Kepu tulee kärsimään kunnallisvaaleissa veret seisauttavan tappion.
Syynä on meno opposition sijasta punavihreään hallitukseen, jonka naisvetoinen ministeristö on äärivasemman laidan sosialisteja!
Siis perimmäisiltä juuriltaan talonpoikainen vankka puolue lähtee sosialistien hallitukseen!
Kepulla olisi vielä armon aikaa jättäytyä sopivasti ennen vaaleja pois hallituksesta.
Muuten ottaa ohrakyrsä.
Syynä on meno opposition sijasta punavihreään hallitukseen, jonka naisvetoinen ministeristö on äärivasemman laidan sosialisteja!
Siis perimmäisiltä juuriltaan talonpoikainen vankka puolue lähtee sosialistien hallitukseen!
Kepulla olisi vielä armon aikaa jättäytyä sopivasti ennen vaaleja pois hallituksesta.
Muuten ottaa ohrakyrsä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kepu tekee lähtöä hallituksesta, jolla varmistetaan kunnallisvaalien vaalivoitto. Sanna Marinilla on temppu pitää koossa hallitus, sillä mistään ei löydy kepua korvaavaa puoluetta.
Ensin tuli mieleen Nyt, mutta ongelmana on ministerien pätevyysvaatimus. Vaikka Nyt rynnistää ja on epäilemättä tuleva vaalivoittaja, löytyy listoilta vain yksi ministeriehdokas, itse Harkimo. Kukaan muu nyttiläinen ei ole rehellinen eikä taitavaksi tunnettu.
Eihän tuossa mitään, jos Kepu lähteen niin hallitus kaatuu. Eduskuntavaalit syksyyn ja Halla-aho pääministeriksi neuvottelemaan Suomi eroon EU:sta.
Ei Allah-Aho pysty yksin mitään tekemään, muut boikotoi persuja joten vaalivoitosta huolimatta ei pysty muodostaaman hallitusta.
Presidentti tuolloin pyytää jotain muuta puoluetta muodostamaan maahan hallituksen joten kokkare sale pyytää kokkare urpoa muodostamaan maahan hallituksen, mikä myös kaatuu omaan mahdottomuuteensa kansan eriarvoisuuden noustua jo kestämättömäksi.
Mitenkähän mahtaa käydä ,kun erotaan Ee-uusta ja tukiaiset loppuu?
Vaalivoittaja muuten on se puolue, joka saa eniten ääniä eli kannatusta.
EI se, joka parantaa tulostaan edellisistä vaaleista.
Urheilukilpailussakin voittaa se, joka heittää, hyppää pisimmälle, juoksee tai kävelee nopeimmin.
Ei se, joka parantaa tulostaan edellisistä kisoista.
Poliitikoilla vain on tapa tulkita tuloksia itselleen/puolueelleen mieluisimmalla tavalla.
Eipä tietenkään löydy Kepua parempaa, koska Kepun pitää saada maakuntahallitus.
Kokoomuksen kanssa samassa hallituksessa ollessaan Kepu katsoi kärsineensä "kokoomuslaisesta politiikasta".
Miten nyt?
Jos Kepu on viimeiseen päivään asti tässä hallituksessa, se tulee kärsimään "viher-vasemmistolais-sosialistisesta politiikasta".
Sekö on parempi?
Suomen+ongelma+on+hyvin+raskas+verotus+ja+korkea+kustannustaso.+Vaikka+tehtäisiin+kuinka+yrittäjäystävällistä+politiikkaa+tulee+talouden+perusrealiteetit+väkisinkin+vastaan+.+Palvelut+ovat+kalliita+ja+niiden+ostamiseen+on+varaa+vain+harvoilla.+Keskituloinen+joutuu+tekemään+päivän+töitä+saadakseen+nettotuloillaan+yhden+tunnin+auton+merkkihuoltoa.+Korkea+verotus+vivuttaa+palkkoja+ylös,+keskiluokka+elää+löyhässä+hirressä+miettien+päivittäin+mihin+nettotuloilla+on+oikein+varaa.+Yrittäminen+on+Suomessa+lähes+rikos,+vaurastuminen+omalla+työllään+tehdään+veroprogression+kanssa+lähes+mahdottomaksi.+Täydellinen+veroremontti+tarvitaan+jotta+Suomi+saadaan+nousuun.+Järjettömän+kokoinen+julkinen+sektori+puoleen+nykyisestä+ja+palkkoja+alennettava+niiltä+60%.+Ja+yritteliäs+sekä+työtätekevä+kiittävät.
Mistä saat ammattitaitoisia hoitajia niin julkiseen kuin yksityiseenkin sairaalaan, jos palkat putoaisi tuolla tavalla? Ole nyt hupsimatta vaikka ehkä itse luuletkin olevasi suuri yrittäjävisionääri. Tuskin olet Suomen, Pohjois-Savon tai edes Kiuruvedenkään paras.
Kertokaapa yks asia, minkä puolueen jäsen oli se viime vuoden puolella kuljeskellut huijari joka ajeli taksilla, asui hotellissa ja pihisteli juomia maksamatta?
Puoluekanta kiinnostaisi.
ihan tietämättä kenestä puhutaan ni vasuri/demari tuon täytyy olla
Eivät ne tarvitse uhota hienostelutyylillä jos bonjaat. Enempi ne julkisivun kiillottajat ovat tiettyjä uusia. Tuskin kokkarikaan kun ovat vanhoja. Uusia esille pyrkijöitä ja epäonnistuneita elämässään.
Olen päättänyt etten äänestä mitään puolueita jotka täällä räkyttävät muita puolueita. Pitää olla jotenkin yhteistyökykyinen ja keskustelutaitoinen.