Uutta venettä

Nykyinen paatti Flipperi 575 on hieman liian suuri omaa käyttöön, eli pienempää paattia haussa.

Kuitenkin neljä ihmistä pitäis kyytiin mahtua, eikä haittaa vaikka olisi ihan kahvalla ohjattava. Osaatteko sanoa mikä on minimi pituus tuollaiselle veneelle? Ettei ole merellä liian pieni, tosin ei vaimoa ja lapsia saa kyytiin jos vähänkin suurempaa aalokkoa.
Kokoluokka myös sellainen että saa vedettyä itse rannalle helpohkosti.
Paatti pelkästään huviajelua varten.

4

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tuohon nyt sanoisi... Merelle jo 575 on pari metriä turhan lyhyt ja äkkiä saa hakeutua suojasatamaan. Toisaalta ollaan neljän hengen porukalla parissa päivässä keskikesällä kauniissa kelissä kierretty Nauvosta Saaristomerta (Fårö, Nötö, Trunsö, Flutun, Jurmo, Björkö, Aspö, Konungsskär) 25 heppaisella Terhi 4110:lla ja hauskaa oli. On tuolla Flutunilla (noin 13km Jurmosta kaakkoon) joku hullu käynyt päiväreissun alle kolmen metrin kumijollalla ja 5 hepan peräprutkulla Nauvosta joten asenteesta se on kiinni. Toiselle 30 jalkainen Targa on minimi jolla uskaltaa merelle lähteä. Itse en ohjauspulpetista luopuisi jos vähänkään pidempään pitää ajaa.

    • Anonyymi

      Olen pääosin veneillyt kevyillä 3-4 hengen avoveneillä samalla idealla rantautumisen osalta kun aloittajalla. Veneiden painot ovat olleet noin 100-260 kg ja liukuvien veneiden perämoottorit 8-30 hp. Kevyemmän pään veneet on yleensä ollut helppo vetää rannalle - vähän rannasta riippuen, mutta raskaamman pään veneet jäävät kyllä vetämättä kovin pitkälle. Yleensä varmistan aina kinnityksen puuhun, kiveen tai vaikka viemällä ankkurin maihin hiekkamaastossa riittävän pitkälle - ja usein huomaan että vaikka ylösveto on jokseenkin onnistunut, niin varmistus on ollut tärkeä lisä.

      Itse ymmärsin ohjauspulpetin arvon vasta kun aloin navigoimaan vähän vaativimmilla vesillä ja rupesin säätämään pinnaohjauksen jäykkyyden moottorin valmistajan ohjeiden mukaan, eli vaikka käsi irtoaa kahvalta niin kurssi ei muutu. Tämä jälkimmäinen aiheutti joissakin moottoreissa aikamoista ohjausjäykkyyttä ja alkoi olla rasite pidemmillä matkoilla. Liian löysä ohjaus voi aiheuttaa yllättävän kääntymisen poikittain jos käsi irtoaa kahvalta esim. ajettessa yllättäen aallokkoon. Pulpetin avulla sai paikan plotterille ja muille enemmän tai vähemmän tärkeille laitteille ja varusteille.

      Pulpetin lisäksi kannattaisi kiinnittää huomiota kuinka monelle henkilölle vene on tarkoitettu, ja minkälaiselle kuormalle. Usein henkilön painoksi ajatellaan 75 kg eikä ajatella heillä olevan matkatavaroita. Omat liukuvat veneet ovat olleet neljälle hengelle, ja esim 300 kg:lle. Kilomäärä on joskus ylittynyt, kun henkilöiden paino on ollut huomattava, ja matkalle mukaan on tuotu vielä esim. painavia koiria, raskaita kylmälaukkuja y.m. . Pahimmillaan myös liukuun pääsy on ollut mahdotonta, mutta tietenkin kaikissa veneissäni ei aina ole ollut suurinta sallittua moottoria eikä potkurikaan aina ole ollut optimoitu suurelle kuormalle.

      Jotkut venetyypit ovat puoliplaanaraita, jolla tarkoitan, että varsinaista liukukynnystä niillä ei ole, vaan niihin sopivat hyvin laaja moottorin tehovalikoima, mutta vauhti tietenkin paranee tehon mukana. Tämäntyyppisestä minulla ei ole kokemusta, omat ovat olleet alumiiniveneitä, kokoonsa nähden melko keveitä eikä ole tarvinnut rantautuessa juurikaan huolehtia mahdollista kolhuista, esim melko huoetta olen voinut laitaa veneen puskuun johonkin kalliololoon väliaikaisesti, tai vetää sen kivikkoiselle rannalle.

      Veneen suunnittelukategoria voi myös olla valintaperuste. Itse veneilen
      nykyään C kategorian veneellä, mutta en lähtisi sillä vapaaehtoisesti 2m
      aallokkoon.

      D. Suojaisat vedet (Sheltered Waters).
      Merkitsevä aallonkorkeus alle 0,3 m.
      Käytännössä suojaiset järvet ja rannikolla sisäsaaristo.
      C. Rannikko (Inshore). Merkitsevä aallonkorkeus alle 2 m, eli meillä suurimmat järvenselät ja saaristo.

    • Anonyymi

      Minulla flipperi 510 ja haluaisin 575 flipperin
      Mika Lempiäinen. Sähköposti. [email protected]

    • Anonyymi

      Jos pitää saada 4 ihmistä plaaniin kahva ohjattavalla, niin se tarkoittaa "vanhaa" 2-tahti kymppistä ja jotain 4,2..4,7 metristä "vanhaa" käsinlaminoitua kevyttä venettä.

      Tuota kahvaohjattavaa ei ole kivaa ajaa montaa tuntia putkeen. Monen tunnin ajoon tarvitaan ratti. Myös tuulisuoja on kiva monen tunnin ajossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      86
      6338
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3160
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1716
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe