Haluaisin tietoja cairnterriereistä, lähinnä luonteesta. Olen saanut tuntemieni cairnien perusteella sellaisen kuvan, että ne eivät ole kovin ihmisrakkaita, tai siis uskollisia ja iloisia kyllä, mutta eivät mitenkään kauheasti viihdy rapsuteltavina eivätkä sylissä. Siispä kysynkin teiltä cairnasiantuntiolta, onko näin?? Entäpä jos haluan sellaisen koiran, joka on hyvin ihmisläheinen, niin onko esim. jackrusselinterrieri parempi vaihtoehto kuin cairn?
Muutakin cairnien luonteesta saa mielellään kertoa, huonoja ja hyviä puolia. Kiitos kovasti, jos joku vaivautuu vastaamaan :)
Muutakin cairnien luonteesta saa mielellään kertoa, huonoja ja hyviä puolia. Kiitos kovasti, jos joku vaivautuu vastaamaan :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oma Cairnini pitää rapsuttelusta, varsinkin nyt vanhoilla päivillään vielä enemmän. Nuorempana ei ehkä välittänyt aivan niin paljoa seisoskella rapsuteltavana, kun virtaa oli kuin pienessä kylässä.
Siinä mielessä Cairnit ovat itsenäisiä otuksia, etteivät välttämättä halua istuskella sylissä kovin kauaa muutoin kuin omasta tahdostaan. Mutta toisaalta, ainakin omani tulee viereen nukkumaan öisin. Jos sen itse nostaa sängylle, melko varmasti se hyppää alas. Mutta aamulla huomaa heräävänsä karvaisen kuonon vierestä..
Uteliaisuutta sen sijaan löytyy, joten jos päädyt Cairniin, sinun ei tarvitse enää yksinäsi imuroida, pyyhkiä pölyjä, käydä wc:ssä... reppuanikaan en avaa niin, etteikö siellä ole välittömästi yksi kuono tutkailemassa sisältöä :)
Lisäksi nuo veijarit tuntuvat pysyvän ikinuorina. Meillä pelataan edelleen palloa ja juostaan pehmolelun kanssa ympäri kämppää niin, että huushollin kaikki matot on vauhdikkaimpina päivinä rutussa. Herralla on ikää 10v.
Jos jotain negatiivista pitää keksiä, niin se on ehkä trimmaaminen. Trimmaus pitää tehdä n. kolme-neljä kertaa vuodessa, joten jos trimmausväli pääsee venähtämään, tuntuu että noita karvoja on joka paikassa. Toinen on sitten se, että ovikellon soidessa haukutaan tulija, jos koira istuu pihalla, haukutaan koiranulkoiluttajat, rullaluistelijat, mopot, oravat, harakkaa isommat linnut...ja jos joku perheenjäsenistä puuttuu, koira on vähän varuillaan koko ajan, ja haukkuu naapuriinkin menevät autot.
Oma koirani ainakin rakastaa olla rapsuteltava, mutta tuo on aivan totta, että jos itse sen vetää syliin niin ei kauaa viihdy, mutta muutaman minuutin päästä saattaa tulla itse takaisin ja sitten viihtyy.
Ja kyllä mielestäni cairnin voi luokitella melko ihmisrakkaaksi ja uskolliseksi ystäväksi. Helposti sekään ei tosin käy, eli luottamusta pitää rakentaa.
Ja uteliaisuutta on toisinaan vähän liikaakin.
Ja tuo trimmaus riippuu aivan koirasta ja itsestä. Cairnterrierikerhon sivuilla lukee, että kaksi-kolme kertaa vuodessa ja näyttelykoirat useamminkin. Omat koirani trimmaan kaksi kertaa vuodessa ellei näyttelyihin olla menossa, ja eläkeläiseni sitten ajelen koneella muutaman kerran vuodessa.
Pestä ei saisi kovin usein, koska karva pehmenee ja silloin nyppiminen vaikeutuu. Nyppimisen oppii melko helposti itsekin, mutta aikaa se vaatii. yhden koiran nyppimiseen menee paljon sitä tehneeltä 2-6tuntia, mutta eipä sitä usein tarvitse tehdä.
Tuolta kannattaa käydä katselemassa kasvattajia ym. tietoa rodusta:
http://www.cairnterrieri.fi/?id=DD68ECCB-2F54410797CF-0AC356BAFBC7
Onnea valinnallesi. Ja lisääkin saa kysyä jos kysyttävää ilmenee.
Niin, koticairn trimmataan kahdesti vuodessa, jolloin turkki irtoaa kivutta.(näyttelysiistimiset on asia erikseen, tällöin rullataan turkkia koko ajan,jolloin koira pysyy aina näyttelykunnossa.) Eli trimmaus ennen talvea yleisimmin loka-marraskuussa ja ennen kesää lyhyeksi noin huhti-toukokuussa ja tällöin voi poistaa tarvittaessa myös pohjavillan(mikäli sitä siis runsaasti on sen hyvä uusiutua).Talvella ei koiraa kannata stripata palelemisen vuoksi tai vaihtoehtona on ostaa lämmin takki.Ammattilainen trimmaa cairnin 1,5-2 tunnissa.