Taannoin oli telkussa juttu jossa äiti oli vääntänyt lapseltaan käden poikki saadakseen sitten kunniaa lapsen hoitamisesta. Vanhempi siis aiheutti lapselleen ensin vamman jota sitten sankarillisesti hoiti. Tätä hän teki sen takia että saisi muilta ihmisiltä ihailua siitä että hoitaa lastaan hyvin...
Kuka tietää mistä sairaudesta on kyse? Varmaankin jokin häiriö tai sairaus täytyy sellaisella ihmisellä olla, mutta onko sillä nimeä?
Kuka tietää ??
4
87
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoittanet Münchhausen-oireyhtymää, joka on vakava persoonallisuushäiriö.
Sairauden muoto jossa esim. lapsen huoltaja vahingoittaa tahallisesti lasta saadakseen huomiota kutsutaaan nimellä Münchhausen by-proxy.
Tästä löytyy tietoa netistä, parhaiten englanninkielistä mutta esim Duodecimin sivuilta löytyy suomeksi.- Anonyymi
Kiitos!
- Anonyymi
Tulee hiukan mieleen eilinen opettaja, joka joutui koronan takia opettamaan kurssinsa etänä. Kyseinen opettaja haukkui koko vuosikurssin, miten surkea se oli ja montako huonoa arvosanaa tuli. KUKAAN kurssilla ei osannut mitään, joka johtui siitä, että ihmiset vaan notkuivat langoilla. Haluaisinkin kysyä, koska tätä samaa ryhmää opettaa moni muukin opettaja, että ovatko kaikki muutkin opettajat sitä mieltä, että kyseinen ryhmä on totaalipa..ka ja ilmeisen kykenemätön tekemään mitään omatoimisesti? Eli ei yhtään edes ns. keskiverrosti pärjäävää? Jos näin, mitä voidaan tehdä?
Epäilen tätä kuitenkin suuresti. En voi kuin miettiä vaihtoehtoa, että ongelma olisi langan toisessa päässä. Siellä päässä, joka ei pysty rehellisesti katsomaan peiliin. Se, joka ei pysty myöntämään, että ehkä etäopetus on hänelle liian iso pala purtavaksi. Sille ihmiselle, joka ei salli muiden sairastumista, voi olla hankala myöntää, että itseäkin uuvuttaa. Mietin, olisikohan kyse ihan siitä? Vai siitä, että työyhteisössä ei kaikki ole ihan kunnossa. Että joutuu tekemään asioita ilman riittävää lepoa ja aikaa kouluttautumiseen. Että koronan aikana tilanne on johtanut siihen, etteivät työntekijät ehdi kouluttautua alati vaihtuviin järjestelmiin. Että oikeesti terveydenhuollon kantokyky on romahtamassa juuri nyt? Eli ongelma ei ole työntekijät vaan esimiehet, jotka eivät pidä huolta työntekijöistä, eli korjataan aivan väärää ongelmaa. Ongelma eivät ole potilaat, jotka tarvitsevat palveluohjausta vaan työnjohto joka tarvii työnohjausta ja henkilökunta joka tarvitsee lepoa ja koulutusmahdollisuuksia. Ja aikaa sairastaa, silloin kun sairaslomaa tarvitaan. Ihan vaan puskista huutelen. - Anonyymi
Tästä tulee mielen ajatus: mitäs jos ei kosketakaan lapseen fyysisesti vaan aiheutetaan hänelle henkinen vamma jota aiheuttaja sitten hoitaa sankarillisesti, Vaikka muuten täysin terve lapsi saatetaan asemaan, jossa hän on vanhemmastaan riippuvainen, ja on hänen määräysvaltansa alla, valta on vain piilotettuna hoivaamiseen. Ulospäin sekin varmaan näyttää vain tunnolliselta hoivaamiselta mutta todellisuudessa siinä hallitaan täysin uhria henkisellä passiivis-aggressiivisella väkivallalla ja saadaan ympäristöltä vielä hyväksyntä sille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot725546Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144763Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232538Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys502423Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61379Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71374Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461220