odotus ja opiskelu

Hei!
Minä ja mies ystäväni ollaan vihdoin ja viimein päätetty yrittää lasta :) Minä hain opiskelu paikkaa kun eihän sitä tiedä vaikkei tulisikaan raskaaksi pitkään aikaan.Nyt minä sain tietää pääseväni opiskelemaan. Minulla on ollut jo kauan hirmuinen vauvakuume,mutta koskaan ei ole muka sopiva aika raskaudelle.Nyt en sitten tiedä kannattaisiko minun syksyllä aloittaa opiskelu,mutta entäpä jos tulenkin raskaaksi niin sitten pitäisi ison mahan kanssa opiskella :) mutta toisaalta jos en mene opiskelemaan ja jään vaan kotiin ihmettelemään niin...
Onko muita jotka ovat opiskelleet ja samalla miettineet tälläisiä? tai pitänyt koulusta välillä paussia lapsen syntymän takia?
Miten meni???
5342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

itse opiskelin ensimmäistä vuotta,kun tulin raskaaksi.sitten jäin äitiyslomalle sen vuoden syyskuussa.ja palasin kouluun toista vuotta opiskelemaan kun äitiysloma päättyi.j hyvin meni opiskelut ja vauvan hoitaminen. että siintä vaan yrittämään jos siltä tuntuu..ja ainahan koulusta voi pitää taukoa jos sattuu tulemaan raskaaksi,ja aina sinne voi palata takaisin äitiysloman jälkeen. =)

Äänestä

Mä hain ja pääsin kouluun, raskaana olin sitten koulun alkaessa. Kävin vain syksyn koulua, ihan mukavaa alaa. Nyt tyttö yli vuoden ja koululla on tieto että jatkan ensi joululta koulua. Hmm... ja mä haluaisin toisen lapsen.
Kaikki on mennyt tosi ihanasti ja viihdyn kotona, tietenkin tarvitsee harrastuksia ja omia juttuja että näin "nuorena" jaksaa olla kotona. Mä toisaalta haluan kouluun, mutta ei viitsisi toista kertaa keskeyttää lapsen saannin takia(jos siis saisi lapsen). Enkä haluaisi odottaa kolmea vuotta toista lasta.
Nii-in, siinäpähän mietitään. Mä luulen että päädyn siihen että haluan toisen lapsen, hankin harrastuksia lisää ja ehkä jotain kurssia että saa aivojaankin tuulettaa, ja olen kotona vielä kaksi vuotta, niin että toinen lapsi olisi yli vuoden vanha - ja sitten palaan koulun penkille. Sitten kun me katsotaan elämää takaisin kolkytvuotiaina, ollaan onnellisia kun meillä on lapset ja työ, sitähän se elämä on... Vaikka joskus ahdistaa kun luopui vapaasta elämästä, aattelen vaan että mä teen tässä järjestyksessä.
Onnellista jatkoa!

Äänestä

No mulla oli niin, että kun tulin raskaaksi ja gradua olis pitänyt tehdä ja vähän muitakin juttuja, niin ei tullut mitään. Oksensin ja voin pahoin, enkä kotoa uskaltanut lähteä mihinkään, esim. yliopistolle, koska pelkäsin, että koska taas alkaa oksettaa. Ja sitten väsytti, ja heikottikin usein koska ei maistunut ruoka vaan ällötti melkein kaikki.
No, tuo helpotti joulukuussa (tulin raskaaksi syyskuussa) ja ajattelin, että nyt otan itseä niskasta kiinni ja teen niin paljon kuin mahdollista ennen kuin vauva syntyy. Mutta paksat! Mulla oli niin pää täynnä vauva-asioita, etten jaksanut keskittyä ollenkaan. Mielummin kuin kirjoitin gradua niin surffailin Huuto.netissä vauvan vaatteita shoppaillen, ja tutkin että minkälaisia kestovaippasysteemeitä on. :D Niin meni se talvi ja huhtikuussa jäin varhennetulle äitiyslomalle kun en kehdannut enää turhan takia opintotukea nostaa.
Nyt tyttö on 10 kk ja olen näillä näkymin kesän loppuun hoitovapaalla. Mulla on mennyt siis kaksi lukukautta tähän vauvaprojektiin. Saa nähdä, miten sitä syksyllä saa jatkettua hommia. Toisaalta vähän jo kutittelee päästä takaisin yliopistolle palloilemaan, toisaalta pelottaakin ja tuntuu että haluttais vaan olla kotona kun tähän on tottunut.

Äänestä

Olen itse tehnyt kaksi pienintä lasta opiskelun aikana ja koko raskauden olen ollut läsnä opiskelupaikalla. Toiselta vielä kävin opiskelemassa vauva mukana. Ei maailma siihen kaatunut. Tsemppiä!!! Ja onnea vauvan yritykselle!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ramona kirjoitti:

Hei!
Minä ja mies ystäväni ollaan vihdoin ja viimein päätetty yrittää lasta :) Minä hain opiskelu paikkaa kun eihän sitä tiedä vaikkei tulisikaan raskaaksi pitkään aikaan.Nyt minä sain tietää pääseväni opiskelemaan. Minulla on ollut jo kauan hirmuinen vauvakuume,mutta koskaan ei ole muka sopiva aika raskaudelle.Nyt en sitten tiedä kannattaisiko minun syksyllä aloittaa opiskelu,mutta entäpä jos tulenkin raskaaksi niin sitten pitäisi ison mahan kanssa opiskella :) mutta toisaalta jos en mene opiskelemaan ja jään vaan kotiin ihmettelemään niin...
Onko muita jotka ovat opiskelleet ja samalla miettineet tälläisiä? tai pitänyt koulusta välillä paussia lapsen syntymän takia?
Miten meni???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu