Fakta on, että judokat, etenkin potentiaaliset harrastajat, ovat äänestäneet jaloillaan ja poistuneet tatamilta. Tätä on jatkunut vuosia. Ensin asiaa hyssyteltiin, sitten kun se otettiin esille, ei liitto tehnyt mitään. Harrastajien lisäksi olemme menettäneet huonon HR:n takia taitavia valmentajia, ohjaajia jne. Ei tarvita kummoista kyselyä, että selviää miksi ollaan tässä tilanteessa: liiton johdosta lähtevä muutosvastaisuus, passiivisuus ja huono henkilöjohtaminen (joka siis näkyy koko kentässä). Seurat ovat olleet viimeiset 20v liittoa varten, kun pitäisi olla päin vastoin. Seurat ovat tehneet kaikkensa lajin eteen, mutta liiton toiminta on ollut lähinnä 'kun on hiljaa, ei tarvi tehä mitään'. Liiton pitäisi vastata mn lajin näkyvyydestä valtakunnallisesti (enemmän kuin kisatulokset) esim ennen kauden alkua. Nyt olemme siinä tilanteessa, että uusi hallitus on tehnyt suunnitelmia ja aloittanut toimenpiteitä judon uudelle tulemiselle. Tässä on valtava mahdollisuus, jota tulee tarkastella isona kokonaisuutena. Kysymys kuuluu: haluammeko olla edellä kävijöitä ja uskaltaa tuulettaa rakenteita? Vai haluammeko pysyä vanhassa ja antaa lajin näivettyä? Jokaisen pitäisi kysyä itseltään: miksi olen toiminnassa mukana? Olenko ajamassa omaa vai yhteistä etua? Jos 'yhteistä etua' niin mitä se on ja miten se toteutetaan? Jos 'omaa etua', niin sitten olisi syytä katsoa peiliin, yhdistystoiminta ei kaipaa oman edun tavoittelijoita. Onko yhteinen etu jatkaa vanhalla tavalla vai kehittää uusi? Millaisen tulevaisuuden haluan judolle? Jos emme ala puhaltamaan yhteen hiileen, on meillä käsissä kriisi, vain yhdessä tekemällä selviämme tästä. Vielä loppuun ehdotus: seurakehittäjä koulutus- ja nuorisopäällikön tilalle. Hän kiertäisi oikeasti seuroja, kuuntelisi, tekisi kehitysehdotuksia ja auttaisi kykynsä mukaan.
Judon tulevaisuus
10
696
Vastaukset
- Anonyymi
nappiin meni!!! Ihan sama mieltä
- Anonyymi
Asiaa! Hyvä ehdotus.
- Anonyymi
Samaa mieltä pitkälti.Ja olihan taas järkytys katsella,miten vähän jäseniä eri seuroissa on... Ei hyvä homma lainkaan. Joka seura tekee paikallisesti oman osuuden,mutta kyllä liitto saisi pyrkiä tuomaan lajia valtakunnallisesti esille.
- Anonyymi
Kiitos hyvästä kirjoituksesta. Todellakin koulutus- ja nuorisopäällikön titteli ja rooli on vaihdettava enemmän seuroja huomioon ottavaksi esim. koulutus- ja seurakoordinaattori.
Yhdessä hyvä tulee - Anonyymi
Juuri näin.
Liiton ei ole tarkoitus "selviytyä" vuosi toisensa jälkeen, vaan kehittyä ja kasvaa joka vuosi!!!- Anonyymi
Liiton tarkoitus kasvaa? Minkä liiton, Neuvostoliiton?
Olisi ehkä parempi niin että seurojen tarkoitus on kasvaa ja liitto tukee, palvelee ja auttaa seuroja sekä urheilijoita?
Judo pyörisi kohtalaisesti ilman liittoa, huonosti ilman seuroja mutta ei ollenkaan ilman harrastajia. Silti arvojärjestys lajissa on toisinpäin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liiton tarkoitus kasvaa? Minkä liiton, Neuvostoliiton?
Olisi ehkä parempi niin että seurojen tarkoitus on kasvaa ja liitto tukee, palvelee ja auttaa seuroja sekä urheilijoita?
Judo pyörisi kohtalaisesti ilman liittoa, huonosti ilman seuroja mutta ei ollenkaan ilman harrastajia. Silti arvojärjestys lajissa on toisinpäin.Ei todellakaan homma toimisi ilman liittoa. Miksi BJJ perusti heti liiton?
Moottori" urheilu, hevos urheilu, golf, purjehdus, ratsastus eli missä homma perustuu rahaan niin homma hoituu ilman liittoa, vahvasti sellaista.
Mistä marginaalimpi laji niin tarvimme liittoa kehityäksemme.
Tässä ei rusinapulla homma auta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liiton tarkoitus kasvaa? Minkä liiton, Neuvostoliiton?
Olisi ehkä parempi niin että seurojen tarkoitus on kasvaa ja liitto tukee, palvelee ja auttaa seuroja sekä urheilijoita?
Judo pyörisi kohtalaisesti ilman liittoa, huonosti ilman seuroja mutta ei ollenkaan ilman harrastajia. Silti arvojärjestys lajissa on toisinpäin.Ymmärrys tai halu ymmärtää nolla. Liitto kasvaa tarkoittaa juuri sitä, että seuroilla menee hyvin ja jäsenmäärät kasvaa, sitä kautta tukea urheilijoille ja menestystä eli strategian mukaista hommaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei todellakaan homma toimisi ilman liittoa. Miksi BJJ perusti heti liiton?
Moottori" urheilu, hevos urheilu, golf, purjehdus, ratsastus eli missä homma perustuu rahaan niin homma hoituu ilman liittoa, vahvasti sellaista.
Mistä marginaalimpi laji niin tarvimme liittoa kehityäksemme.
Tässä ei rusinapulla homma auta.Luetun ymmärtäminen? Harrastaja, seura, liitto. Näistä kaikkia tarvitaan, mutta jos pitää tehdä arvojärjestys niin ensimmäinen on tärkein ja viimeinen vähiten tärkeä. Randorit jatkuisi ilman liittoakin, mutta ei ilman harrastajia. Liiton ainoa tarkoitus on palvella harrastajia, seurojen kautta tai suoraan. Liitto ei ole itsetarkoitus eikä sen pitäisi olla johtoporras vaan palveluorganisaatio.
- Anonyymi
Judo on homojen hommaa, ninkus paini ja poikasuihkut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens1203503EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2202507Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2141935Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta491782Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b521157Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu67967- 109879
Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva18845Koulussa puukotus
Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p26791Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty68733