Kytkeytyy ajossa omia aikojaan. Golfissa sen saa kytkettyä itse. Onnistuuko t Roc Issa jotenkin manuaalista? Säästää rutkasti bensaa, jos niin.
T Roc DSG vapaavaihde (ei N)
7
107
Vastaukset
- Anonyymi
Mitenkä se säästää bensaa? Nykyiset moottorit ei kuluta bensaa esim. alamäessä jos ei paina kaasupoljinta.
- Anonyymi
Ohjekirjassa kerrotaan oikeasti ja bensaa säästävistä ajotavoista.
- Anonyymi
Ohjekirja EI kerro, miten ko. vapaa kytkeytyy itse kytkemällä. Laita sivunumero, jos kertoo. Siellä mainitaan vain, että kytkeytyy..., Ja niin se ajossa on tehnytkin, mutta vain "itsenäisesti". Moottorijarrutus on eri asia. Joku tuossa vihjaisikin, että ei kuluta polttoainetta tuolloin. Eipä niin, mutta D-rullaamalla menee pidemmälle kuin jarrutuksessa, jolloin ka. kulutus laskee merkittävästi. Golfin eTsi tiputtaa tuolla manuaalisella vapaalla jopa 0.7 litraa ka kulutusta vs. normiajo.
T Roc ilmaisee vapaarullauksen mittaristossa D-ilmoituksella, ei siis numeroa perässä. Moottorijarrutus rullauksessa lukee esim. D7.
- Anonyymi
DSG ei kuluta bensaa jos se on Diesel?
- Anonyymi
No niin. Asia "melkein " ratkesi, eli paina kaasupoljinta kevyesti, kun eco -profiili on käytössä. Ainut vain, että profiili -valinta on lisävaruste ja niissä autoissa, joissa sitä ei ole, niin kytkeytyy edelleen jonkin muun tavan kautta. Opiskelen ja kerron sitten maahantuojalle, kun ei heidän ohjeistus kerro.
- Anonyymi
Jäi sanomatta, että todella paljon tiputtaa kulutusta noilla kokemuksilla, jotka jo on. Vaatii vielä ajoharjoitusta, jotta saadaan todelliset kulutuslukemat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jäi sanomatta, että todella paljon tiputtaa kulutusta noilla kokemuksilla, jotka jo on. Vaatii vielä ajoharjoitusta, jotta saadaan todelliset kulutuslukemat.
Joutuuko volkkarilla harjoittelemaan ajoa, muilla vaan ajetaan .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410