Missä Omegan tyhjäkäyntimoottori?

Omega B 2,0 16v

Omegaani lienee iskenyt tälläkin palstalla mainittu tyyppivika eli tyhjäkäynti on välillä sekaisin. Vika ilmenee erityisesti silloin, kun kone on kuuma. Ensimmäisen kerran vika ilmeni vajaat 2 vuotta sitten, jonka jälkeen se hävisi pitkäksi aikaa, mutta esiintyy nykyisin säännöllisemmin. Tällä palstalla on mainittu tyhjäkäyntimoottori ja tarjottu ratkaisuksi kyseisen moottorin puhdistamista tai vaihtamista. Osa on käsittääkseni melko kallis (n. 1000 mk työ?), joten puhdistusta voisi ensin kokeilla. Mutta, mistähän päin kyseisen osan Omegan pellin alta löytää? Tyhjäkäyntihäiriöiden syyksi on täällä mainittu myöskin ilmamäärämittari, joka olisi vielä tyhjäkäyntimoottoriakin kalliimpi osa. Kummastakohan minun tapauksessani on kyse? Mainittakoon vielä, että käyntihäiriöitä ei autossani esiintynyt kovilla pakkasilla, vaan vika ilmenee useimmiten lämpimällä ilmalla ja pitkän ajon jälkeen. En ymmärrä paljoa autojen päälle, mutta olisin erittäin kiitollinen asiallisista vastauksista ja muiden vastaavista Omega -kokemuksista.

5

2391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulostaa

      että opelissa olisi tyhjäkäyntiä varten oma moottori.
      Taitaa olla joku Brigg Statton, kyllähän sellaisen murikan sieltä luulisi löytyvän!

    • Randy

      Tämä ns. tyhjäkäyntimoottori (muilla merkeillä tunnetaan yleensä lisäilmaluistina) on kiinnitettynä kahdella ruuvilla kaasuläppäkotelon kylkeen, semmoinen reilu 10 cm pitkä ja 3-4 cm paksu lieriö (vähän kuin vessapaperirullan hylsy), johon tulee sähköliitin.

    • tdipd ja xx

      tuohon tyhjäkäyntimoottoriin. Kuuman ajon jälkeen kone on työntänyt reiän täyteen öljyä. Sen voi tarkistaa tuollaisen kovan ajon jälkeen vetämällä letkun irti imusarjasta. Tosin koneesi ilmeisesti on aika väljä, koska se ilmeisesti huohottaa kokolailla paljon. Eli öljy nousee imusarjaan ja kulkeutuu sinne säätimeen reiästä joka on imusarjassa. Säädinhän on hyvin yksinkertainen värkki idealtaan: se vain aukaisee kaasuläpän ohi virtausta säätelevää "reikää". Jos se on osittain tukossa, niin ilmaa ei virtaa tarpeeksi läpi ja tyhjäkäynti häviää. Taas kääntäen jos laite jää auki, niin tyhjäkäynti onkin sitten aika reilu.

      • Omega B

        Ensiksi kiitokset sinulle ja Randylle vastauksista. Tyhjäkäyntimoottori löytyi ja tutkiskelin hieman paikkoja. Jonkin verran öljyiset nuo röörit kyllä ovat, mutta eivät mielestäni kovin pahasti. Täytyy puhdistaa paikat ja tutkia tilanne uudestaan pidemmän reissun jälkeen. Autolla on ajettu n. 145 tkm ja huollot öljynvaihtoineen tehty aina ajallaan. Onkohan lievä (mikä nyt sitten on lievää) huohotus näillä kilometreillä normaalia vai pitäisikö minun olla huolissani? Mainittakoon vielä, että tyhjäkäyntiongelma ilmenee siten, että kierrokset alkavat sahaamaan normaalin ja noin 1600:n välillä. Tyhjäkäynti ei koskaan häviä kokonaan.


    • tikkuperseessä

      kakka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3586
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3376
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      73
      2549
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2175
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      2055
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      8
      1904
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      41
      1717
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1140
    Aihe