ei varmaan ei muutkaan, kun rokotteet viedään suomesta muualle Latvia, VIro, Slovakia ym. Meillä odotetaan vaan tartuntapiikkejä, kun muuta ei ole saatavilla. Serbialla saa rokoteen kaikki jotka haluaa ja naapurimaillekin on luvattu jos jää yli, siis jos jää yli, meillä ei ole edes riittävästi rokotteita ja annetaan vaan muualle. Poltikointia tää on, rokotteita olisi saatavilla kun vain hankittaisiin, mutta kun ei voi ei saa. no suomesta tehdää sellanen koronaviruspankki, et täältä voi hakee koronavirusta jos tarvii tehdä rokotteita, meillä piisaa ja suomi näivettyy. paskapolitiikkaan, nykyhallistus ei osaa hoitaa asiaa.
Mäkijärvi ei huohahda!!!
3
75
Vastaukset
- Anonyymi
Suomesta ei viedä mitään rokotteita muihin maihin. Tuo uutisointi tarkoittaa että lääketehtaalta viedään osa muutaminen EU-maiden (mm. Suomi) rokotekiintiöstä maihin joissa on vaikeuksia rokotusten kanssa.
Serbiassa on ollut poikkeuksellisen paljon rokotteita käytettävissä koska se ei ole EU maa ja on tilannut rokotteita myös Kiinasta ja Venäjältä. Rokotusinto ei ole ollut kuitenkaan sen kummempi kuin muissakaan maissa ja joitakin rokotteita uhkasi mennä vanhaksi niin yrittivät haalia rokotettavia vaikka naapurimaista.- Anonyymi
viedään ja ei kuitenkaan viedä??? mitä meinaat, kyllä niitä viedään ja myös kohdennetaan etelä-suomeen lisää muualta maasta rokotteita ja ne on jostain suomesta pois. se on sama viedäänkö se suoraan tehtaalta tai suomesta, mutta ne oli tarkoitettu suomeen, hei halloo!
lue tuosta kuinka kuopiossa toimitaan.
(Sairauden takia vakavan koronavirustaudin riskiryhmiin kuuluvat alle 70-vuotiaat. Keskeytetty valtakunnallisen rokotusjärjestyksen muutoksen vuoksi.
Arvioitu jatko viikolla 17.) eli, suomeksi, rokotteita annetaan muualle, ja jopa riskiryhmiin kuuluvat eivät saa rokotteita kuin korkeintaan kahdenviikon kuluttua ja muilla se taas myöhästyy vielä enempi. ROKOTUSJÄRJESTYKSEN MUUTOKSEN VUOKSI! ja muutoksen syy, ei ole riittävästi rokotteita, voiko tätä selvemmin sanoa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
viedään ja ei kuitenkaan viedä??? mitä meinaat, kyllä niitä viedään ja myös kohdennetaan etelä-suomeen lisää muualta maasta rokotteita ja ne on jostain suomesta pois. se on sama viedäänkö se suoraan tehtaalta tai suomesta, mutta ne oli tarkoitettu suomeen, hei halloo!
lue tuosta kuinka kuopiossa toimitaan.
(Sairauden takia vakavan koronavirustaudin riskiryhmiin kuuluvat alle 70-vuotiaat. Keskeytetty valtakunnallisen rokotusjärjestyksen muutoksen vuoksi.
Arvioitu jatko viikolla 17.) eli, suomeksi, rokotteita annetaan muualle, ja jopa riskiryhmiin kuuluvat eivät saa rokotteita kuin korkeintaan kahdenviikon kuluttua ja muilla se taas myöhästyy vielä enempi. ROKOTUSJÄRJESTYKSEN MUUTOKSEN VUOKSI! ja muutoksen syy, ei ole riittävästi rokotteita, voiko tätä selvemmin sanoa?Rokotusjärjetystä ei ole muutettu missään Suomessa, siitä vasta keskustellaan että muutettaisiinko sitten kun yli 70 vuotiaat ja riskiryhmät on rokotettu. AstraZenecalla rokottaminen keskeytettiin viikoksi ja sitten on jatkettu sillä rokottamista 65-69 vuotiaille. Suomeen piti tulla 120 000 rokotetta, mutta tuolla heikompien maiden avustamisen vuoksi tuleekin vaan 83 000 annosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943799Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512682- 1591327
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741250Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139- 46924
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt208785