https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomessa-on-havaittu-uudentyyppista-superbakteeria-vastustuskykyinen-antibiooteille-voi-sairastuttaa-myos-perusterveen/8104446#gs.xqf15p
"Suomessa on havaittu uudentyyppistä superbakteeria – vastustuskykyinen antibiooteille, voi sairastuttaa myös perusterveen.
Tyypillisesti tämän tyyppisiä bakteereja havaitaan Aasiassa ja Aasian maista tulevilta matkailijoilta. Euroopan tautikeskuksen havaitsema kanta on kuitenkin eurooppalainen.
– Ei tiedetä, liittyykö Suomessa havaittu tapaus ulkomaan matkailuun vai ei."
Just joo, taas yritetään selitellä, ettei tällaiset superbakteerit tule ulkomailta matkailijoiden mukana, vaikka näitä bakteereja havaitaan Aasiasta tulevilta matkailijoilta.
Ihme matkailun suojelua, että yritetään väittää, ettei matkailu viruksia ja bakteereja levitä, kyllä levittää ja matkailu on yksin syy siihen, että eksoottisessa maassa esiintyvä bakteeri tulee suomeen.
Uudentyyppisiä superbakteereja suomessa
Anonyymi
2
99
Vastaukset
- Anonyymi
Tuolla Aasian suunnalla monessa maassa antibiootteja on käytetty jo vuosia melko sumeilematta ja aivan järeimpiäkin pikkuoireisiin, tietenkin ilman reseptejä ja lääkärikäyntejä. Tällainen avoin lääkitseminen on aiheuttanut sen että on kehittynyt kaikille tavanomaisille antibiooteille vastustuskykyisiä superbakteereita. Jos sattuu saamaan tuollaisen vaikkapa Intianmatkallaan, siinä ollaankin pahassa tilanteessa.
- Anonyymi
Bakteerit osaavat mutaation, muuten ei olisi elämää maapallerolla?☠️☠️
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1561440Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli521152Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi50938Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva170937Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus76924Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e36865- 56788
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy198765Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali151755Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42746