Itsemurhayksiöiden tehtailu

Anonyymi

Kävin juuri katsomassa mahdollista uutta vuokra- asuntoa. 25 neliön asunnossa, Vasta valmistuneessa talossa puolet asunnoista ovat juuri näitä koirankoppeja, 25 neliötä ja sitä pienempiä käytännössä asumiskelvottomia yksiöitä. Asuntoon ei mahdu edes välttämättömimmät kalusteet. Ei paikkaa edes pienelle ruokapöydälle, ja säilytyskaappitilaa on tasan tarkkaan eteisessä sijaitseva kahden oven kaappi josta toinen toimii siivouskomerona. Ei ole olemassa ihmisiä joiden vaatevarasto mahtuu sinne. 25 neliön yksiöön ei mahdu erillistä vaatekaappia jos sellaisen hankkisi, koska asuntoon mahtuu vain sänky kahden istuttava sohva ja sohvapöytä. Edes hyvällä mielikuvituksella ja luovuudella asuntoa ei saa kalustettua ihmisen asuttavaksi.

Vuokra onkin sitten kohtuulliset asumiskustannukset ylittävä törkyhintainen ja vakuus aivan mahdoton sekä kotivakuutus ja kaikki mahdolliset muut kustannukset vaaditaan jotta tähän asumiskelvottomaan yksiöön voisi muuttaa.

Miten tällainen uudisrakentaminen voi olla edes laillista? 25 neliötä ja sitä pienempiä asuntoja ei voi sanoa edes asunnoiksi. Ne eivät kelpaa normaalin ihmisen asunnoksi.

Milloin tämä asuntoperseily pistetään poikki? Tässä leikitään varsinkin köyhimpien ihmisten perustarpeilla. Ihminen ei suomen olosuhteissa voi elää taivasalla, jossain on pakko asua, ja tätä perustarvetta käytetään hyväksi rahan kiilto silmissä ja asuntosijoittajat tahkoavat rahaa. Kohtuuhintaisia asuntoa ei enää ole.

Vaikea ymmärtää ettei asuntojen koolle ole lakisääteisiä määritelmiä miten pieniä asuntoja on lupa rakentaa, varsinkin kerrostaloasumisessa. 20 neliön parvekkeeton riistohintainen yksiö ei ole ihmisen asuttava.

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        32
        2088
      2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        46
        1705
      3. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        112
        1476
      4. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        104
        1216
      5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

        Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
        Ikävä
        104
        1024
      6. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        76
        968
      7. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        59
        855
      8. Teit yllättävän siirron

        Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
        Ikävä
        31
        792
      9. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        52
        779
      10. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        100
        727
      Aihe