Nuorille lisää vastuuta ?

Anonyymi

Media on kirjoittanut, että nuoret haluavat, että mm. äänestysikärajaa alennettaisiin. He kokevat olevansa vastuuntuntoisia ja kehittyneitä, että voivat osallistua päätösten tekoon. Ajokortin samisen ikärajaa pitäisi myös alentaa.

Miten nuoret osoittavat kypsyytensä...kokoontumisrajoitusten aikana bilettävät ja levittävät koronaa ja altistavat meidät vakavalle taudille. Lukon päävalmentaja kertoo Länskärissä, miten vakavasta asiasta on kyse. Nuoret kuitenkin vähän välittävät ja asettavat omat halunsa etusijalle.

Annetaanko nuorisolle lisää päätösvaltaa ?

1

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Äläs nyt yleistä. Nuoria voi verrata alempaan keskiluokkaan, eli siis perus duunareihin. Suhteellisen tyhmää porukkaa. Ei ole käyty kouluja, uskotaan sitä, kuka asiansa vakuuttavammin esittää. Ei viitsitä ottaa asioista itse selvää. Otetaan esimerkiksi duunarit, jotka äänestävät persuja. Eivät ymmärrä, että suurin osa perussuomalaisia äänestävistä on ylempää keskiluokkaa ja yrittäjiä. Mikä ihme heitä yhdistää en ymmärrä. Niin ja tämä on toinen kerta. Edellisvaaleissa tuli Jytky, mitä, tai ketä se auttoi, muuta kun niitä jotka pääsivät hillotolpalle. Tyhmä duunari luulee taas, että kun persut pääsevät hallitukseen, heillä alkaa auvoinen ihanuus. Voin kertoa, Ei ala. Oi kun odotan suurta jytkyä taas persuille, tulee potku tyhmän duunarin perseille. TAAS.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2438
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1467
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe