Anoreksia hiustenlähtö

Anonyymi

Mietinpähä vaa et kuinka vähä ihmisen pitäisi syödä että hiuksia alkaisi lähtemään? Mulla ln siis jonkulainen syömishäiriö mutta hiuksia ei ole vielä lähtenyt kauheasti tottakai vähän. En siis halua että hiuksia lähtee jote joo

2

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ihminen ei saa tarpeeksi vitamiineja ja kivennäisaineita niin hiuksia voi lähteä vaikka söisi ihan normaalisti mutta yksipuolisesti ja sellaista ravintoa joka on vitamiiniköyhää.Hiusten lähtöön ei tarvita anoreksiaa vaan vitamiinien ja hivenaineiden puute.Anorektikot syövät olemattomasti joten jos on syömättä niin kaikki vitamiinit ja hivenaineet pitää syödä purkista.

    • Anonyymi

      Sitä ei voi ennustaa. Toisilla on vahva hiuslaatu, joka ei ole herkkä kärsimään mistään stressitekijöistä. Toisilta taas lähtee hiuksia paljon, vaikkei oikein mitään kunnon syytä sille ole, vaan kaiken pitäisi olla kunnossa.

      Anoreksia ei taida olla yleisin syy kaljuudelle, vaikka hiukset saattavatkin ohentua. Yhdessä dokumenttielokuvassa nainen sairasti yli 20 vuotta anoreksiaa (kunnes kuoli sairauteensa). Hän näytti ihan luurangolta, mutta hiukset pysyivät päässä. Tosin letti näytti ohenevan ajan kuluessa. Hän oli sentään lähes syömättä 10-vuotiaasta 33-vuotiaaksi. Aikamoinen saavutus.

      Ihmisiä on joutunut esim. merihätään kuukausien ajaksi, jolloin on pitänyt olla sen armoilla, mitä pelastuslautalleen sattuu osumaan. Eli joskus raakaa lentokalaa ja juotavaksi sadevettä. Ainakin kynnet lakkaavat kasvamasta sellaisessa stressissä. Voi olla, että hiustenkin kasvu voi jossain vaiheessa pysähtyä tai ainakin hidastua minimiin. Toisaalta nälkiintynyt ihminen palelee, ja keho pyrkii kasvattamaan karvaa suojaksi. Eli tietyssä mielessä hiukset ovat myös suoja. Elimistö ei varmaan niistä mielellään luovu. Ne estävät palelua.

      Hiukset ovat pieni ongelma taudissa, joka voi viedä hengen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2059
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1520
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1289
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1170
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1160
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1074
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1018
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      962
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe