Mutsi kuin Häkkinen

Veropakolaisen poika

Onkos mun mutsi myös veropakolainen kun se on asunu Ruotsissa 12vuotta ja maksaa verot sinne eikä Suomeen yhtään vaikka on Suomen kansalainen ja ylpeä kansalaisuudestaan? Pikkusiskoni on naimisissa englantilaisen miehen kanssa. He asuvat Espoossa ja mies on töissä Helsingissä eikä maksa veroa Englantiin yhtään vaan kaiken Suomeen. Oisko minun syytä toivottaa mokoma veropakolainen pois täältä tai ainakin pyytää häntä järjestämään asiansa jotenkin niin että maksaisi ne verot Suomen sijasta Englantiin?
Nämä nyt ei liity moottoriurheiluun mutta tuli mieleen noista keskusteluista ja täällä tuntuu olevan verotuksen parhaat "asiantuntijat".

4

655

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • verotarkastaja

      ...tuloveroja edes Monacoon!!! Kiitollisena kaikesta "hospitalitysta" mies kumartelee nöyrimmin Rainierin ruumista ja nauraa "partaansa" matkallaan pankkiin. No okei, ehkä hieman subventoiden kustantaa Harrin ja Ailan muhkeat kiinteistöverorasitteet. Kenties.

      • ;;;;;;

        Jaahas, siis ei siinä mitään ettei Häkkinen maksa veroa Suomeen vaan närästystä aikaan saa se että Häkkisen ei tarvitse maksaa minnekään tuloveroa. Homma olisi siis OK jos Monacossa muuttuisi laki verotuksesta ja vetäisivät esim. 60% tuloista valtion kassaan. Eli vielä tiivistettynä: ei tarvitse maksaa SUOMEEN veroa, kunhan ei rikastu tuloillaan.


      • TV:stä kuullut
        ;;;;;; kirjoitti:

        Jaahas, siis ei siinä mitään ettei Häkkinen maksa veroa Suomeen vaan närästystä aikaan saa se että Häkkisen ei tarvitse maksaa minnekään tuloveroa. Homma olisi siis OK jos Monacossa muuttuisi laki verotuksesta ja vetäisivät esim. 60% tuloista valtion kassaan. Eli vielä tiivistettynä: ei tarvitse maksaa SUOMEEN veroa, kunhan ei rikastu tuloillaan.

        jonka nimeä en nyt muista. Muutama vuosi sitten sanottiin, että se on 8-9 prosenttia henkilön tuloista.


      • ------
        TV:stä kuullut kirjoitti:

        jonka nimeä en nyt muista. Muutama vuosi sitten sanottiin, että se on 8-9 prosenttia henkilön tuloista.

        Se on tv-lupamaksu. Ehdoissa kumminkin mainitaan erityisesti, ettei formuloissa joskus pyörineiden tarvitse maksaa sitä maksua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1788
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1345
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      120
      1140
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      377
      961
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      28
      895
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      124
      791
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      705
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      14
      649
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      603
    14. Onko muka 21 vuoden ikäero paljon?

      🤔
      Rakkaus ja rakastaminen
      44
      585
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      521
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe