En kestä koulustressiä

Anonyymi

Oon kärsinyt monta vuotta kauheasti koulustressistä, enkä ole saanut helpotusta. Se näkyy jatkuvana fyysisiä oireina ja psyykkisinö oireina. Oon tosi väsynyt tähän vaikka olenkin vasta yläkoulussa. En pysty kiertämään tai kaatamaan tätä. En oikeasti enää vain jaksa...

3

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Stressiäkin pystyy hoitamaan. Kokeile palauttavaa rentoa joogaa (googlaa Youtubesta vaikkapa "restorative yoga"), liikkumista luonnossa vaikka kävelylenkkejä, ja rentoutusharjoituksia(esim. Mindfulness harjoituksia, Jännitysrentoutusharjoituksia eli progressiivisen rentoutuksen harjoituksia ja hengitysharjoituksia). Hengitysharjoitukset ja syvähengitys on vastaisku stressille ja rentouttaa kehoasi ja mieltäsi. Kävelykin voi auttaa stressiin.

      Anna itsellesi lepoa, aina ei tarvi suorittaa. Keskity aisteihisi ja rentouta mieltäsi, sen sijaan että olisit kokoajan stressaavien ajatusten vietävinä "mitä pitäisi seuraavaksi tehdä" jne Meditaatio on yksinkertaisimmillaan sitä että keskity siihen mitä näet ja kuulet, mene vaikkapa luontoon ja katsele ympärillesi. Sisällytä joka päivään aikaa jolloin huolehdit mielesi hyvinvoinnista. Tai tee vaikka käsilläsi jotain ajatuksella keskittyen siihen mitä tunnet käsissäsi. Tuo on tietoista läsnäoloa.

      Aikatauluta kouluasi niin että sinulla on riittävästi lepoaikaa. Aikatauluttaminen on tärkeää jotta ei väsy. Jos olet vaativa itseäsi kohtaan, yritä miettiä mikä on tärkeämpää, hyvinvointisi vai suorittaminen?

      Tärkeää hyvinvoinnille on ravinto ja liikunta. Liikunnasta ei kannata ottaa paineita vaan tehdä sitä kehoa kuunnellen.

    • Anonyymi

      On normaalia että on hieman stressaantunut (tai virittynyt) tilanteissa jotka kokee tärkeiksi, olipa ne sitten oikeasti tärkeitä tai ei. Mutta juttele koulupsykologille ja kerro siis nimenomaan tuosta stressistä ja tunteistasi ja ajatuksistasi. Mutta vaatimus on että pitää kertoa rehellisesti, eikä vain esittää reipasta ja pärjäävät, kuten on tapana. Muuten ei saa apua, jos siis esittää jotain muuta. On normaalia että aina ei jaksa.

    • Anonyymi

      Opettele pysähtymään ja olemaan niin paikoillaan kuin pystyt.

      Voit esim. maata sängyllä selällään ja yrittää olla niin pysähdyksissä kuin pystyt. Ole paikoillasi niin kauan että tunnet olosi tyyneksi.

      Tämän pitäisi rauhoittaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3125
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      65
      2713
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2250
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1711
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      106
      1529
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe