Mista ihmeestä löytää tietoa kirjoista?
Olen selannut antikvaarien, kirjastojen, huutonetin sun muiden sivuja, ällistyttävän vähän on tietoa.
Olettavatko että on jo lukenut kirjan jotta tietää mitä ostaa, vai miten ihmeessä ovat ajatelleet sen toimivan ostajan kannalta..?
Tässä yksi mainio esimerkki. Ei sivulukuja, ei mittoja, ei mitään.
https://www.tampere-seura.fi/tampere-kirjat/
Kuvateos, seisoo yhdestä kirjasta, mutta ei mainintaa onko ne kuvat mustavalkoisia, väri, vai sekä että.
Tai sitten se on toisin päin: mitat, sivuluvut, julkaisuvuodet sun muut numerot, mutta ei sanaakaan itse sisällöstä, joillain ei edes mainintaa onko kyse faktasta vaiko fiktiosta.
Olen kokeillut googlettamalla löytää lisätietoa, mutta useimmiten ei paljoa auta. Vaikka teos löytyisi, siitä ei muualla kerrota sen enempää.
Minen ymmärrä. Kertokaa. Miten te toimitte? Onko joku salainen nettikomero, missä tietoa säilytetään?
Tietoa kirjoista netissä?
Anonyymi
1
65
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo linkki ei anna tiettyä teosta...
Mutta esim.kirjasampo,kansalliskirjasto ja rising shadow on hyviä tietolähteitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812376- 1831964
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1731821Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1191645Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311565- 1151399
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711165Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661126Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771103Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,601070