Pienessä kirkonkylässä tehtaan tuotantolinja seis, syy tartunnat ja altistumiset. Shell kiinni, syy altistumiset. Siitä valtatien toiselta puolen hoivakoti karanteenissa, syy tartunta ja altistumiset. Joka päivä ilmoitetaan tasaiseen tahtiin altistusajankohtia kylän kaupoissa... virus leviää nyt pienessä kylässä ihan missä vain. Tilanne on nyt Punkasalmessa pahin pandemian aikana, ihan toista kuin pari kolme aiempaa, vain kansanopistolle keskittynyttä rypästä.
Koronatilanne tapissaan Punkaharjulla
Anonyymi
2391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jaa.
Opistolla tilanne sama muutoin vain karanteenit vuotaa kuin seula.
Onko muka nyt opistolla tartuntoja? En oikein jaksa uskoa.
Opiston nykyiset tartunnat ovat vain päähänpinttymiä persun päässä.
Tartunnat eivät ole mitään uskonasioita? Sairaanhoitopiirin sivuilta tartunnat selvinnee, tai sitten eivät?
Eiköhän ne tartunnat ole jo ohi
Maskit naamaan.
Pysykää kotona.
Välttäkää ihmiskontakteja.
2 metrin turvaväli jokaiseen vastaantulijaan kadulla, kaupoissa ja julkisilla paikoilla.
Maskit kaupan hyllylle.
Reissatkaa ja eläkää kuin ennen.
Solmikaa uusia ihmissuhteita.
Älkää ostako ruokia yhdestä kaupasta vaan käykää peräkkäin ainakin neljässä eri kaupassa.
Kuules..ne ovat nimenomaan uskonasioita! Lueppa fiksuuttasi mitä WHO kertoo näiden PCR testien luotettavuudesta niillä syklikierroksilla joita Suomessa rullataan! Eli sieltä ohjeitetaan että PCR testi ei ole luotettava kun tautimäärä on vähäinen ja Suomessa se on ollut koko ajan vähäinen suhteessa populaatioon.Tarkoittaa että vääriä positiivisia tulee helposti ja siksi tartuntoja ei saisi hyväksyä pelkkien testien kautta jos ihminen on oireeton! Mutta jos lööpit teille kelpaavat,niin joo kauhea tatuntabuumi on kehissä!!!!
Onko Makkosen ja Immosen ruokakaupat vielä pystyssä, olivat vielä 1970-luvulla. Urheilukauppa "Urheiluharju" ei taida olla enää. Entäs Shell, onko se samassa rakennuksessa edelleen radan vieressä ? Kirkonranta oli aikoinaan hyvä uimapaikka. Kerran n. 2 vuodessa käymme siellä mummoni haudalla. Tehtaalla kävin muutamia vuosia sitten O.V:n vieraana.
Varmat koronat tietää vain tämä ohisalo, vaan kun ei kerro kellekään.
Ei tehtaan altistumisista lukenut lehdessä.
Ei mistään altistumisista lue lehdessä. Se on mutu-tietoa?
Kaikkein hölmöintä on jos päättäjät salaavat tartuntoja. Tokkopa silloin kesällä kovinkaan moni turisti päätyy Punkaharjulle.
Tyyntä myrskyn edellä, vai?
Hiljaasta on kylillä, karanteeni näyttää pitävän.
Lopettakaa pölvästit niissä testeissä juokseminen ja altistumisista ilmoittelu,niin saatte jotain normaalia sinnekin alueelle ja lukekaa tieteellisiä tutkimuksia lööppiuutisten sijaan niin vähän viisastutte,ettekä koko maata piinaa olemattomilla tartunnoilla!
Ei täällä mitään koronaa ole. Se on vaan persujen v...tuilua.
Huntunaiset tulivat hitsausmaskit naamallaan vastaan . On oppi mennyt perille.
Katohhan niät! Vieläkö niittäe naesija siellä näkköö:D:D
Brasilian virusmuunnos on kaikkein vaarallisin , leviää niin herkästi.
Ei näy enää ihmisillä maskeja. Pahalta näyttää.
Ei ole enää koronaa Punkasalmella.