Tarkastuslautakunta esittelee tämän päivän lehdessä kaupungin eettisiä ohjeita, joissa todetaan, että viranhaltija ei saa vaarantaa virkatoimiensa esteettömyyttä omilla bisneksillään. Näyttää vähintäänkin irvokkaalta, kun samassa jutussa kaupunginjohtajamme Kenakkala ja Isosuo teroittavat, että asiat tulee näyttää myöskin ulos päin laadukkaalta ja esteettömältä. Irvokkaalta siinä mielessä, että juuri tämä kaksikko Sari Raution ohella laativat salaisen lausunnon poliisille, ettei kaupungilla ole minkäänlaisia vaatimuksia Markku Rimpelää vastaan, eikä kaupungin mukaan nyt syyteharkinnassa oleva Rimpelä ole syyllistynyt minkäänlaiseen rikokseen. Tosin kun lausunto vuodettiin julkisuuteen kanta kääntyikin äkkiä ja Sari Rautio kävi oikein lehden sivuilla asiasta valehtelemassa, että kyse olikin valmistelusta. Normaalisti on myöskin niin, että virkamies pidätetään virasta jo tutkinnan ajaksi, mutta tätä kaupungin johto ei edes harkinnut, vaikka asia on jo syyteharkinnassa. Viranhaltijoiden esteettömyyden takaa näköjään vasta se, kun nykyinen suhmuroiva ja täydellisen leväperäisesti asioihin suhtautuva kaupungin johto vaihtuu
Kaupungin eettiset ohjeet
Anonyymi
4351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Aidosti ja avoimesti sano entinen likka
Juurikin näin
Avaaja valehtelee jälleen kuten samoilla valheilla ennenkin ja korostaa etiikkaa ja moraalia. Sellaista persuilua.
Kerro nyt ihmeessä mikä oli valhe, vai etkö osaa niin kuin Rautio aina menettelee
Oli kai se totta, jos aletaan jokaista sanamuotoa tutkimaan mikroskoopilla. Mitä sitten? Asiat ovat selvitettävänä. Joten en ymmärrä miten asia sinua koskee? Saamme aikanaan tietää ettei tässä mitään ihmeellistä ole kuitenkaan tapahtunut. Kaikenlainen valittaminen ja tutkintapyynnöt sensijaan ovat näidrn tapausten suurin haittaefekti, joka haittaa kehitystä ja hidastaa tarpeettomasti työntekoa js työtä olisi muutenkin riittämiin. Keitteleppäs vaikka kahvia ja katso ikkunasta kun aurinko paistaa ja lumi sulaa. Saat paremman mielen kun netissä jankkaamalla vanhoja asioita.
No on tuossa edellisellä kirjoittajalla ihan käsittämätöntä näkökulmaa kun hänen mukaansa:
*"Kaikenlainen valittaminen ja tutkintapyynnöt sensijaan ovat näidrn tapausten suurin haittaefekti, joka haittaa kehitystä ja hidastaa tarpeettomasti työntekoa js työtä olisi muutenkin riittämiin. "*
On siinä suuri mahdollisuus kaikenlaisiin säätöihin ja omaan taskuun lobbaamisella jos epäkohtiin tai jopa väärinkäytöksiin tai laittomuuksiin tuon kirjoittajan mukaan ei saisi lainkaan puuttua...tuohan on vastuutonta ja aivan väärää vallankäyttöä jos noin olisi!
Tottakai poliition kaksoisrooliin tai muuhun epäkelpoon toimintaan pitää puuttua eikä sovi unohtaa hänen vastuutaan myös julkisessa virassa tai toimessa ollessaan!
Kaikenlaisia tyhjiä aivopieruja kannattaa välttää ainakin tuon ylläkirjoittaneen omissa mielikuvissaan ja edes vähän miettiä mihin hänen tarjoilema moinen vastuuttomuus johtaisi yhteiskuntajärjestelmässä tai valtiohallinnossa ellei demokratiaa vaalittaisi myös äänestäjien tai kentän puolelta!
Tuohon vielä lisään. Tutkinta on kesken mutta jos rikoksia paljastuu kaupunki esittää vaatimuksensa joiden aina ei ole näin vielä. Normitapa.
Tuollaista juuri on neuvottelu persujen kanssa. Mikään sopuratkaisu, järjenkäyttö tai pienemmän pahan valinta ei käy. Koskaan mihinkään. Kaikkien muiden kun persujen täytyy vissiin vaan erota tai erottaa.
Nämä periaatteet on kirjattu Hämeenlinnan hallintosääntöön ja hankintaohjeisiin jo vuonna käpy ja nolla. Nyt ne on kirjattu vielä erikseen lisähallintohimmeliohjeisiin.
Pellevaaliohjeisiin? Me kannatamme Kerhoa, mutta persuja me vihaamme?
Juurikin näin
Kyllähän tuo Raution ja kumppaneiden suhtautuminen Markku Rimpelän ilmiselvään esteellisyyteen virkatoimessaan on kaupunkilaisen ja veronmaksajan kantilta suorastaan käsittämätöntä. Johto muodosti Rimpelän ympärille suojaavan muurin, ja yritti jopa poliisin suuntaan viestittää salaisessa lausunnossaan, ettei kyse olisi edes rikos asiasta, vaikka törkeän virka-aseman väärinkäytöksestä voi saada maksimissaan neljän vuoden vankeustuomin ja viralta panon. Väitän ettei tällainen ole mahdollista muualla kuin Hämeenlinnassa, johon on jostain kumman syystä pesiytynyt moraaliltaan toinen toistaan epäkelpoisempia päättäjiä.
On muuten vähintäänkin ihmeellistä, että tarkastuslautakunnan puheenjohtaja Sirpa Laakso penää eettisyyttä, ja samaan aikaan hän on ollut vuokraamassa rikollisjärjestölle tiloja sosiaalidemokraattien omistamiin tiloihin
Kyllä ny omalle pojalle voi vuokrata... Ainoa ikävä juttu on, että tuli Kännipallit kaupanpäälle. Onneksi häipyivät nurkista, vaikka osalle Käikälän äideistä jäikin ikävä.
Aidosti ja avoimesti, eli salaillen ja valehdellen sano sari
Tarkoitat tietysti persuja mutta nyt korjattu.
Veikkaan muuten, että sari saa kesän vaaleissa 200-300 ääntä entisten 800 äänen sijasta
Meinaatko, että noin paljon? 300 taitaa olla ylioptimistinen arvio.
Oulun juna-aikatauluja kuuluu Sartsa kyselleen.
Ettäkö Ouluun????
Toivottavasti
Tuskin Oulussa odotetaan ko. henkilöä.
Ei varmasti missään muuallakaan
Kysykää Antti Salmiselta, joka vastaa näistä kysymyksistä.
Oho, lipsahti väärälle palstalle. Sori siitä!
Aika hupaisa tuo "epäeettisyydelle nollatoleranssi". Kuinkahan eettiseksi Rautio ja kump. kokevat Rimpelägatessa salaisen lausunnon poliisille, jossa todetaan, ettei kyseessä ole edes rikosoikeudellinen asia
Varmasti Rautio saa tuon 300 ääntä. Tiedän useita jotka äänestävät häntä. Ja eiköhän tuo ole äänisaalis joka riittää edelleen kunnanhallituksen johtoon. Muutama ääni lähtee kun Siirissä ei tajuta rahan tuoksua. Kaikkia ei voi kuitenkaan aina miellyttää yhteisen hyvän ollessa kyseessä. Siinä Sari on juuri hyvä. Yleinen mielipide ei saakaan vaikuttaa harkintakykyyn. Ennemmin tiedolla kuin tunteella.
Näin juuri. Siksi me persut äänestämme Lartamaa.
Vaalit on sunnuntaina ja persuilla on silloin krapula. Joten heistä hyvin harva äänestää. Heidän kannattaisi siirtää vaalit maanantaille ja aivan kuukauden alkuun jolloin sosiaalituet ovat juuri tulleet ja lisäksi äänestyspaikka voisi olla vaikka alkon aulassa. Tämä voisi nostaa persujen kannatusta jopa keskioluen prosenttien verran.
No olipa taas järjen jätös.
Mikähän oli tarkastuslautakunnan kokoonpano kun rimpulointia tapahtui.
Mitä sitten vaikka olis ollut persuja täynnä. Heillä on silti oikeus jälkiviisauteen.
Tälläiset eettiset ohjeet ovat vain sanahelinää. Tärkeintähän näissä on että muutama hyvän veljen sisko ja veli saa työpaikan kun suunnittelee tälläistäkin ohjetta jollain financekoordinaattorin tittelillä esim 2 vuotta neljän tonnin kk liksalla. Tulokset esitellään hehkutellen hyvästä työstä. Ja ainahan löytyy vaikka empty urban office controllermanagerin virka projektien väliin.
Olet kateudesta katkera mutta ei työpaikkaan riitä muutamien enklantilaisten sanojen opettelu. Hae töitä niin pääsi voi selvitä.
☝😆 Ylläkirjoittanut voisi itse hakeutua kotimaan kielenhallinnan jatkokurssille eikä ihmetellä pätevämpien kirjoittajien kielivalintoja!
Hae kielenhallintakursseille vaikka kansalaisopistoon niin ehkä tuo "muutamien enklantilaisten sanojen opettelu" alkaa sujumaan paremmin! 😎
Sulle suosittelen Tosikkojen Opiston hjuumorikurssia mutta hae säkin ensin töitä.
Ano Teen huumorikurssilla on vielä tilaa?
Itse taas suosittelisin sinulle edelleen tuota edellä kertomaani *kotimaan kielenhallinnan jatkokurssia* niin siellä ehkä tuokin *hjuumorikurssin* syvempi olemus ja kieliopillinen merkitys avautuisi!
Mitä ehdottamisiisi töihin tulee, voin kertoa aivan valistuneella tavalla etten ole Kelan tuki-tai apuverkon varassa millään mittarilla mitaten.
Niiltä osin siis voit olla suosittelematta mitään.
Mitä tarkoittaa ehdottamisiisi?
Se varmaan selviää siellä *kotimaan kielenhallinnan jatkokurssilla".
Älä selitä. Olit kelan luukulla myös tänään ja varmaan neuvottiin kieltämään.
Kysymys kuuluu, rikkooko virka- ja luottamusmiesjohto tietoisesti kaupungin eettisiä ohjeita, sillä niinhän se tekee, vai eikö se todellakaan ymmättä niitä rikkovansa. Kummassakin tapauksessa lopputulos on aika masentava
Veikkaan ymmättä persuraukka.
Etiikka ei kuulu hallinnon repaertuaariin