi

      Aika tyypillistä bipoilua. Olin sellaisen kanssa 20 vuotta naimisiss, ja oireet pysy aika hyvin kurissa tuon ajan, masennuskausia lukuunottamatta. Sai sitten masennuslääkkeet ja meno muuttu aivan hurjaksi, kun tuli mania päälle. Oli kun ols teini-ikäsn kanssa ollut tekemisissä. Kaikkeen järkipuheeseen tuli aina sama vastaus "so what!"

      Osittain lääkäreiden syy, koska syöttivät masennuslääkettä bipolle, siitä tuli vielä hirveämpi mania päälle.

    • Anonyymi

      Kuulostaa että ystäväsi, kamusi on vain keskenkasvuinen.

      '' voi ollakkin ihan mukava jonkun aikaa mutta tuntuu kun olisi liikenteessä 16 vuotiaan kanssa kun ei osata pitää huolta itsestä kun ryyppää itsensä semmoiseen kuntoon''

      Lapsuuden traumoja ja niistä aiheutuvia vakavia tunnelämän häiriöitä, jotka triggeröivät juomaan etc..riippuvuuksiin.

      Zipolaarihäiriö on vain lääkäreiden luoma illuusio.

      • Anonyymi

        Itse ihan diagnosoidusti olet bibolaarinen. Sellaisetkin ihmiset etsivät samanlaisia ominaisuuksia kanssaihmisistään.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      59
      9367
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      128
      6730
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6612
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      178
      4926
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      170
      4728
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      96
      3296
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2411
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2288
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2243
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      2057
    Aihe