Veneily/purjehdusvaatteita isoille miehille?

Kokoa on 190 cm ja painoa 110 kg. Roteva muttei ns. läski. Mistä löytyy kunnon veneily vaatteita jolla pärjää sateessa ja tuulessa vähän raavaammalle miehelle?
Normi xl tai xxl helly Hansen on pieni. Kiitos.
10104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jalkineiden osalta kehoittaisin kääntymään viulukotelotehtaan puoleen, löytynee sopivia kokoja. Vaatetuksen voisi katsoa armeijan ylijäämätavaroiden myymälästä, osastolta "teltat" Ja viimoiseksi päähine, jos jostain mummonmökiltä löytyisi vanha kunnon valurautapata, sellainen 50 -70 litraa vetävä, siitä sisäpuolen pehmustamalla oivallinen päähine. Kestää vaikka prammipuomi paukahtaisi hankavastaisessa päänuppiin!

Äänestä

Olen vain hieman lyhyemp ja kevyempi, eikä Muston MPX XL-kokoisena tunnu pieneltä.

Äänestä

Ostaisin raksakamat mallia Indrek. Niin raavasta Eestipoikaa ei ole vastaan tullut jota ei noihin ole saatu puserrettua. Lämpimät ja antaa suojaa (myös tartuntataudeilta), jos vaikka tulee riki niskaan niin tuskin tulee edes mustelmia. Kypärää on ihan järkevää käyttää joka tapauksessa jos ei aja koneella.

Äänestä
  • Suositteletko valkoista, sinistä, punaista vai keltaista raksa kypärää, entä suojalasit?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suositteletko valkoista, sinistä, punaista vai keltaista raksa kypärää, entä suojalasit?

    Keltainen ja suojalaseja ei tarvi kun kevät töissä. Ja sitten HK Blöö roikkumaan rintataskusta siihen veronumerokortin viereen.

    Äänestä

Huomioithan isolle miehelle riittävän aukon housu-osastossa, että pissahommat luonnistuu asiallisesti kovemmassakin kelissä sitlootasta poistumatta ja toinen käsi pinnassa tai ruorissa pysyen.

Äänestä
  • toinen käsi letkussa ja toinen pinnassa, yksinpurjehtivan sailorin arkea?????? YellowWater purjehdusta?

    Harkimo jossain sanoi, että kun oli useamman päivän myrsky niin joutui kakkimaan housuunsa, sitlootasta ei voinut poistua minnekkään. Varmaan sen jälkeen kalsarit mereen ja loppumaton legi jatkuu vain

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    toinen käsi letkussa ja toinen pinnassa, yksinpurjehtivan sailorin arkea?????? YellowWater purjehdusta?

    Harkimo jossain sanoi, että kun oli useamman päivän myrsky niin joutui kakkimaan housuunsa, sitlootasta ei voinut poistua minnekkään. Varmaan sen jälkeen kalsarit mereen ja loppumaton legi jatkuu vain

    Tässä tapauksessa joutuu teltan pesulle.

    Äänestä

Muston mpx housut oli ainakin muutama vuosiitten ns.reilun kokoinen
Ainakin mulle n.190/95kg.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Kiitos

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marin75 kirjoitti:

Kokoa on 190 cm ja painoa 110 kg. Roteva muttei ns. läski. Mistä löytyy kunnon veneily vaatteita jolla pärjää sateessa ja tuulessa vähän raavaammalle miehelle?
Normi xl tai xxl helly Hansen on pieni. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu