Huittisten kaupungin sivulla kohdassa koronarokotukset on nyt paljon vapaita aikoja ensi viikolle,ajan voivat varata 70 vuotta täyttäneet ja heidän omahoitajansa sekä myös riskiryhmään kuuluvat 16-69 vuotiaat.
Rokotukset
5
343
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt myös riskiryhmään 2 kuuluvat voivat tilata aikoja korjaan aiempaa ilmoitusta että ikä on 18-69 vuotiaat.
- Anonyymi
Fimean viikkoraportti jälleen julkaistu. Haittavaikutusilmoitukset, joissa on ilmoitettu kuolemantapauksesta
Fimeassa on 8.6.2021 mennessä käsitelty 85 kor.rokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joissa kerrotaan potilaan menehtyneen. Kuusi potilaista oli saanut Modernan, 13 Vaxzevrian (AstraZeneca) ja loput 66 Comirnaty -rokotte
Lisäinfoo löytyy fimean sivulta. - Anonyymi
Siellä on varmaan runsaasti Astra Zenecaa tarjolla. Luulin minäkin, yli 70 v. mennessäni tänään (1. käyntikerralla saamani ajanvarauksen mukaan), että todellakin nyt toiselle kerralle on tarjolla paremmat vaihtoehdot; Moderna tai BioNTech-Pfizer. Mitä vielä! Astra Zeneca edelleen, vaikka se on monen monissa tutkimuksissa todettu ongelmalliseksi ja esim. Tanska on kieltänyt ko rokotteen käytön kokonaan. Muissakin EU-maissa on rajoituksia. Astra Zenecan on todettu antavan kaikkein heikoimman suojan mm. Intian virusmuunnosta vastaan.
- Anonyymi
Siis oikeestikko astraa ??? Kyl julkisuudes on annettu ymmärätää, et astran rokotetta ei enää anneta Suomessa. Ei vaikka haluisikin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis oikeestikko astraa ??? Kyl julkisuudes on annettu ymmärätää, et astran rokotetta ei enää anneta Suomessa. Ei vaikka haluisikin.
Kyllä todellakin vain AstraZenecaa oli minulle , yli 70 v. tarjolla tänään to 10.6. !
Ei kenellekään samanikäiselle tuttavalleni ole tuota "kuraa" enää pistetty, mutta kukaan heistä ei asu Huittisissa.
Nuoremmille ja muille ryhmille on tällä päivälle kyllä varattu jotain muuta.
Kuulin tänään, että 1. AZ-rokotteen saatuani 18.3. oli tuolloin jo päätetty jatkettavan samalla rokotteella. Silloin ei ollut juurikaan tietoa AZ haittavaikutuksista, mutta nyt kyllä olisi, ja aikaa olisi ollut päättävällä taholla tehdä oikeita ratkaisuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2111431Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463974Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1163177Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1452490Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin992211Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2001824Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3091087Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18885Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143795- 56772