Mitä ihmettä tuo lupajaosto sekoilee! Miten voi olla mahdollista, että valittajat, joilla ei ole valitusoikeutta, lupajaosto ottaa heidän asian käsittelyyn? Miten esityslistan tekijä on edes voinut ottaa ilman valitusoikeutta olevien asian esityslistalle. Sitten vielä lupajaosto käsittelee asian. Onko tämä nyt ennakkotapaus? Eikös tähän vedoten voi nyt kuka tahansa valittaa kenestä tahansa.
Lupajaosto
18
713
Vastaukset
- Anonyymi
Pikkukylällä kuudettakymmentä valtuutettua varmaan osaa sotkea asioita vaikka eivät tekisi juuri mitään, onneksi vaalit ovat tulossa.
- Anonyymi
Lupajaosto antoi jopa vastineen hallinto-oikeudelle. Kaupungin hallintosäännön mukaan kh antaa kaupungin lausunnot.
Lupajaosto ryhtyi myös rakentajaksi eli päätti, että kaavan mahdollistama ulkoilureitti on rakennettu.
Lisäksi lupajaosto päätti, että tontin rajoittuessa kaupungin maahan tontti on aidattava. Tämä koskee satoja taloja Nurmeksessa.- Anonyymi
Aitaaminen antaa turvaa asukkaille. Manilassa asuessa oli turvallisempaa? Joopa joo.
- Anonyymi
Lisäksi lupajaosto ryhtyi varkaaksi, koska päätti, että aita täytyy rakentaa 1 m päästä rajasta eli kaupunki varastaa tontin omistajilta maata. Tämä koskee myös satoja taloja Nurmeksessa.
- Anonyymi
Tulkinta tuokin. Sovittelemalla yritti virkamies hoitaa asiaa. Ei käynyt metrin siirto vuokratulla -alueella. Nyt toivottavasti siirtyy hiukka enemmän. Rajat on rajoja ja kartat joista voi tutustua omiin rajoihinsa. Ahneudella ei näytä olevan rajoja.
- Anonyymi
Tässäpä linkki lupajaostossa vaikuttavista
https://www.nurmes.fi/lupajaosto - Anonyymi
Nämä lupajaoston sekoilut on myös luettavissa kaupungin kotisivuilla.
- Anonyymi
Nuinkin vaativaan ja lakeja tietävään hommaan pitäisi valita aivan muilla perusteilla, eikä sulle mulle jakoperustein polittisella pelillä, niin ei tulisi jälkipelejä.
- Anonyymi
No niin pitäisi!
- Anonyymi
Nuin lukeneella kirjoittajalla lienee lakimiehen koulutus. Ehdokkaaksi voi ryhtyä. Parempaa ja oikeudenmukaisempaa kuntaamme rakentamaan.
- Anonyymi
Asettakaa kritiikkinne tämän kohun käsikirjoittajaan, kunnanjohtajaan, ainoaan joka on ylittänyt valtuutensa ja toimii röyhkeän puolueellisesti asiassa. Muut vain joutuvat hänen sotkujaan selvittelemään.
- Anonyymi
Siis, kuinka kuntalaisilla ei ole oikeutta valittaa kaupunginjohtajan tekemästä sopimuksesta? Ei kuulu hänen tehtäviin.
- Anonyymi
Lieksassahan on olleet puurot ja vellit sekaisin jo pidemmän aikaa, onko sama tauti levinnyt jo Nurmekseen, äänestämällä kesäkuussa voi saada muutosta aikaan.
- Anonyymi
Johtajan ollessa sairaslomalla näyttää siltä, että aika monet toiminnat on puneella, eli pomo on tarpeen, muuten tulee liikaa pomoja.
- Anonyymi
Loppuu paikallislehdestä johtajan haastattelut. Mitä tilalle. Paperossipaperia lukijoille.
- Anonyymi
Tarvitaanko ylipäätään koko k.johtajan vakanssia. K.hallituksessa on kaksi henkilöä jotka innokkaana pystyvät hoitamaan asiat. Mustakin muuttuu valkeaksi. Heillä olisi ollut mahdollisuus estää julkisuus. Havittelevatko itse ylipäällikön virkaa.
- Anonyymi
Valittiinhan Nurmekseen konsernijohtajakin, mikähän mahtaa olla herran tehtävä, kun ei ole paljon kuulunut, hieno on kyllä titteli.
- Anonyymi
Ihme aloitus. Kuntalaisillako ei oikeutta valittaa herrojen kabinetti päätöksistä. Saatsi maininnut jo monesti, että päätös ei ollut yksin hänen. Oliko ansa saada k.johtaja kirjoittamaan asiakirja. Johon hänellä ei ollut oikeus. Kuka voittaa, kaupungin maine on jo muutoinkin liattu. Pelotellaan vaarallisemmaksi, kuin Manila ja Mexiko City.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii304625Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1283982Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333717Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462709Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862583Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom132461Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole282438Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652307Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1451774