Luonto herää kevääseen

Nyt pääsiäinen päättyy vesisateessa ja todistan kuin lumet lähtevät.

Radiosta tiulee just nyt luonnontarkkailuohjelmaa, on mukava kuunnella luonnon heräämistä muualta ympäri Suomea. Suomi on niin pitkä maa.

Itselleni kevät alkaa kun lensimmäisen kukkani löydän,
eli leskenlehti on yksi kevään merkkipaalu
ällä korkeudella saan sitä hetken vielä odotella.

17

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      P.n sisko kehui kuinka Hollannissa lämpötila oli kesäisissä 21C lukemissa pari päivää sitten. Juuri äskeen P.n tytär soitti Hollannista ja kertoi sataneen lunta, kylmääkin valitti.

      No, korvessa tänään viileämpää kuin lauantaina jolloin oli pääsiäisajan komein päivä. Luin jostain, että tulee lämmin kevät. No, joo säiden vaihtelut tuntuvat olevan kovin suuret niin meillä kuin muuallakin Euroopassa.

      Minulle kevät on alkanut, mökin piha on kohta lumeton ja avovettäkin jo näkyvillä toisella puolen järveä. Ajattelin ruveta kohta puolin varhaisperunan istutukseen. Auringonkukan siemenet istutin jo kuistin kukkalaatikkoon. Kirsikkatomaatin alut jo viisisenttiset.

      Kukkia en ole vielä bongannut. Pojat raivasivat talvella kaadetun koivun pölkyt kivikkopuutarhan reunalta, joten pian sieltä on odotettavissa kasvien alkuja.

      Kevättä on ihana seurata, mutta ongelmiakin se tuo, nokka vuotaa, siitepölyä alkaa ilmaan kerääntymään.

      Korppis

    • Anonyymi

      Kova tuuli haihduttaa lumet, jäänkö ilman kevät puroja.

    • Anonyymi

      Minun Hollannissa asuva ystäväni on jo iäkäs ja ilmeisesti nyt huonossa kunnossa. Tiivis puhelinyhteys ja munoinen skypettely on jäänyt. On tosiaan mukava kuulla muualta päin miten menee jos on kaukana asuviin yhteys.

      Kova tuuli ja räntää tulee. Kevätmuuttajia on ruokailemassa, mutta vähemmän kuin aikaisempina päivinä.
      Haluaisin tontillemme sammalta viime syksynä rikkoutuneille alueille. Onko kellään teillä kokemusta miten saisi?

    • Anonyymi

      Leskenlehtiä on näkynyt ja isoja parvia hanhia .

    • Anonyymi

      Lunta tuli aamulla runsaasti,mitenkähän linnut pärjää.

    • Tänään tulee erin-omainen Dokumentti Viruksesta.
      Ohjelman nimi on Inferno.
      Alkaa 22:05 Nelosella

      H.

    • Anonyymi

      Mä inhoon huhtikuuta, toukokuu on oikeaa kevättä

    • Tuulista, mutta aurinkoista tänään täällä korvessa. Esikoinenkin pääsi vihdoin matkaan kohti kotiaan. Tulevat uudestaan kuukauden sisällä joten jospa kevät olisi silloin edistynyt.

      Ajattelin ajella mökille vaikka ei siellä nyt ulkotöitä voi tehdä, tuulee järveltä kylmästi suoraan pihapiiriin.

      No, katsotaan mitä keväistä tänään touhuaisi, vaikka samapa tuo vaikka laiskana vötkyilisi. No, se ei ole oikein mun juttu, joten kai minä jotain keksin. Josko ottaisin jouluvalot pihakuusesta pois ; ) Ei valot tosin enää pitkään aikaan ole päällä oleet. Kuusi oli valoinauhoineen jäänyt korkeiden hankien vangiksi.

    • Anonyymi

      Täällä Itä-Suomessa ei vielä kevään merkkejä paljonkaan, lunta on ja tuuli kylmää, tosin aurinko pilkistää silloin tällöin pilvien lomasta.
      Kukkia ei i ole vielä ilmaantunut tien penkoille, joutsenet lauloi viime viikolla rannan tuntumassa, eli sulaakin jo jossain vissiin lienee..

      Pirre

    • Kun katsoin ulos ikkunasta tuli vanha laulu mieleen
      jossain laulussa sanotaan, että "aurinko paistaa ja vettä sataa, taitaa tulla kesä"

      sitä mukaillen
      aurinko paistaa ja räntää sataa taitaa tulla kevät

      Hetken oli maisema kuin sadussa valtavia räntä klönttejä, olikohan ne niitä jalkarätteja satoivat vinosti taivaalta ja niiden takaa paistoi kuin paistoikin itse aurinko.

    • Anonyymi

      Taivas on kirkas , pilvetön, mutta maa on taas valkoinen. Ei lumet lähteneetkään.

    • Anonyymi

      Sääksi pari saapui pesälle Saimaalle, mutta järvi on jäässä.

    • Anonyymi

      Ensi kerran aamukahvi terassilla, villatakki ja sormikkaat kädessä.
      Kahvi maistui ja krookukset olivat heränneet. Kyllä se tästä vielä tulee,
      lämmintä aaltoa odotellen.

    • Eilen sain jotain aikaseksi. Ajoin mökille Rustan kautta, jonne oli tullut siemenperunat. Ostin 5 kg säkin sikliä sekä multasäkin ja orvokkeja. Jätin perunat pirtin pöydälle aurinkoon odottamaan perunalootaan laittoa. Tänään ajattelin viedä täältä kaupungista tomastin alut ja istuttaa ne yksitellen kukkakaukaloon kasvamaan. Orvokit istutan amppeliin ja nostan kuistille

      Pitänee ottaa itseään niskasta kiinni ja toppuutella multasormien sähinältä. Yöllä oli satanut lunta ja pakkastakin ollut, mutta tuo auringon ruoja iskee kevätpuuhastelut pintaan.

      Jouluvalot poistettu takapihan kuusesta,; ))

    • Anonyymi

      Tein pitkän lenkin täällä Espoossa rantaraitilla. Väkeä oli kovasti liikkeellä, kun aurinko paistoi komeasti. Vähän vaarallista, kun polkupyöräilijät suhaavat samalla melko kapealla kävelytiellä. Hurja on vauhti monella.

      Meri välkehti vapaana. Oli siellä jo veneitäkin liikkeellä ja noita suppalautailijoita, liekö oikea sana?
      Koirat ilakoivat omalla rannallaan. Oli hauska seurata sitä eläinten riemua.

      Rinne oli keltaisenaan leskenlehtiä, muita luonnonkasveja en vielä nähnyt. Liekö huomenna jo huono sää? Pitää ottaa hyöty irti keväästä noin liikunnan puitteissa.

      Parvekkeelle en vielä kylvä mitään kukansiemeniä tai osta taimia, kun ei tästä keväästä vielä tiedä. On lasitettu, mutta kerkiän myöhemmin mun pienet kylvöni ja istukseni tehdä.

    • Anonyymi

      "LUONTO HERÄÄ KEVÄÄSEEN"OHJELMAAN EIVÄT VOINEET OSALLISTUA ENSIMMÄISTÄ KERTAA NETITTÖMÄT VANHUKSET. HÄRSKIÄ SYRJINTÄÄ YLELTÄ.

      • Anonyymi

        Rahat niille kyllä kelpaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1329
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1214
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      252
      1006
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe