Erikoista työnhakua

Anonyymi

Hain työpaikkoja puutarha-alalta ja kahdesta paikasta tuli tärppi ja pääsin työhaastatteluihin. Minulta kysyttiin, onko muita paikkoja tiedossa ja vastasin rehellisesti niitä olevan.

Laitoin ensimmäiseen paikkaan viestiä, että olen menossa haastatteluun ja palaamme asiaan sovitusti. Pääsiäisen ajan puntaroin vaihtoehtoja, tein päätöksen ja soitin sovitusti molempiin paikkoihin. Ensimmäiseen sanoin, että olen tehnyt päätökseni ja tulen teille. Yllätys: sinne olikin menossa joku vielä haastatteluun, päätös seuraava torstai. Menin sovitusti toiseen paikkaan ja koska ensimmäisessä alettiin vitkuttelemaan, olin valmis tekemään toisessa sopparin. Yllätys: Sinne oli menossa joku nyt haastatteluun, päätös seuraavalla viikolla.

Miten näihin nyt pitäisi suhtautua? Jos itse olet sanasi mittainen, niin ta pettää. Mitä ajatella yksityisyrittäjistä. Ottivatko he nokkiinsa, kun hakijalla oli vaihtoehtoja?

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        309
        3055
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        61
        2353
      3. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        124
        2057
      4. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        349
        2043
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        127
        1733
      6. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        67
        1399
      7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1395
      8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1337
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        69
        1270
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        78
        1243
      Aihe