Moni on varmasti seurannut Evergreen-varustamon konttialuksen murheita. Olisi mielenkiintoista kuulla jonkun asiantuntijan analyysi tilanteesta.
Olen katsellut AIS-palvelusta irrottamisyrityksiä. Itseäni on ihmetyttänyt, että keulapulbin kohdalla yritetään vaatimattomalla kaivurilla ruopata. Eikö kannattaisi enemmänkin pumpata paineella vettä rungon ja pohjan väliin. Muutama kymmenen tehokasta pumppua voisi auttaa paljon, jotta hiekka/mutapohja hellittäisi.
Toinen ihmeteltävä asia on, että hinaajilla yritetään vetää keulaa irti menosuuntaan. Eikö olisi järkevämpää keskittyä takaosaan ja yrittää vetää alusta irti tulosuuntaan?
Mitä sanovat asiantuntijat?
Suezin ongelma
6
58
Vastaukset
- Anonyymi
Salaliittoteorioiden asiantuntija tässä.
Se on Putinin juoni.- Anonyymi
Voihan siinä ollakkin joku tahallinen viivästys taka-ajatuksena, jotta ainakin osa rahtilaivoista rupeaisi käyttämään koilisväylää reittinä Aasiaan joka tietäisi rahaa Venäjälle.
Helppo täältä kotisohvilta neuvoa, mutta luulisi tosiaan että tuollaisen konttialuksen saisi helpommin ja nopeammin irti, joka on kiinni vain keulastaan rantahiekassa.
- Anonyymi
Minä olen ihan varma, että tällä palstalla on paljon parempi asiantuntemus kuin niillä, jotka tekevät sitä työkseen.
Tarpeeksi iso väline kehiin, niin laiva irtoaa vaikka palasina. Palasten kerääminen pohjasta on paljon helpompaa kuin ehjän aluksen ajaminen kanavan läpi. - Anonyymi
Aluksella on lähes 80.000 hevosvoiman koneet. Eikö noilla potkurit pyöri vaikka umpihiekassa. Muutama tunti täysillä eteen, niin perän kohdalta on mekoinen määrä hiekka siirtynt pois. Sama vaikutus on myös keulapotkureilla.
- Anonyymi
Niin, noita kanaviahan voisi rakentaa sinne tänne myös tuolla menetelmällä! Peruuttelis vain hiekkarannalle ja odottaisi spaaki pohjassa niin kohta olisikin jo mantereen toisella laidalla.
- Anonyymi
Moottoriveneiletkö useinkin siellä? Laivat ja merenkulku osastolta voisi ehkä kenties löytyä joku joka ymmärtäisi asian päälle hieman mutuilua enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1034847Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493252Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852989- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1091350- 161059
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1141049Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431017Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40991