Foorumilla on hyvän aikaa puhuttu raudan puutteesta ja sen aiheuttamasta väsymyksestä.
Nyt asiaa ruotii Ylen uutinen.
https://yle.fi/uutiset/3-11861027
Masennus diagnooseja ilman masennusta
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla on sellainen kokemus että kun lääkäri ei löydä ongelmaa verikokeissa ja muissakaan kokeissa niin sitten lääkäri leimaa potilaan masentuneeksi ja määrää SSRI lääkkeen. Minä ainakin sain Sitalopram reseptin vuosia sitten kun epämääräisten oireiden syy ei löytynyt. En mennyt siihen lääkekoukkuun.
- Anonyymi
... sitten lääkäri leimaa potilaan masentuneeksi ja määrää SSRI lääkkeen.......
Onko se sitten halvepaa, jos, kun esim. ferritiinin puutteesta kärsivä ei saa korjaavaa hoitoa, vaan joutuu kulkemaan lääkärissä vuosikausia valittamassa vaivojaan ?
Sama ongelma tuntuu olevan mm. myös kipirauhasen virheellisen toiminnan kanssa. - Anonyymi
Se "korvienvälin" hoitohan on melkoisen yleistä. Mm. esim kilpirauhasen sairauksien ollessa kyseessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
... sitten lääkäri leimaa potilaan masentuneeksi ja määrää SSRI lääkkeen.......
Onko se sitten halvepaa, jos, kun esim. ferritiinin puutteesta kärsivä ei saa korjaavaa hoitoa, vaan joutuu kulkemaan lääkärissä vuosikausia valittamassa vaivojaan ?
Sama ongelma tuntuu olevan mm. myös kipirauhasen virheellisen toiminnan kanssa."Onko se sitten halvepaa, jos, kun esim. ferritiinin puutteesta kärsivä ei saa korjaavaa hoitoa, vaan joutuu kulkemaan lääkärissä vuosikausia valittamassa vaivojaan ?"
Minä kävin tuota rundia 26 vuotta. Menin aina parin vuoden välein uudelleen terveyskeskukseen kun vointi paheni. Lopulta kyllästyin siihen vähättelyyn ja SSRI lääkeiden / terapian tuputtamiseen.
No, 30 vuotta ensioireiden jälkeen aloin pyörtyilemään joten päättelin missä se ongelma on. Rautaa olen nyt puoli vuotta syönyt ja olo on merkittävästi parempi, ei hyvä kuitenkaan.
Ei se ehkä yhteiskunnalle niin kalliiksi jäänyt kuin itselleni. Olen ajautunut synkkään köyhyyteen enkä mene enää lääkäriin vapaaehtoisesti noiden kokemusten jälkeen. Tulkoon syöpä tai infarti, aivan sama.
- Anonyymi
Itselläni on kilpirauhasen vajaatoiminta. On ollut jo noin 20 vuoden ajan. Samoin rauta-arvot olleet päin hemmettiä jo pitkään.
Mutta jos menee valittelemaan väsymystä, uupumusta, hengenahdistusta, työkyvyn ja mielialan laskua, ja taustalla on aiemmin rätkäisty psyykkinen diagnoosi, niin arvatkaa vaan, saatko itsellesi mitään tarkempia tutkimuksia?
Ei varmasti tule.- Anonyymi
Oletko ylipainoinen? Vältteleletkö liikuntaa? Eikö hikoilu ole se sinun juttusi? Tupaakoitko? Kuinka monta kiloa syöt suklaata vuodessa? Itse sinun on arvosi korjattava, et ole robotti. Lääkärit eivät ole sinusta vastuussa! Älä syytä toisia, syytä itseäsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko ylipainoinen? Vältteleletkö liikuntaa? Eikö hikoilu ole se sinun juttusi? Tupaakoitko? Kuinka monta kiloa syöt suklaata vuodessa? Itse sinun on arvosi korjattava, et ole robotti. Lääkärit eivät ole sinusta vastuussa! Älä syytä toisia, syytä itseäsi.
Olet oikeassa, lääkärit eivät ole vastuussa mistään. Ja se valitettavasti näkyy.
- Anonyymi
Itseäni harmittaa tämä "paradoksi" siitä, miten paljon usean vuoden ajan on puhuttu matalasta kynnyksestä, tai ennalta ehkäisystä.
Niin omassani, useissa foorumin, ja nyt myös näissä uutisten tarinoissa.
Kaikissa on eri syitä, mutta hyvin samanlaisia lopputuloksia. Miten vuosia, tai vuosikymmeniä, menee kuin hukkaan, ennen kuin syy, tai sopiva hoito rupeaa selkiytymään.
Jälkiviisaus on tyhmää ja turhaa, mutta kieltämättä aika ajoin tulee mileen, että yllättävän pienillä virheillä, tai laiminlyönneillä, on yksilön kannalta isoja vaikutuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609261IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3136463Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681488Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61351- 1091131
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831112Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72963Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718