Joutilaiden kokoontumisajot

Anonyymi

Koko viikonlopun terveet joutilaat parhaassa iässä olevat naiset ja miehet hiihtävät kilpaa. Eikö noille työikäisille ihmisille saada oikeaa tuottavaa työtä???

Pitkin metsää kiertää sukset jalassa ainakin 300 ihmistä. Repivät itsensä rikki ja sitten yhteiskunnan varoilla jonojen ohi leikkauspöydälle. Nämä ns urheilijat käyttävät terveyspalveluja valtavan paljon, mitataan elimistöstä milloin mitäkin ja kuormittavat laboratorioita ja terveydenhuoltoa.

Matkustelevat ympäri kotimaata ja ulkomailla, hiilijalanjälki tosi ruma. Ei Suomelle ole mitään hyötyä noista, työhön vaan tuottamaan veroeuroja.

Tämä muori vihaa urheilua sen takia, kun polvi kulunut raskaassa työssä eikä apua saa, kun kaikenmaailman pallonpyörittäjät ja hiihtelijät menee edelle leikkausjonossa.

15

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      OMG! 166 joutoukkoa just lähössä mettään kapulat jalassa. On tosijaanki paljo työttömiä!

    • Anonyymi

      On kai se viikonloppu töistä vapaa kilpahiihtäjälläkin. Outoa nillitystä selvästä asiasta, mutta kun tarkemmin ajattelee niin ollaankin täällä Kainuun periferiassa missä kateus voittaa kiimankin.

      • Anonyymi

        Ymmärrän kyllä aloittajan katkeruuden .Onko hoitotakuu poistettu nyt koronan takia. Ei kai ne voi loputtomiin leikkauksia siirtää. Toivottavasti pääset pian tarvitsemaasi leikkaushoitoon. Ota yhteys jonnekin potilasasiamieheen tai vaikka oikeusaputoimistoon. Näin keväällä sinun olisi hyvä päästä leikkaukseen. Siinä olisi kesäinen aika aikaa sinulle toipua. Toivotan sinulle kaikkea hyvää!

        Hiihdot ovat tavattoman hyvää mainosta Ristijärvelle ja Kainuulle. Näin hyvät ilmat vielä sattui ja onneksi kisat näkyvät televisiossa!

        Todella upeat maisemat on Saukkovaaralta ja ne näkyvät hyvin televisiossa. Minä ainakin nautin täysin siemauksin noista kisoista.


      • Anonyymi

        Jopa vitsin murjaisit! Kilpahiihtäjä töissä???? Ennen kuulumatonta.


      • Anonyymi

        Kerro ihmeessä missä R-L Roponen, Iivo Niskanen tai K Pärmäkoski ovat töissä? Haluan tietää. Mistä töistä vapaa???


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jopa vitsin murjaisit! Kilpahiihtäjä töissä???? Ennen kuulumatonta.

        No jos se sana "työ" on niin vieras sinulle, että et ole kuullut sitä kuin poliisin sanomana "Menkäähä työ pois täältä" niin en edes yritä ymmärtää tyhmyyttäsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No jos se sana "työ" on niin vieras sinulle, että et ole kuullut sitä kuin poliisin sanomana "Menkäähä työ pois täältä" niin en edes yritä ymmärtää tyhmyyttäsi.

        Perhana, työtä olen ikäni tehnyt. Enemmän kuin moni muu. Nämä joutaakseen hiihtelijät eivät ikänään ehdi tehdä työtä niin paljon kun minä olen tehnyt! Siitä sait!

        Tyhmä en ole, en vain jaksa ymmärtää sitä, että parhaassa työiässä oleville ihmisille ei löydy oikeaa tekemistä. Moni ns huippu-urheilija saa kehäraakkiina jonkin heille keksityn suojatyöpaikan.

        Et sitten vastannut missä esim nuo kolme hiihtelijää on siinä työssä mistä saavat viikonloppuvapaan.


    • Anonyymi

      On se mahtavaa että kisat Ristijärvellä ja vielä hyvin järjestetty

      • Anonyymi

        Hyvin?????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvin?????

        Jo on taas aloittaja pahoittanut mielensä.
        Köyttä on kaupassa se helpottaa.


      • Anonyymi

        Tosi on, mutta sehän näyttää ottavan jotain vajaata kupoliin 6-0


    • Anonyymi

      Olikkoonn vaan jollehhiin henkilökohtainen kunnianhimo Saaha kisat Saukkovaaralle

    • Anonyymi

      Eihän vajaalla ole mitään hätää ,se hölskyy vielä,mutta jos on täys ....,niin ei näytä hyvältä

    • Anonyymi

      jos omilla rahoilla mälläisivät niin ei siinä mitään mutta kun tälläiseen höpötykseen veromarkkoja tuhlataan niin silloin saa ja pitääkin ottaa kantaa! Pitäisi joutavaan urheiluun menevät varat suunnata liikuntaan niin menisi oikeaan osoitteeseen!

      • Anonyymi

        Huippu-urheilun kerskarakentaminen on pöljintä mitä maailmassa on. Monessa maassa tehty yhtä olympiavuotta varten valtavat stadionit halpatyövoiman, riiston ja korruption avulla ja kisojen jälkeen ne lahoaa sijoilleen.

        Niinsanotut huiput matkustelee lentäen toiselle puolelle maapalloa, että saavat suorittaa 10 sekunnin juoksunsa. Eikä noilla muillakaan matkoilla tai hiitopätkillä ole merkitystä siksi, kun maallinen maine on katoavaista. Hyvin harva muistaa vuosikymmenten takaisia menestyjiä.
        Kaikille ihmisille toitotetaan hiilijalnjäljestä sekä ilmastotalkoista, mutta nuo reissaa vuoden ympäriinsä joko kisoissa tai parempien harjottelupaikkojen toivossa. Pyhä lehmä koko huippu-urheilu, ei saa julkisesti kritisoida.

        Liikuntaa kannatan, siinä ei ole mitään huonoa jos jokainen pitää kunnostaan huolen. Itse kävelen, sauvakävelen, vaellan, pyöräilen, lumikenkäilen, hiihtelen, marjastan ja uin, tosin uin vain kesäaikaan avovedessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5172
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4607
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1392
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1350
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1014
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      885
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      833
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      799
    Aihe