Kuka tietää ??

Anonyymi

Taannoin oli telkussa juttu jossa äiti oli vääntänyt lapseltaan käden poikki saadakseen sitten kunniaa lapsen hoitamisesta. Vanhempi siis aiheutti lapselleen ensin vamman jota sitten sankarillisesti hoiti. Tätä hän teki sen takia että saisi muilta ihmisiltä ihailua siitä että hoitaa lastaan hyvin...

Kuka tietää mistä sairaudesta on kyse? Varmaankin jokin häiriö tai sairaus täytyy sellaisella ihmisellä olla, mutta onko sillä nimeä?

4

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoittanet Münchhausen-oireyhtymää, joka on vakava persoonallisuushäiriö.
      Sairauden muoto jossa esim. lapsen huoltaja vahingoittaa tahallisesti lasta saadakseen huomiota kutsutaaan nimellä Münchhausen by-proxy.
      Tästä löytyy tietoa netistä, parhaiten englanninkielistä mutta esim Duodecimin sivuilta löytyy suomeksi.

      • Anonyymi

        Kiitos!


    • Anonyymi

      Tulee hiukan mieleen eilinen opettaja, joka joutui koronan takia opettamaan kurssinsa etänä. Kyseinen opettaja haukkui koko vuosikurssin, miten surkea se oli ja montako huonoa arvosanaa tuli. KUKAAN kurssilla ei osannut mitään, joka johtui siitä, että ihmiset vaan notkuivat langoilla. Haluaisinkin kysyä, koska tätä samaa ryhmää opettaa moni muukin opettaja, että ovatko kaikki muutkin opettajat sitä mieltä, että kyseinen ryhmä on totaalipa..ka ja ilmeisen kykenemätön tekemään mitään omatoimisesti? Eli ei yhtään edes ns. keskiverrosti pärjäävää? Jos näin, mitä voidaan tehdä?

      Epäilen tätä kuitenkin suuresti. En voi kuin miettiä vaihtoehtoa, että ongelma olisi langan toisessa päässä. Siellä päässä, joka ei pysty rehellisesti katsomaan peiliin. Se, joka ei pysty myöntämään, että ehkä etäopetus on hänelle liian iso pala purtavaksi. Sille ihmiselle, joka ei salli muiden sairastumista, voi olla hankala myöntää, että itseäkin uuvuttaa. Mietin, olisikohan kyse ihan siitä? Vai siitä, että työyhteisössä ei kaikki ole ihan kunnossa. Että joutuu tekemään asioita ilman riittävää lepoa ja aikaa kouluttautumiseen. Että koronan aikana tilanne on johtanut siihen, etteivät työntekijät ehdi kouluttautua alati vaihtuviin järjestelmiin. Että oikeesti terveydenhuollon kantokyky on romahtamassa juuri nyt? Eli ongelma ei ole työntekijät vaan esimiehet, jotka eivät pidä huolta työntekijöistä, eli korjataan aivan väärää ongelmaa. Ongelma eivät ole potilaat, jotka tarvitsevat palveluohjausta vaan työnjohto joka tarvii työnohjausta ja henkilökunta joka tarvitsee lepoa ja koulutusmahdollisuuksia. Ja aikaa sairastaa, silloin kun sairaslomaa tarvitaan. Ihan vaan puskista huutelen.

    • Anonyymi

      Tästä tulee mielen ajatus: mitäs jos ei kosketakaan lapseen fyysisesti vaan aiheutetaan hänelle henkinen vamma jota aiheuttaja sitten hoitaa sankarillisesti, Vaikka muuten täysin terve lapsi saatetaan asemaan, jossa hän on vanhemmastaan riippuvainen, ja on hänen määräysvaltansa alla, valta on vain piilotettuna hoivaamiseen. Ulospäin sekin varmaan näyttää vain tunnolliselta hoivaamiselta mutta todellisuudessa siinä hallitaan täysin uhria henkisellä passiivis-aggressiivisella väkivallalla ja saadaan ympäristöltä vielä hyväksyntä sille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2748
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2591
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      30
      2108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1887
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1855
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      33
      1592
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      814
    Aihe