Miten, kannataako ostaa pari vuotta vanha ja 42tkm:ia ajettu Yaris ? Onko paljon vikoja.Pikkuisen huolestuttaa ne ajo-ominaisuudet.Miten käyttäytyy kovemmassa vauhdissa, onko se kaatumisvaara kovin suuri jos väistää vaikkapa tiellä juoksevaaa jänistä. Toisena vaihtoehtona olisi Punto. Se on kyllä nätimpi. Onko kenelläkään kokemuksia molemmista..
käytetty yaris
autokuumeinen
284024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ehkä kannattaisi koeajaa, se on paras keino.
Minä ottaisin Yariksen ennemmin, mutta oma valintahan se on.
Ainakin vikatilastoissa Yaris pärjännyt huomattavasti paremmin kuin Punto.
Toyotan ongelmat o yleensä perustavampaa laatua eli silloin kun hajoaa niin hajoaa iso asia. Pikkuviat jos ei häiritse ja haluaa pomminvarman auton niin fiat. Koeajo kuitenkin ratkaisee asian ja hinta.
kiveniskemiä tulee ja pintamaali irtoaa, pohjaväri paistaa rumasti alta,muutamassa vuodessa on konepelti kuin haulikolla ammuttu.
Yariksen maalipinta ei näytä parin vuoden jälkeen haulikolla ammutun näköiseltä vaikka siihen amuis haulikolla! Tämä on totuus! Toyotan maalaustekniikka on tänä päivänä ylivoimaisen taidokasta.
!!!
Itselläni oli -01 Yaris.Vaihdoin sen Puntoon,koska siinä ei ollut ilmastointia.Ihan saman laatuisia pikkuautoja kummatkin.Kummassakaan ei mitään erikoisia vikoja.Punton etuna on ulkomuoto ja hinta.Samoilla varusteilla olevasta Yariksesta saa pulittaa aika paljon enemmän.Ilmastointi on ehdoton ,kun siihen on tottunut.
No ei ole vaaraa kaatua jos jänistä väistää, mutta rusakoidenkanssa kannattaa ola tarkkana sillä niitä väistäessä saattaa jopa kellahtaa katolleen... riippuu tietenkin ajotaidostasi saatko auton pysymään renkailla.
Sinuna en edes harkitsisi mitään Fiat Puntoa. Laadussa huomattava ero Toyotan hyväksi, puhumattakaan ajo-ominaisuuksista. Takuu on myös vuoden kehnompi. Mutta isoin ero noiden kahden auton välillä tulee jälleenmyyntiarvossa. Toyota pitää hyvin arvonsa, Fiat ei.
En huomannut mitään laatu eroja näiden autojen välillä.Punto on paljon paremmin varusteltu ja hiljaisempi ajaa.Yariksella ajoin 2.5 vuotta ja Puntolla olen ajanut nyt yli vuoden.Kummassakaan autossa ei ole ollut mitään vikoja.Yariksesta sai vain maksaa ylimääräistä ihan turhasta.Takuu näissä kummassakin on 3 vuotta.Käypä Teemu kokeilemassa ensin ennenkuin arvailet autojen ominaisuuksia.Ja onhan Punto paljon paremman näköinenkin kuin Yaris.
Molemmathan on ihan täysiä paskoja. Autoilusta ei todellakaan voi nauttia tämän kokoluokan koppimopoilla. Millähän lailla Punto on paljon paremmin varusteltu kuin Yaris? Italialanen laatu kyllä tunnetaan, susi jo syntyessään! Yaris sentään toimii ja on varmasti monelle ihan kelpo kauppakassi jos talous ei anna mahdollisuutta hankkia kunnon autoa.
Ei tarvitse kysellä ja arvailla,kun käy kokeilemassa kumpaakin.Punton ja Yariksen varustelussa on eroa.En löytänyt Yariksestani esim.sivupeilien lämmitystä enkä ilmastointia.Yaris oli kovaäänisempi ja muovisen tuntuinen.Koelauta nitisi ja auto oli kuin sauna kesällä.On vaan tyhmää maksaa liikaa.
kyllä Punto tuntuu autolta Variksen rinnalla. Jämäkämpi ajaa, parempi varustelu ja halvempi.
yaris mihinkään kaadu. en olisi tässä kirjoittamassa jos kaatuisi, koska kaahaan niin maan per#####sti. ei pelkoa kaatumisesta. minun mielestäni yaris on 100x paremman näköinen kun punto mutta makuasioista on tyrha kiistellä
T:19v ammattikoululainen
Niin kertoi tuore vikatilasto, jossa 2-3 vuotiaat autot oli pistetty paremmussjärjestykseen. Punto ei mahtunut 20 parhaan joukkooon...
Toista vuotta olen mielenkiinnolla odottanut niitä Punton vikoja,mutta ei vaan näy eikä kuulu.En ole kuullut,että olisi muillakaan tutuilla.Löytyiskö siitä vikatilastosta vähän tarkempia tietoja mistä osaisin niitä vikoja löytää?Laittaisitko muutaman esimerkiksi.
Fiat Punto
moottorin ja vaihteiston öljyvuotoja
ajonestolaitteen vikoja
sytytyselektroniikkavikoja
sytytyspuolavikoja
jarrulevyvaurioita: jarrupalat kuluneet jo 30-40 000 kilometrin ajon jälkeen
jarrut puoltavat ja juuttuvat
jarruputket ruostuvat
kytkin kuluu nopeasti, kytkin alimitoitettu
vaihteensiirto takertelee, vaihteiston synkronointivikoja
vilkkuvalokytkimen vikoja
sähkötoimisten lasinnostimien vikoja
turvavöiden rullamekanismin vikoja
happianturivikoja
termostaattivikoja
polttoainepumppuvikoja
käynnistysmoottorivikoja
sylinterikannentiivistevuotoja
laturivikoja
pakoputkistovuotoja
maalivikoja
ovien lukot takertelevat
taka-akseliston tuennassa väljää
Nuo taitaa olla tojotan vikoja,nehän sinä paremmin tunnet kuin Punton.Puntosta ei tuollaisia vikoja löydy.Hauskan listan olet sepustanut.Käy Delta autossa kokeilemassa uutta ilmastoitua Puntoa,niin Yariksella ei huvita enää sen jälkeen ajella.Oletko lukenut Yariksen vikailmoituksia:moottori kiljuu,vesi vahinkoja,kaatuu herkästi kurvissa,huono maali,meluisa,natiseva airback,vaihdelaatikko rikki 68 th...
http://www2.helsinginsanomat.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1035
ainoa minkä allekirjoitan mainitsemistasi yariksen vioista on natiseva airbag. loput olet fiat fanaatikkona tempassu hatusta. itselläni ei ole fiateista yhtään mitään hyvää sanottavaa, ei puntosta, ei stilosta... kaikki samoja italialaisia susia! yaris sentään miellyttää silmää ja on huippulaadukas peli punton rinnalla. ikinä en tule italialaista autoa hankkimaan, en ikinä!
rumuuskilpailun
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=581&posting=22000000007264750
tule ikinä ostamaan italialaista autoa. Enkä japanilaista. Jos olisi aivan pakko niin sitten italo.
Fiat on parempi ajaa eikä ole niin muovisen tuntuinen.
litranen 3-ovinen 03 yaris. Pidempiä matkoja en lähtisi ajelemaan, max 150 km. yhdellä istumisella. Kaikkihan on viimekädessä alustan kunnosta, jos auton haluaa kippaa kyljelleen. itse en onnistunuy saamaan kumoon, kun hirveä joutui väistelemään. No, italialainen on aina italialainen ja eikö sitä joskus mainostettu jonkun sukulaisena??
Kumpaakaan en omista,mutta jos olisi pakko ostaa jompikumpi niin se olisi Punto.Töissä olen joutunut kumpaakin ajamaan monen vuoden ajan.Kyllä Puntolla on miellyttävämpi ajella kuin Yariksella..Hiljaisempi käyntiääni, suurempi tavaratila ja Punton saa pakkasella käyntiin.Yaris ei aina suostu lähtemään.Vikoja ei ole ollut.
Puntoni paloi korjaamossa lunastuskuntoon.
Ostin -04 uuden 1,3 Yariksen.
Mielestäni se on hyvä auto,ei mitään vikoja 25,000 km:n.
Hermo lepää kun ei enää tarvitse miettiä,mikä leviää seuraavaksi.Kuten oli Punto-aikaan.Jatkuvasti jotain..
Tyytyväinen.
Minultakin paloi Mondeo korjaamolla.Ikinä en osta enää Mondeota.
Minulta paloi Puntoon hihat. En enää ikinä osta hihoja. Punton omistaminen opettaa kärsivällisyyttä!
Mulla oli joskus aikoinanin Tipo fiiatti. No ei sitä varmaan voi verrata Puntoon, mutta se oli kyllä täys paska ja läpi mätä. Nyt ajelen T-Sportilla ja olen kyllä todella tyytyväinen. Ei ole ainakaan rata-ajossa kaatunu. Pupuja en ole joutunu väistelemään, kissoja kyllä välillä kun ei meinaa irti autosta pysyä ;)