Ei voi kun ihmetellä tätä yrittäjien ja muiden tuskaa näinä aikoina. Rajoituksia kiristetään, höllätään ja kiristetään. Rajat ovat olleet koko tämän ajan auki, vapaaehtoisista karanteeneista puhumattakaan. Valtamedia hehkuttaa kuinka Marinin hallitus on selvinnyt hienosti. Kirjakin on jo painettu, en muista nimeä tarkkaan mutta "näin Suomi voitti koronan". Oliko lie vähän liian aikaista? Tiedän maita jossa koronaa ei kertakaikkiaan enään edes ole. Johtuen 3-viikon täyssulusta ja rajojen todella tarkalla vartioimisella ja seuraamisella. Siellä on jo festari kesä ovella, ja maan talous kukoistaa. Miksi ei Suomi tappanut tautia täältä pohjolasta, jossa se olisi ollut helppoa. Rajojen sululla tilanne olisi meillä aivan hyvä. Kysymys kuuluukin, halusiko hallitus koronasta eroon näin äkkiä? Hallitus hyötyy tästä monella tavalla, valta ollaan saatu valtiolle, kuten vasemmistossa aina haaveillaan. Elvytys tuista tulevat vaihto pennoset menevät vihreään kehitykseen. Näitä on ihan hyvä miettiä välillä omillakin aivoilla. Koko koronasta voi olla montaa mieltä, mutta sitä en tässä lähde vääntämään. Ehkä seuraavassa jaksossa..
Korona kesä part2
15
221
Vastaukset
- Anonyymi
Suunnitelman mukaan edetään. Pitäisi olla jo kaikille tässä vaiheessa selvää, että tämän koronahuijauksen taustalla on tavoite talouden nollaamisesta. Etsimällä löytyy lisää aiheesta tietoa esim. "The Great Reset" ja "Operation Lockstep"
- Anonyymi
Oi teitä tyhmeliinejä! Mutta kaipa teitäkin pitää ymmärtää?
- Anonyymi
Tämän tiesinkin jo, ottakaa ihmiset asioista selvää. Kaivakaa vähän mediaa syvemmältä niin tulette yllättymään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oi teitä tyhmeliinejä! Mutta kaipa teitäkin pitää ymmärtää?
Tässä asiassa ei ole olemassa vain yhtä totuutta, se jokaisen tulisi ymmärtää. Jokaisella saa myös olla mielipiteitä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä asiassa ei ole olemassa vain yhtä totuutta, se jokaisen tulisi ymmärtää. Jokaisella saa myös olla mielipiteitä!
Koronan hoitomme on ollut esimerkillistä koko maailman mittakaavassa. Myös velanoton ja talouden mittareilla puhumattakaan euroopan. Toimenpiteet ja ajoitus on toiminut loistavasti ja rokotuksessa olemme maailman kärkeä. Kiitos Suomi ja hallitus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koronan hoitomme on ollut esimerkillistä koko maailman mittakaavassa. Myös velanoton ja talouden mittareilla puhumattakaan euroopan. Toimenpiteet ja ajoitus on toiminut loistavasti ja rokotuksessa olemme maailman kärkeä. Kiitos Suomi ja hallitus.
Tuota et usko itsekään. En epäile, ettei tämä ole ollut kenellekään helppoa ja olihan tämä uusi tilanne. Silti ei voi todellakaan katsoa hyvällä tuota sähläystä ja veivaamista mitä on kestänyt jo vuoden. Huomasi Suomen valmiuden toimia, ja hallituksen tason. Influenssa rokotteet loppui kesken, nyt korona rokotusten kanssa samanlaista ongelmaa. Naurettavalla tasolla tuo toiminta, ja kritiikkia ei oteta edes suoraselkäisesti vastaan. Marin menee aina medialta piiloon, ja vastailee kympin uutisissa valmiiksi keksittyjä valheita ja soppaa. Kiuru ei osaa edes laittaa maskia naamaan, vaan pyörittelee sitä ensin lattialla suorassa lähetyksessä. Naurettava ryhmä
- Anonyymi
Kuten jo sanoin... Muu maailma ollut koronasta vapaa jo 20 vuotta. Paitsi suomi, jossa sohlataan edelleen maskien ja raja-asioiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4376210- 875490
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514507- 834033
- 544006
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33636SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933559Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1253293Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713261- 432319