Laskimotukos ja verenpaine

Anonyymi

Sairastan perinnöllistä taipumusta syviin laskimotukoksiin ja sairaus pääosin hoidossa Marevanilla. Siitä huolimatta aika ajoin on jaloissa sellainen tuntuma, että kyse voisi olla taas veritulpasta.

Jalan turvotus ja paineen (kivun) helpottaminen jalan kohoasennossa on toki selkeä merkki, että kyseessä on veritulppa.

Mutta miten mahtaa olla, näkyykö tuollainen jalassa oleva pieni veritulppa mitenkään verenpaineessa? Voisiko siis noiden turvotus/paine/kipu-oireiden lisäksi käyttää verenpainemittaria siihen, että osaa erottaa veritulpan muusta jalkasärystä?

4

1820

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähiomaiseni tunnistaa olostaan, millä tasolla verenhyytymistekijät ovat. Saa nimenomaan jalkaoireita silloin, kun veri on nk. paksua. Hänelläkin ollut massiivinen alaraajatukos ja aivohalvaus.

      Heittelehtiiköhän sinulla INR-arvo paljon?

      Kannattaa ottaa tukisukat käyttöön, jollei ole jo.

      • Anonyymi

        Vaikea sanoa noista INR:istä, kun käyn niin harvakseltaan labrassa. Pääosin on ollut ihan rajoissa, mutta sitten pari kertaa pitänyt hakea K-vitamiinia päiviystyksestä. Buranaa syömällä sain arvon liki 8:aan. Yleensä alkaa nenäverenvuoto, kun INR-taso nousee, jolloin vähennän Marevania.

        Mutta tuo verenpaine kiinnostaa. Yleensä mulla ihan normaali verenpaine (130/85), mutta pari vuotta sitten oli koko kesän luokkaa 150/100...110. Ja kun tuohon ei ollut mitään syytä, niin jäin miettimään sairastinko jonkinasteisen tulpan piilevänä?

        -op


    • Anonyymi

      Jos epäilet veritulppaa, niin siihen on verikoe D-dimeeri. Se ei ole 100% varma, mutta sitä käytetään yleisesti veritulppien alkudiagnoinnissa.

    • Anonyymi

      KUINKA MONTA VUOTTA KESTÄÄ KUN MAREVAN VAIKUTTAA VERISUONTEN OHENEMISEEN ?
      OLLUT 7 VUOTTA MAREVAN -JA NYT 2 KERTAA VERISYÖKSY NENÄSTÄ VIIKON AIKANA - KÄVIN TERKKARISSA -LAITETTIIN SE SUONI KUNTOON JOLLAIN... KEMIALLISELLA---`? -

      KUINKA MONENNELLA KERRALLA MENEE HENKI -TAI AIVOT TUKKOON VERIHYYTYMISTÄ ? -HALOO -OLISI KIVA TIETÄÄ KOSKA LÄHDEN LOPULLISESTI ? !--- KERTOKAA KOKEMUKSIA TÄSTÄ .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      610
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      579
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      184
      520
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe