Pistelee vihaksi noi pankki sivustojen hakkerit,
tavallisten ihmisten pitäisi saada raha-asiansa hoitaa turvallisesti,
joka helekutin kerta varotetaan sivuston vaarasta,
ja jopa ilmoitetaan että pankin näkösiä viestejä on laittanu hakkeri,
jotensakki niin että sivusto voi valheellisesti näyttää oikealta pankin sivustolta,
huh huh ja tuhat kirosanaa perään,
ei vanha välttämättä HUOMAA
EI tajua että sivu onki hakketin sivu,,,
kuka korvaa vahingot tavallisille palkin asiakkaille,
tosi kiukkunen
ja tuhat kirosanaa perään !???
tavallisten ihmisten pitäisi saada raha-asiansa hoitaa turvallisesti,
joka helekutin kerta varotetaan sivuston vaarasta,
ja jopa ilmoitetaan että pankin näkösiä viestejä on laittanu hakkeri,
jotensakki niin että sivusto voi valheellisesti näyttää oikealta pankin sivustolta,
huh huh ja tuhat kirosanaa perään,
ei vanha välttämättä HUOMAA
EI tajua että sivu onki hakketin sivu,,,
kuka korvaa vahingot tavallisille palkin asiakkaille,
tosi kiukkunen
ja tuhat kirosanaa perään !???
Vastaukset 47
Vanhimmat
ahdistaa,,,
miksi ei osata pankin sivustoja laittaa niin ettei niihin hakkerit pääse,,
Onhan se kummaa kun joidenkin elämä (hakkerit) on toisten kiusaamista ja häirintää, ei terveen puuhaa ollenkaan. Sitten on tietysti niitä ns. positiivisia hakkereita, jotka mm. tekevät ansoja huijareille ja paljastavat heikkoja kohtia tietoliikenteessä yms.
Lähes aina pankkijuttu on asiakkaan oma moka.
Muutama viimeaikainen juttu. Mm. evästeistä
https://www.is.fi/digitoday/art-2000007881760.html
https://www.is.fi/digitoday/art-2000007884157.html
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000007893035.html
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000007879325.html
Verkkopankin avainlukutaulukko on ihmisellä itsellään, eikä mikään rikollinen varmaankaan pääse kenenkään pöytälaatikkoon avainlukutaulukkoa hakemaan.
Haittaohjelma voi hivuttautua pankin istuntoon väliin
tai
haittaohjelma ohjaa pankin sivuston näköiselle valesivustolle, johon kävijä antaa kaikki tunnuksensa. Jotka tunnukset kriminaali käyttää sitten oikealla pankin sivustolla.
Maksun vahvistuskoodikaan ei ole ehkä pankin ohjelman randomina valittu vaan saattaa olla tietyssä järjestyksessä seuraava.
tai
jengi tunkeutuu kotiin ja pakottaa antamaan tunnukset
tai
jengi harhauttaa käteisautomaatilla kävijää
tai tai tai.......
Ei voi kovin helposti hivuttaa mitään istunnon väliin ellei käyttäjä mene sitten haitallisen sivuston kautta.
Tänäänki ensimmäisenä pankin ilmoitus siuston yläosassa, ,
23 3 viesti hakkerilta,
huh huh oli ollut viesti hakkerilta
ei pankin viesti
vaikka vistissä oli selkeästi pankin nimi,
mistä helekustista tavallinen töllykkä tietää jos viesti on pankin omalla sivustolla että se onki hakkerin viesti
hehekutin helekutti,
ja laskua maksettaessa tänään oli myös outoa toimintaa,
lopussa kun pyydettiin määrättyä numeroa ruutuun
niin SE PITIKI ANTAA TOISEENKI KERTAAN
vaikka ennen ikinä ei semmosta ole tapahtunu,
mielsestäni pankki on vastuussa kaikesta jos vahinkoja tapahtuu,
halooooo,,,, mitä tommosessa tapauksessa asiakkaan pitäisi tehdä,,,
sata - tuhatta kysymysmerkkiä ottassa ??????????
Olet saattanut saada haittaohjelman koneellesi klikkaamalla verkkouutisten ja maikkarin linkkejä, joissa on lopussa # ja numero kirjainsarja.
Niitä ei pidä koskaan klikata vaan poistaa ensin # ja numero kirjainsarja.
"ei pidä koskaan klikata vaan poistaa ensin #"
Osoittaa olematonta / huonoa html -sivunkuvauskielen tuntemusta.
URL = Universal Resource Locator.
Nettisivun osoite (nykyään yleensä https:// , aiemmin usein http:// erona siis se, että https -alkuinen käyttää salattua yhteyttä, mikä on erittäin tärkeää kun käytetään vaikkapa nettipankkia - salaus pyrkii estämään rikollisten väliintulon pankkiyhteyteesi) on myös URL.
URL:ssa # -merkin jälkeinen osuus on ns. ankkuri, eli jos osoitteen loppuosassa on # -merkki, silloin URL ei määritä pelkästään nettisivua, myös sivulla olevan ankkurin, eli mihin kohtaan sivua hypätään.
Jos samalla sivulla on paljon sisältöä, niin linkissä oleva ankkuri ohjaa selaimen haluttuun kohtaan sivua.
Olennaisinta on ymmärtää tämä:
JOS haluat vaikkapa s-pankin verkkopalveluun, oikea osoite täyttää seuraavat tunnusmerkit:
1. osoite alkaa https://
2. osoitteen se osa, joka on ennen ensimmäistä "/" -merkkiä (https: -alun jälkeistä kahta kauttaviivaa ei oteta tässä huomioon), päättyy näin: ".s-pankki.fi"
esim:
s-pankin pääsivu:
https://www.s-pankki.fi/
ja:
s-pankin verkkopankin kirjautumissivu:
https://online.s-pankki.fi/ebank/auth/initLogin.do?language=1
Molemmat edellämainituista täyttävät nuo ylläluetellut 2 ehtoa.
Sitten esimerkki sivusta, jollaisen rikolliset voisivat laittaa pystyyn huijatakseen ihmisiä luulemaan omaa (s-pankin sivun kanssa samannäköiseksi suunniteltua) sivustoaan s-pankin viralliseksi sivuksi:
https://online_s-pankki.fi/ebank/auth/initLogin.do?language=1
JOS joskus näet tuollaisen sivun vaikkapa saapuneen sähköpostin linkissä, niin linkin kohdeosoitetta tarkkaan katsomalla se paljastuu heti huijauslinkiksi:
Vaikka URL näyttää erehdyttävästi s-pankin osoitteelta, niin huomaa:
tässä huijauslinkissä ennen "/" -merkkiä oleva osa EI OLE ".s-pankki.fi"
vaan "online_s-pankki.fi".
S-Pankin oikeassa osoitteessa on siinäkin sana online, mutta näissä on hyvin oleellinen ero:
Oikeassa osoitteessa ns. domain -nimi on "online.s-pankki.fi"
Huijausosoitteessa ns. domain -nimi on "online_s-pankki.fi"
Doman -nimi on siis se osa URL -osoitteesta, joka on alun
joko https://
tai http://
-osan jälkeen, mutta ennen järjestyksessä seuraavaa "/" -merkkiä (https:// :n lopussa olevaa kahta kauttaviivaa ei oteta tässä huomioon).
Pankkipalvelussa on aina https:// eli jos näet pankkiosoitteen, joka alkaa http:// niin se on huijaus.
Aito domain: https://online.s-pankki.fi
Huijausdomain: https://online_s-pankki.fi tai online-s-pankki.fi tai vaikkapa online s-pankki.fi
molemmat domainit loppuvat ".fi".
ennen tuota "fi" (=Suomen maatunnus) on piste "."
domainin viimeistä pistettä edeltävä osa, joka rajoittuu vasemmalla puolella olevaan toiseen pisteeseen, on siis oikeassa domainissa "s-pankki" mutta huijausosoitteessa "online_s-pankki".
VAIN "." piste voi eroittaa domain -nimen eri "sanat" keskenään.
Jos siis näet osoitteen, jossa domainin eri "sanat" on erotettu toisistaan muuten kuin pisteellä, se on tunnusmerkki huijausosoitteesta.
Tosin, JOS viestintä- ja liikennevirasto traficom osaa oman tehtävänsä ja hoitaa tuon tehtävänsä vastuullisesti ja huolellisesti, niin heidän pitäisi estää ketään rekisteröimästä domain -nimeä "online_s-pankki.fi" - tuollaista domainia ei rekisteröi kukaan muu kuin huijari, joka yrittää luoda omaa feikkiversiotaan s-pankin verkkopankista, että voisi varastaa rahasi.
Turvallisinta on olla koskaan seuraamatta sähöpostissa, tekstiviestissä, tai pikaviestimessä (Skype, WhatsApp, Signal jne.) saapunutta linkkiä pankin verkkopalveluun, ja kirjautua aina pankin oman sivun osoitteen kirjoittamalla.
Jos viitsit opetella ylläolevat perusasiat URLeista ja DOMAIN -nimistä, olet jo voiton puolella torjuaksesi verkkorikollisten yritykset houkutella sinut feikkisivuille, jotka yrittävät uskotella sinulle olevansa pankin verkkopankkisivu !
Lisää aiheesta: wikipedia ja siellä DOMAIN ja URL.
Hyvä selvitys kaikkien lukea.
Varautumisessa esimerkkinä käyttämässäsi s-pankin asiassa tulee käyttäjän tietää ennalta, että
Aito domain: https://online.s-pankki.fi
Huijausdomain: https://online_s-pankki.fi tai online-s-pankki.fi tai vaikkapa online s-pankki.fi
Kovinkaan moni koneen tökkijä ei kiinnitä tarkkaa huomiota osoitteeseen eikä edes tiedä mikä noista on se oikea.
***
Reilu kymmenisen v sitten menin uudella koneella erääseen pankkiin ( jääköön sanomatta ) ja laitoin googleen haun. Tökkäsin ensimmäistä aivan oikealta näyttävää hakutulosta, mutta sivun avautuessa tuli jostain poikkeamasta sivun näkymässä aavistus, että nyt ei kaikki ole hyvin. En muista oliko se sivun väritys, palstasijoittelu tai etäisyydet vai mikä.
Peruutin ja löysin hauista alempaa pankin oikean linkin.
Pankkiin menijän tulisi vielä tietää minkä näköinen on oikea.
***
Tiedätkö mitä tarkoittaa verkkouutisten ja maikkarin linkit, joissa on lopussa # ja numero kirjainsarja?
"Ope-ope minä tiedän".
,,,jatkoa. Man-in-the-middle attackista on tullut hyvä suomenkielinen selvitys
https://fi.wikipedia.org/wiki/Mies_välissä_-hyökkäys
- ope-ope -
Tämä on tärkeä: ''Käytännössä kuitenkin lähes kaikki pankit käyttävät alla esiteltyjä varmenteita, jotka jossain määrin estävät edellä kuvattua tapahtumasta A:n huomaamatta.''
Jep-jep. "jossain määrin estävät"
On tullu mieleen
olisko nuo pankinsivustoilla olevat hakkeri entisiä pankkivirkailijoita jotka on joko saaneet potkut tai muuten joutuneet työttömiksi,
niillähän on perustiedot pankkien toiminnasta,
onhan vuosien varrella ollu niitäki virkailijoita jotka on saatu
rahojen kavalluksesta kiinni,
luulisi ettei muut normaalit rehelliset ihmiset olisi kiinostuneita tavallisten ihmisten rahoista,
Joo olen ollut hakkerimetsästäjänä VTKKssa joka eiole vaasan teknillinen korkeakoulu etsimme vax dec cray frontendien hakkereita
Ja ne olivat aina kesätöissä olleita opiskelijoita
Tavallisen hyvinvointivaltiossa lilluneen on saatava kaikki turvallisesti
Kekkonen maksaa pankkiongelmat yksinhuoltajat maataloustuet terveyskeskuksen kulut ...
Ai mu seonkin kuallu nyt
No nyt sitte kun toi hyvinvointivaltio on kuolemassa niin siihen lepoon tottuneen on paras liittyä Fuckinghamin palatsiin jos sieltä sais lohtua
Hyvinvointipalvelut oli sodanjälkeistä mennyttä aikaa, teitä ei palvella ei ole varaa päivitellä saatte ja joskus jonotusnumeron
Johan oli typerää tekstiä,
meinaatko että vanhat hyvinvointivaltion asukita saa jatkuvasti huijat pankin sivustoilla,
oletko itse yksi rosvo joka varastaa toisen omaisuutta heti kun toinen ei huomaa olla varuillaan,
vitut tommoselle epärehelliselle typerykselle,
toivottavasti jäät kiinni epärehellisistä toimistasi,
per,,kel,,, e
Miksi kiinnisaatuja hakkereita ei teloiteta vaikka ampumalla?
No, jos ne rikolliset tunkeutuvat jonkun tuomarinvirassa toimivan sivustolle, niin sen jälkeen niillä rikollisilla tulee olemaan ankea tulevaisuus...
Tyhmyydestä sakotetaan.
Jos antaa rahat huijareille, ei pidä vinkua.
ja sinä vasta tyhmä olet
kyllä kaikilla suomen pankeilla pitää olla vastuu ihmisten rahoista
aivan tietokoneen sivustoja myöten,
kyllä pankkien ON pystyttävä LOMAAN sivustot semmosiksi että tavallinen tollukkaki voi TURVALLISESTI hoitaa raha-asiansa konella pankinsivustoilla,
kaiken hulluita on se
kun pankit perii PALVELU-MAKSUJA kaikista niistäkin toiminnoista jotka asiaksa ITSE KONEITTEN välityksellä hoitaa,
tuo maksujen perintä hipoo kyllä jo rikollisuutta,, RIISTOA ,,,
ja kaiken kukkuraksi
kaikenmaailman hakkerit päsee pelottelemaan ja rosvoamaan tavllisten jopa köyhienki ihmisten omaisuutta
enään millä ei näytä olevan rajoja, missä on pankkien moraali,,,
jumakauta, asias tekee itse työn
ja siitä vielä pitää pankille maksaa palvelumaksut, huh huh,
VAADIMME
VASTUUTA
kaikilta suomen PANKEILTA
sivustot semmoseen kuntoon ettei hakkerit pääse koneelle
vanhusten pankissa asiointi PITÄÄ tehdä turvalliseksi,
jos jotain sattuu,
PANKIT VASTATKOON kaikki vahingot asiakkailleen täysimääräisenä,,
ja vanhuksille palvelumaksut ILMAISEKSI koska asiakas ITSE TEKEE TYÖN ja itse maksaa laskunsa,,,
Ei ne hakkerit tuolta pankin kautta tule. Syytät aivan väärää tahoa.
Mistä olet saanut päähäsi, että pankin kautta?
mieti, esm. voi kuvitella
entiset töistä potkitut pankkivirkailijat pankkivirkailija ei varmaankaan monikossa voi sanoa, mutta aina on joukossa niitäki jotka tekee kavalluksia,
siis rikoksia,
niillähän on tieto ja pätevä ammattitito takanaan,
vieläki naurattaa se vanha tapahtuma suuri pankki kavallus
kun virkailija sanoi
kavallus oli helppoa
ja
alkoi isoratas heittämään
varmaanki syystä ku
rahaatuli ikkunoista ja ovista,
Pankkivirkailija ei pysty tekemään siirtoja sinun tililtä. Tiedossani ei ole yhtään tapausta.
Korjatkaa tarvittaessa dokumentilla.
Pankin rahat on eri asia.
Yksi ongelmista on se että asiakas menee väärälle sivulle, eli sivulle joka näyttää oikealta mutta on roistojen ylläpitämä. Selaimen osoiterivi kertoo että ollaan väärässä paikassa.
Nyt poistuneella verkkosivulla oli tarkkaan alkuperäisestä kopioitu ulkoasu sekä hyväksytty verkkovarmenne. Vastaavia saattaa tulla lisää milloin vain.
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000007902153.html
"Selaimen osoiterivi kertoo että ollaan väärässä paikassa."
Tiedän mitä tarkoitat, mutta tuosta sanamuodosta saa joku väärän käsityksen. Osoiterivi itse ei *kerro* mitään.
Hyvin vaikea, voi sanoa mahdoton on asiaa tuntemattoman erottaa osoitteista esim.
mobile.X-pankki.fi
tai
mobile_X-pankki.fi
ja varsinkin, jos huijausosoite on saatu nousemaan Googlen tuloksissa ensimmäiseksi.
Pankkien osoitteet, joissa on alkuosaan sotkettu muuta mukaan kuin vain varsinainen pankin nimi ovat aina vaarallisia. Ohjelmoijien mielestä on hirveän tyylikästä diivailla tällaisilla kansainvälisillä lisukkeilla kuten "mobile" tai "on-line" tms.
Ylläoleva esimerkki pitäisi olla AINA vain X-pankki.fi ja / -merkin jälkeen vasta tarkentavia pankin sisäisiä ohjauksia.
Se mille sivustolle klikkaus menee riippuu siitä mitä lukee ennen / -merkkiä.
Virhe nro 1 on että mennään hoitamaan raha-asioita Googlen hakujen kautta. Tämä on huono tapa. Varminta on mennä aina pankkien "pääsivulle" ja sieltä eteenpäin. Sama koskee kaikkia osoitteita.
Jos haluaa esim. Prisman sivulle, kirjoitetaan osoite kenttään www.prisma.fi ja jos haluaa Nordean sivulle kirjoitetaan www.nordea.fi
Ja kyllä, osoitekenttää ja siellä näkyviä osoitteita kannattaa (ja pitääkin) tarkkailla.
Pankki sivustot pitää saada asiakkaille turvalliseksi käyttää,
pankit vastatkoon kaikista asiakkaille aiheutuneista vahingoista täysimääräisesti korkoineen ja pavelumaksuineen,
palvelumaksut ei voi olla yksipuolisesti vain pankin oikeus,
asiakaat itse tekee työn, heille pitää maksaa siitä palvelusta sopiva summa,
Asiakkaalla on oma vastuu ymmärtää mitä tekee tai on tekemässä. Jos selaimen osoiterivillä on jokin kummallinen osoite tms. niin pitää herätyskellot jo soida.
"Suomalaisia jymäytetään pelottavan uskottavilla pankkihuijauksilla, vanha neuvo ei suojaa – erottaisitko nämä aidoista?"
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000007902153.html
Tämä huijaus ei ole pankista lähtöisin eikä ole millään tavalla pankin virhe.
Huomaahan tuon siitä mitä osoiterivillä lukee. Siellä lukee että nordeatarkistaa.com
Hakkeri sanalla viitataan kylläkin tietomurtojen tekijöihin, ei niinkään valesivustojen ylläpitämiin roistoihin.
Pankkien PITÄÄ korvata TÄYSIMÄÄRÄISENÄ kaikille asiakkaille tietokoneessa ilmenevät rosvoukset,
vitut
asiakkaitten EI tarvi EIKÄ PIDÄ tyytyä kärsimään vahinkoja jotka aihutuu tietoturvan kehnosta keitämisestä,
Haloooo,
kun tietotekniikka on osottautunu h u t e r a k s i
monella ei sektorilla,
kuten pankki-asiointi
sairaaloitten tiedot
ym virastojen tietoturva on ihan täysin rovottavissa,
NIIN
pankkien ON palattava vanhaan tiskiltä- asiakaspalveluun
työpaikkoja tulee valtavasti ihmisille, ja asiakkaat käy pankin tiskiltä hoitamassa raha-asiansa,
kun tietokoneisiin EI VOI LUOTTAA , kun rosvot pääsee koneisiin
y m p ä r i maailmaa, yhtää ei tiedä missä on rosvo joka vie ihmisten rahat omiin taskuihinsa,
JOS tietokoneita EI PIAISESTI aleta tai OSATA tehdä tieto-turvallisiksi
ON PALATTAVA VANHAAN HYVÄÄN AIKAAN
tiskiltä palveluun,,
ja vaikka VAALROOS kuinka moittii että asiakkaat tuo hiekkaa pankkisaliin Valroosin marmatusta EI kunnella !
Maailma muuttuu. Lähikontakti asiakaspalvelut ovat jo menneen talven lumia. Suosittelen katsomaan iHuman- dokumentin.
Pankit++++HERÄTYS++
toimikaa+++
olette++100+%++vastuussa++asiakkaitten++++++++++varallisuudesta,
vastaatte+++100+%+++kaikille++asiakkaillenne+++++++täysimääräisenä+
+korkoineen+++++rosvo-hakkerien+aiheuttamat++++++taloudelliset+vahingot+++
pankkien++tietoturva++++koneitten+++sivustot+++PITÄÄ++++saada+++100+%++++turvallisilsi+++asiakkaitten++käyttöön+,,,,
On täysin turvallista käyttää jos toimii oikein. Asiakkaalla on myös oma vastuu. Voi verrata autolla ajamiseen. Sekin on turvallista, jos sen tekee oikein ja siinäkin on kuskilla oma vastuu.
ÄLÄ+++HORISE
tavallinen+vanha++ihminen++++EI+taatusti+++erota+++++++väärää+++++rosvon++sivua++oikeasta+jos++se+++++++muistuttaa++++oikeaa+++pankin+sivustoa
,
ON++suuri++vääryys++++++++++++++++sanoa++noi+++++++++"+++++oma+syy++"
+ku++on++tyhmä++tai+++tietämätön++tai++ei+hoksaa+että+++hakkeri++rosvo++on++sivustolla,+
+kun+viisaamatkaa+ei+näytä+heti+huomaavan,++
sinä+++++++++++8.4.2021++++++klo+++10:21+++++++olet++itse++todella+röyhkä+loukkaava+
jopa+tyhmä++++noin+väittäessäsi,+++
hyii+,+++tommosta+voi+kattoa+++++jo++pitkin+nokkavarta,++typery,+++
kyllä++PANKIT+++ON++100+%++vastuussa+,
korvausvelvollisia++++jos+eivät++osaa+tai+pysty+luomaan+sivustoja+täysin+turvallisiksi++asiakkaitten+käyttää,
Auto ei olekaan pakollinen, pankkiyhteys on.
Sinulta meni itse pointti näköjään täysin ohi. Asiakkaalla on myös vastuu siitä mitä tekee.
Olet+ehkä+melko+tyypillinen+retkuun+menijä,+kun+lähtökohta+kuvittelussasi+PANKIT+ON+100+%+vastuussa.
Etkä+ymmärrä+verkosta+juurikaan.
höpön höpö,
on päivän-selvää selvää
jos ja kun vanhuksia patistellaan itse tietokoneella hoitamaan asioita
voi olla varma ettei vanhus hoksaa milloin on rosvo sivustolla
jos sivusto näyttää ihan samanlaiselta kuin on tottunu näkemään,
ja viestit tulee pankin nimissä,
kyllä pankit itse on vastuussa vanhojen asiakkaittensa turvallisesta pankkiasioinnista koneella,
on tosi vääryys jos tätä ei tajuta,
sitäpaitsi julkisuudessa on alettu pohdiskelemaan kuinka vanhukset saisi oikeesti tiskiltä pankki-palvelut kuten ennenki,
se on hyvä juttu, ihmiset saa työpaikkoja ja vanhukset saa livenä pankkipalvelut.
Ei kannatakaan olla vanha ja höperö. Kuka idiootti tuohon halpaan edes menee?
Täällä on video missä käydään huijausta läpi.
Varo huijausta! Klikkasimme tekstiviestillä tullutta linkkiä – näin homma eteni sen jälkeen
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000007923074.html
Mulla on alapalkissa kaikki kaksi pankkia, joita käytän.
Ja oletan, että jos menen pankkiin vain silloin kun itse on tarpellista mennä. En koskaa jos vaikkapa pankki houkuttelee muihin aikoihin menemään pankkiasioita hoitamaan.
Näinkin voi välttää hakkereita.