Kuka kaatoi perustuslakivaliokunnassa liikkumisrajoitukset

Anonyymi

Miksi kukaan ei kerro totuutta liikkumisrajoitusten kaatumisesta PeV:ssa? Miksi hallituksen edustajat eivät kaataneet äänestyspäätöksellä oppositiota?
Jo ennen kuin lakiesitys meni PeV:n sitä kritisoi Henriksson (rkp) ja Arhinmäki (vas). Vihreissä oli kummankin puolen kannattajia.
PeV:ssa hallituspuolueista Kepu ja Sdp kannattivat lakia ja jäivät vähemmistöön. Perustuslakivaliokunnan päätökset ovat yleensä yksimielisiä, joten. Jos hallitus olisi ollut yksimielinen ja ajanut terveys edellä politiikkaa Nyt olisi saatu päätös joka olisi ollut luultavasti yksimielinen, koska persutkin ovat ajaneet liikkumisrajoituksia. Nyt persut liittoutuivat vasemmiston ja rkp:n kanssa joiden politiikkaa he ovat eniten arvostella.
Haluaisinpa nähdä tilanteen kun PeV:n ehdottamaa kotikokoontumisten rajoitusta valvotaan?

8

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu ei mitään,tuttua touhua..kukaan ei tiedä mitään,kukaan ei ota vastuuta eikä kukaan myönnä virheitä.Kansalle mallia siitä miten asioita hoidetaan.Miten nämä kaikki suuret johtajat ovatkaan päässeet näihin virkoihinsa.

      • Anonyymi

        Vastuu kuuluu niille jotka niitä mokaajia on äänestäneet. Suomi on kansanvalta. Valta sekä vastuu on kansalla itsellä.


    • Anonyymi

      Koska perustulakia ei voi kaataa demokraattisesti ja poliittisesti. Sitä pitää arvioida riippumattomasti

    • Anonyymi

      Milloin politiikot arvioivat riippumattomasti? Ei koskaan, ei yhtään muuta päätöstä kuin poliittinen päätös.

      • Anonyymi

        Se onkin tän suomen perustuslaki tulkinnan haaste tai problematiikka koska tuo perustuslakivaliokunta koostuu puolueiden jäsenistä. Joissain muissa maissa on oma perustuslakituomioistuin jossa riippumattomat oikeusoppineet arvioivat perustuslain soveltamista eri tilanteissa.


      • Anonyymi

        Niin, ei koskaan. Paitsi perustuslakivaliokunnassa, jossa heitä on aivan erikseen kehoitettu jättämään puoluekantansa narikkaan ja työskentelemään riippumattomasti


    • Anonyymi

      Kaikki hallituksen päätökset tulevat auttamatta liian myöhässä.

      • Anonyymi

        Se johtuu varmaan siitä, että ensin pitää tajuta että tarvitaan päätös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6213
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1724
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1518
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1270
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      932
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      29
      860
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      846
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      799
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      226
      752
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      749
    Aihe