Juuremme siellä jossain

Anonyymi

Nuorempana kun historia kiinnosti enempi, suomalaisten historiasta tiedetään vähän tarkemmin vasta 1150- luvulta asti. Ymmärrettävää suomen kieltä puhuttiin silloin jo, mitä kauemmaksi mennään sen hämärämmäksi tietomme käy, 2000 vuotta sitten olisi hyvin vaikea ollut keskustella nyky suomen kielellä sen aikalaisten kanssa.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000007899088.html

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielenkiintoinen artikkeli. Perimämme on alkuisin jamna-kansasta. Uusi tieto minulle, ja sekin, että tällä kansalla on geeneissä vaaleiden hiuksien geenit. Vaaleus on mutaatio, suurin osa ihmiskunnasta on tummaa, ruskeasilmäistä ja tummatukkaista.
      Olemme varmaan ihmetyksen aihe suurimmassa osassa maapalloa. Olen antanut joskus dna-näytteeni tutkittavaksi, ja äitilinjani on saapunut Afrikasta Turkin kautta tänne pohjolaan. Ymmärsin, että äitilinjoja on pystytty tutkimaan pitemmälle taaksepäin kuin isälinjoja. Muistaakseni ensimmäiset Eevat on 120 000 vuoden takaa keski-Afrikasta.
      No tietoni ovat hatarat, minulle riittää kyllä se äitilinja, jonka dna-tutkija ilmoitti.
      Mutta sukua toisilleen kaikki eurooppalaiset ovat, melko kaukaista kylläkin, ja osalla on geeneissään neandertahlin ihmisen geenejä, ei monta, mutta kuitenkin yhteys on olemassa.

      • Anonyymi

        Sukututkimus on mielenkiintoinen aihe,

        suppea on oma tietänys
        mutta
        olen ollu tietoinen
        sinisilmäisyys ja vaalea iho
        esiintyy maapallolla huomttavasti vähemmän kuin ruskea silmäisyys ja tumma tukkaisuus,

        ja
        suomalaiset ovat sekostus venäläisistä ja eurooppalaisista kansoista,


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sukututkimus on mielenkiintoinen aihe,

        suppea on oma tietänys
        mutta
        olen ollu tietoinen
        sinisilmäisyys ja vaalea iho
        esiintyy maapallolla huomttavasti vähemmän kuin ruskea silmäisyys ja tumma tukkaisuus,

        ja
        suomalaiset ovat sekostus venäläisistä ja eurooppalaisista kansoista,

        Niin, olen lukenut jostakin, että oikeastaan Suomen kansaa ei olekaan, vaan olemme sekoittuneet lännestä saapuneista pohjoismaalaisista ja isästä saapuneista euraasialaisista, jokkoon mahtuu vielä ne etelästä siirtyneet metsästäjä-keräilijäkansat, jotka siis tänne asettuivat jääkauden loputtua. Heidän jälkeläisiä tässä ollaan. Geeneissä kuulemma huomattavia eroja lännen ja itäisen Suomen asukkaissa.
        Suomikin oli etupäässä saaristoa. Jääkaudet painoivat maat niin syvälle, että kohoaminen jatkuu tänäkin päivänä. Monet alueet Etelä-Suomessa ovat entistä meren pohjaa.


    • Anonyymi

      Aloittajana pidän alkuperäämme liikkumista mielenmaailmassa koska ei ole yhtä totuutta miten kaikki juontunut.Suomalais ugrilaisuuden säilyminen johtuu perimän vahvuudesta, kulttuurien omaksumisesta, geenitkään ei aina ratkaise. Aiempiin tutkimuksiin tulee aina uusia näkökantoja, Suomalaiset on vain osa ugrilaisia jotka asuneet välivaiheessa Uralin tällä puolella hitaasti siirtyen kohti länttä säilyttäen ominaisuutensa.
      Harppaan nykyisyyteen tuon säilymisen näkökannalta, Suomen kansan syntyyn mitä olemme vaikutti eniten yhteen kuuluvuus Ruotsin ja sen valtiomuoto lakeineen, se ettei alueestamme tullut osa venäjä-karjalaa.

    • Anonyymi

      Olen lukenut jostain joskus, että vaikka muinaiset suomalaiset puhuivat tietysti ymmärrettävää kieltä, ääntiöt tai ääntäminenkin olivat niin erilaisia etteivät nykysuomalaiset sitä ymmärtäisi. Se ei ollut mitään suomenkieltä siinä mielessä.
      Olen vähän muinaisten kansojen vaeltamisesta lukenut,
      mutta en tiedä sen enempää, vaikka se olisi mielenkiintoinen asia tietää.
      Suomeen tuskin tuli suurta yhtenäistä ihmisjoukkoa kerralla, heitä saattoi tulla
      vähän eri suunnistakin sieltä jostain Volgan mutkilta ja olen lukenut, että jäitä/jäätiköitä myöten lännestäkin ehkä.

    • Aloituksen artikkelissa on kiinnostavaa täydennystä alkuperästämme. Kiitos! Geneettinen ja kielellinen sukulaisuus eivät tosiaankaan mene yksi yhteen.
      Olen joskus Heurekassa lasten kanssa käydessä nähnyt reskontruktion siitä, millaista kantasuomi olisi voinut olla ja löysin sen testin tähän. Kun lukee ohjeet, kyllä kantasuomea on mahdollista ymmärtää, verbien persoonamuodoissa kannattaa olla tarkkana.

      https://yle.fi/uutiset/3-8420633

      Nykyisin puhutaan kantasuomalaisista, lyhyesti kantiksista, maahanmuuttajien vastakohtana, ja se on sanan uusiokäyttöä.
      Kantasuomi ja kantasuomalaiset ovat kuitenkin kielitieteellisiä termejä.
      Suomi, viro ja muut itämerensuomalaiset polveutuvat samasta kielimuodosta, jota suomeksi nimitetään kantasuomeksi tai oikeastaan myöhäiskantasuomeksi. Rinnalla on nimitys varhaiskantasuomi. Tällä taas tarkoitetaan kielimuotoa, josta periytyvät suomen ja sen lähisukukielten lisäksi myös saamelaiskielet. Oletetun kantasuomen puhujia on nimitetty kantasuomalaisiksi. (Määritelmä Kielikello-lehdestä).

    • Minä tapasin vuosia sitten erään virolaisen henkilön, joka oli opiskellut suomen kieltä yliopistossa ja puhui sitä todella hyvin. Hän sanoi, että oikeastaan viron kieli on kauempana suomen kielestä kuin unkarin kieli. Kieliopissa on hänen mukaansa enemmän yhtäläisyyttä.
      Siihen minä en pystynyt sanomaan sitä enkä tätä, mutta on jäänyt mieleeni. Moni unkarista Suomeen siirtynyt ihminen kuitenkin puhuu suomea hyvin ja ääntämys menee oikein.
      Ehkäpä joku osaisi valaista asiaa?
      Kun olin lapsi, kerrottiin, että turkkilaiset pitävät suomalaisia sukulaiskansana. Siitä ei varmaankaan löydy mitään todisteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1373
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe