"koti koillismaalla" rojekti?

Anonyymi

nyt vasta huomasin tämmösen pikku näpräilyn...

paljonkohan taivalkoski on laittanu veroeuroja tuohon "koti koillismaalla " youtube yms hömppään rahaa?

olisi mukava tietysti läpinäkyvyyden puitteissa tietää kun tommosia markkinointeja tehdään, että mille kohderyhmän tavoitteluihin nuo on pyritty tekemään???

työllistetty on:
- naturpolis
- tamora "tavattoman hyvää konsultointia"
- jenkeistä lennätetty amerikan suomalainen perhe?

mitä nuilla saavutetaan?

8

2065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikein piristävä ja erilainen "rojekti". Eikä perhettä nyt jenkeistä asti ole tänne lennätetty, vähän lähempää ovat tänne matkustaneet :)

    • Anonyymi

      Etelässä asuvana entisenä taivalkoskelaisena olen tästä videotuotantoprojektista erittäin ilahtunut. Kuinka positiivisella ja ystävällisellä asenteella perhe tätä tekeekään.
      Erittäin mukava katsoa näitä videoita.
      Meillä on ystäviä, jotka ovat kiinnostuneet käymään Taivalkoskella nähtyään näitä vilimejä.

      Jatkakaa samaan malliin! On hyvää PR:ää!

    • Anonyymi

      Kannattaa jo Taivalkoskikin eroaa Naturpoliksesta pois niin kuin Posio teki... etuja saanut vaan muutama työntekijää ja muutama kylän "suurta" firmaa...

    • Anonyymi

      Olemme erittäin yllättyneitä, kuinka paljon hyvää tavaraa on taivalkoskelaisissa puoteissa. Eipä näy ulospäin.
      Kaikki osat ovat mielenkiintoisia ja informatiivisia.

      Mielenkiinnolla odotetaan uusia vlogeja. Tämähän on hyvää mainostakin.

      Tehkää vaan lisää näitä! Mahtava idea.

      Ja terveisiä tekijätiimille!!!
      ---
      toivoo: etelän veteläksi 40 vuotta sitten muuttunut taivalkoskelainen

      • Anonyymi

        Kiitos kovasti teille, jotka meitä kannustitte 😊❤️. Projektia oli hauska tehdä, jonka päätyttyä päätimme muuttaa paikkakunnalle. Päätöksemme vaikutti se, että tytöt saivat todella hyviä kavereita eikä koulu kiusaamista ollut/ole ja luonto on jotain ihan omaa luokkaansa. Pienestäkin paikasta voi löytyä myös jotain hyvää. Olkaamme ystävällisiä toisillemme ja hymyillään, jolla voi ilahduttaa jonkun toisen päivää❤️


    • Anonyymi

      Kiitos kysymästä, mutta meidän perhettä ei lennätetty yhtään mistään, vaan tulimme ihan Oulusta. Toisekseen, emme ole "jenkeistä". Perheemme on puoleksi amerikkalainen ja puoleksi suomalainen. Mieheni on kotoisin etelä Amerikasta eli Pohjois-Carolinasta, "jenkit" asuu pohjoisessa. Toisekseen, emme saaneet varsinaista palkkaa koko aikana, joten voit nukkua yösi paremmin. Kyllä, meille maksettiin asuminen eli katto pään päällä, mutta samaan aikaan maksoimme itse ihan omasta pussista Oulussa olevasta asunnosta vuokraa ja muut juoksevat laskut sillä aikaa, joten rahallista hyötyä meille ei tästä ollut, itse asiassa budjettimme meni miinukselle, koska meidän oli pakko hommata auto, jotta pystyimme kulkemaan ja kiitos kysymästä, niin sekin ihan omasta pussista. Miksikö lähdimme sitten tähän mukaan? Lähdimme mukaan mielenkiinnon ja kokemuksen vuoksi. Mitä kostuimme tästä itse? Sen, että opimme tuntemaan ihania ihmisiä, tyttömme saivat hyviä kavereita, eikä koulu kiusaamista ollut. Luonto on ihan omaa luokkaansa, todella upeat maisemat. Ja olemme kokemusta rikkaampia. Itse kutsun Taivalkoskea hiomattomaksi timantiksi. Projektin tarkoituksena oli meidän kohdalla osoittaa, että minkälaista elämä on pienemmällä paikkakunnalla ja vielä kaksi kielisenä perheenä. Tuoda enemmän tunnettuvuutta tälle paikalle. Kohdennettuna kaikille, jotka ovat kiinnostuneita muuttamaan kaupungin melskeestä vähän rauhallisemmalla paikalle. Oletko koskaan ajatellut, että jopa kaupunkien, kuntien ja kylien täytyy tehdä markkinointia? Joten mitä pahaa tässä on? Tämän "hömpän" myötä täällä olevat liikkeet ovat saaneet myös asiakkaita muualtakin. Joten ensi kerralla, kun lähdet tuomitsemaan jotain, niin ota asioista ensin selvää. Kaikki eivät aina juokse rahan perässä. Suosittelen sinunkin joskus hyppäävän johonkin tuntemattomaan, ilman että siitä sulle maksetaan. Silloin voit sanoa, että olet kokemusta rikkaampi, niin sanotusti.

      • Anonyymi

        On aina nautinnollista seurata, kun oikeasti asioista tietävät käyvät laittamassa "Suomi24- tietäjille" jauhot suuhun.


    • Anonyymi

      Se on tehty sitä varten, että saataisiin Taivalkoskelle enemmän asukkaita koska jos et ole jo huomannut, täältä vähenee rajusti väkeä joka vuosi. Kohderymänä on ollut siis perheet jotka suunnittelee muuttoa tänne pohjoiseen ja jos se mahdollinen kotipaikka olisi sitten Taivalkoski.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      158
      5462
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3283
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      254
      3208
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2698
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1844
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1625
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1586
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1447
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe