Mista ihmeestä löytää tietoa kirjoista?
Olen selannut antikvaarien, kirjastojen, huutonetin sun muiden sivuja, ällistyttävän vähän on tietoa.
Olettavatko että on jo lukenut kirjan jotta tietää mitä ostaa, vai miten ihmeessä ovat ajatelleet sen toimivan ostajan kannalta..?
Tässä yksi mainio esimerkki. Ei sivulukuja, ei mittoja, ei mitään.
https://www.tampere-seura.fi/tampere-kirjat/
Kuvateos, seisoo yhdestä kirjasta, mutta ei mainintaa onko ne kuvat mustavalkoisia, väri, vai sekä että.
Tai sitten se on toisin päin: mitat, sivuluvut, julkaisuvuodet sun muut numerot, mutta ei sanaakaan itse sisällöstä, joillain ei edes mainintaa onko kyse faktasta vaiko fiktiosta.
Olen kokeillut googlettamalla löytää lisätietoa, mutta useimmiten ei paljoa auta. Vaikka teos löytyisi, siitä ei muualla kerrota sen enempää.
Minen ymmärrä. Kertokaa. Miten te toimitte? Onko joku salainen nettikomero, missä tietoa säilytetään?
Tietoa kirjoista netissä?
Anonyymi
1
147
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo linkki ei anna tiettyä teosta...
Mutta esim.kirjasampo,kansalliskirjasto ja rising shadow on hyviä tietolähteitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3512123IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk501683Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541343Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.881221- 1431188
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021161Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851092Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten91048Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48982