Hain työpaikkoja puutarha-alalta ja kahdesta paikasta tuli tärppi ja pääsin työhaastatteluihin. Minulta kysyttiin, onko muita paikkoja tiedossa ja vastasin rehellisesti niitä olevan.
Laitoin ensimmäiseen paikkaan viestiä, että olen menossa haastatteluun ja palaamme asiaan sovitusti. Pääsiäisen ajan puntaroin vaihtoehtoja, tein päätöksen ja soitin sovitusti molempiin paikkoihin. Ensimmäiseen sanoin, että olen tehnyt päätökseni ja tulen teille. Yllätys: sinne olikin menossa joku vielä haastatteluun, päätös seuraava torstai. Menin sovitusti toiseen paikkaan ja koska ensimmäisessä alettiin vitkuttelemaan, olin valmis tekemään toisessa sopparin. Yllätys: Sinne oli menossa joku nyt haastatteluun, päätös seuraavalla viikolla.
Miten näihin nyt pitäisi suhtautua? Jos itse olet sanasi mittainen, niin ta pettää. Mitä ajatella yksityisyrittäjistä. Ottivatko he nokkiinsa, kun hakijalla oli vaihtoehtoja?
Erikoista työnhakua
Anonyymi
0
70
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2962676Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001409- 1081261
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831251Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991225Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581195- 451063
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi75976Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22900- 33807