Tarkoitan että onko murhaaminen oikeutettu, jos esimerkiksi lapsi on vasta parin kuukauden ikäinen ja äidin kohdussa.
Onko murha oikein
Anonyymi
1053
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tarkoitatko abortteja, joita jotkut naiset tehtailevat?
Onko lapsi elävä ja tunteva jo kahden kuukauden ikäisenä äidin kohdussa? Se ratkaisee. Ja onko lapsi hedelmöittymisestään asti ihminen? Jos on, on abortissa kysymys ihmisen tappamisesta.
Elävä ihminen hän on jo viikon ikäisenä. Tämä on se peruslähtökohta käsiteltäessä abortin oikeutusta.
Eikö tällaisessa lainsäätäjä ole se joka ratkaisee,eikä ihmistä voida syylliseksi mistään hankkia,sillä että on teettänyt abortin.
Harva sellainen päätyy aborttiin,jolla tilanne on hyvä,ottaa syntyvä lapsi huoltaakseen. Ja,monessa tapauksessa lapsen isäkin on kuvioissa.
Liian ehdoton aborttilainsäädäntö vaikeuttaisi niiden asemaa,joilla on terveydellinen syy aborttiin,tai rikosperusteinen syy saada abortti.
Lisäksi liian tiukka lainsäädäntö ei antaisi tilaa sille harkinnalle,onko varaa ja halua kasvattaa lapsi.
Enkä ole teettänyt elämässäni yhtään aborttia,keskenmenoja on kyllä ollut muutama,kahden suht terveen lapsen lisäksi jotka aikanani sain.
Mutta en voi olla ajattelematta,onko lapsen etu syntyä esimerkiksi päihdeäidille,tai sillä tavalla sairaalle vanhemmalle,jolla ei ole toivoa selviytymisestä,taikka vakavasti kehitysvammaisille,tai raiskauksen uhrille. Ajattelen niin,että lainsäädäntö joka turvaa sekä naista että lasta kumpaakin,yhtälailla,siinä mielessä että,kun kummankin elämä asiat eteenpäin kulkisivat normaalisti,oletuksena,abortti voisi olla asia,jota harkitaan vakavasti,ei se mikään jälkiehkäisy ole.
Ja se keho johon abortista aina kajotaan,on naisen. Miehen ei kuulu puuttua asiaan mihinkään suuntaan painostaan.
Ei ole hyvä, etä lapsia hävitetään ja heitetään polttouuniin samalla kun Suomi tarvitsee uusia kansalaisia.
Abortissa lapsia revitään joskus pois äidin kohdusta esimerkiksi jalka tai käsi kerrallaan.
Jumalan hyvyys saa aikaan, että lapsia syntyy.
Kuuntele välillä Jumalalta saatu ylistyslaulu:
https://youtu.be/znnM7L8ZaYc
Avaajalla käsitteet sekaisin. Lapsi on syntynyt ihminen, eikä sitä ennen ole mitään "lasta" kohdussa. Niinpä ei ole mitään murhaa, kun ei ole lastakaan.
Mutta avaajalla meneekin "lapsi" pesuveden mukana, niin kuin tavataan sanoa, kun puhutaan aivan älyttömiä.
Jokaisella on oikeus syntyä toivottuna lapsena maailmaan.
Siis eikö sinun mielestäsi lapsi ole oikea ihminen kohdussa kun häntä sieltä poistetaan eli abortoidaan?
Kohdussa on sikiö. Se on täysin riippuvainen osa naista.