Toyota on julkistanut tarkastuskampanjan, joka koskee Suomessa 1573 autoa. Kampanjassa tutkitaan tiettyjen dieselmoottorilla varustettujen Auris-, Verso-, Avensis- ja RAV4-mallien pakokaasujen takaisinkierrätysjärjestelmä.
Autot on valmistettu maaliskuussa 2015–toukokuussa 2018. Moottorit ovat 1,6- tai 2,0-litraisia dieseleitä, moottorityyppi on 1WW tai 2WW.
Suurin osa tarkastettavista autoista on Avensiksia, 1182 kappaletta.
Autot on valmistettu maaliskuussa 2015–toukokuussa 2018. Moottorit ovat 1,6- tai 2,0-litraisia dieseleitä, moottorityyppi on 1WW tai 2WW.
Suurin osa tarkastettavista autoista on Avensiksia, 1182 kappaletta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tarkkaile postiasi, Toyota-kuski! Valmistaja löysi autoistaan vakavan vian – voi johtaa imusarjan puhkeamiseen
Volvo ilmoitti historiansa suurimmasta takaisinkutsusta – koskee hurjaa määrää autoja myös Suomessa
Massiivisen takaisinkutsun syynä ovat turvavyöongelmat.
Ruotsalainen Volvo on ilmoittanut kutsuvansa takaisin lähes 2,2 miljoonaa autoa maailmanlaajuisesti. Suomessa takaisinkutsu koskee 68 000 autoa, mutta Ruotsissa korjauskutsuja lähetetään yli 400 000.
Miten Volvon turvavyöt liittyy tähän Toyota polttopommin korjaamiseen?
Nämä on ne BMW:n dieselmoottorit, kun Toyota päätti lopettaa omien valmistamisen - hyvä, että asiakkaat eivät joudu korjaamaan omalla rahalla tuota.
Oli pakko lopettaa, kun eivät täyttäneet päästödirektiivejä.
Vaag-konserni lähettää kaikille ongelma-auton ostaneille nippusidepaketin korjausta varten, tilinron ja viitteen paketin maksamista varten.
Ja Toyota teippaa kuumenevat ja tulipaloja aiheuttaneita kaapeleita kun ne pitäisi vaihtaa sellaisiin jotka ei kuumene.
Kerro toki tarkemmin tuosta nippuside jutusta ja laskuista.
Saksalainen sanoo vastaavassa tilanteessa, että käyttäjän vika, ei korjata ilman asiakkaan omien rahojen käyttöä, jos edes sittenkään.....
On kyllä onnetonta tuo saksalaiskippojen jälkihoito asiakkaan näkövinkkelistä katsottuna! 😅😆
Kyllä konsernissa osataan nämä päästöjutut. Nillä on siihen oikein oma suunniteltu ja tarkoituksellinen ohjelmakin. Käyttäminenkin on jo maksanut ainakin 30 miljardia. Ei siihen ole vielä muut pystyneet!
Toyot hanskalootassa on järkyttävän paljon hepuli tabletteja jos alkaa ottaa
pattiin päivä kun ajaa toyolla helpottaa näyttää kiinalaiselta sen jälkeen
ping pong sytytyslanka palaa molemmista päistä.
Annoin tabletteja skooda-terolle, sillä ei kasetti kestänyt.