"AMD:n uusista prosessoreista löytyi haavoittuvuus – Muistuttaa Inteliä riivanneita Spectre-aukkoja. Suoritintehoa parantava ominaisuus paljastui haavoittuvaksi Zen 3 -arkkitehtuuriin pohjaavissa suorittimissa."
Kyllä seuraavassa koneessa on taas Intelin prosessori. AMD-koneita ja näytönohjaimia on ollut ja aina jotain ongelmaa. Ajureissa tai piirisarjoissa. Intelissä ei mitään.
AMD:n uusista prosessoreista löytyi haavoittuvuus
6
54
Vastaukset
- Anonyymi
Romuksi kaikki menevät ennemmin tai myöhemmin.
- Anonyymi
Miten se prosessori voi olla tietoturva-aukko. Sehän toimii suorittimena, eikä varastoi mitään muuta kuin sen hetkisen datan?
- Anonyymi
Prosessorin mukana tulee myös softaa, joka ohjaa prosessorin käyttöä (esimerkiksi boostauksen, synkronoinnin ja säikeistyksen osalta).
- Anonyymi
Miksi ihmeessä tämä aloitus on Käyttöjärjestelmät>Sodat -palstalla? Aloituksesta päätellen aloittajakin kuitenkin ymmärtää, että AMD ja Intel eivät ole käyttöjärjestelmiä.
- Anonyymi
Ikävää että sinulla on ollut ongelmia AMD:n piirisarjojen kanssa. Taidatkin tehdä aika spesifistä kernel-koodausta kun tällaisia ongelmia kerran tiedät.
Linus Torvalds ei kuitenkaan mitään tällaisia ole maininnut kehittäessään kerneliä AMD:n koneella.
Itselläni ainakin toimii, ja on toiminut virtualisointi GPU Passthrough -teknologialla AMD:n prosessoreiden ja piirisarjojen kanssa sujuvasti, ja vieläpä huomattavasti halvemmalla verrattuna intelin laitteisiin. Tämänpäiväistä tilannetta en tiedä, mutta esim. vielä 1.5 vuotta sitten jos halusit toteuttaa virtualisointia ja GPU Passthrough inteliä käyttäen, niin ainoa vaihtoehto tuolloin oli LGA 2066, ja siitä 'paremmat' prosessorit, näitä tukevalla piirisarjalla, tottakai.- Anonyymi
Torvisen puheista ei kukaan ota selvää. Kai se käyttää jotain SER-AMD romuja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237306Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite945968Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1104009- 1413984
- 1631793
- 581628
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1311530- 381341
- 281321
- 451312