Mitä teen?

Minulla on sosiaalisten tilanteiden pelkoja. Tarvitsenko lääkitystä? Mitä menetelmillä voidaan parantaa kyseistä sairautta? En tiedä siitä mitään muuta kuin, että on pirun vaivalloinen sairaus. :*(
Tätä on jatkunut jo kauan aikaa, mutten ole halunnut hakea apua. Olen kylläkin käynyt hiljattain psykologilla, mutta hän tuntuu olevan erittäin ammattitaidoton.. En voi elää normaalia elämää!
4600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ei siihen lääkkeitä tarvita, tarvitsee vain tutustua itseensä ja omiin tunteisiinsa, ja miettiä omia ajatuksiaan... mistä ko. pelko voisi olla kotoisin? millaisessa tilanteisse ko. pelko aktivoituu? onko kaikenlainen sosiaalinen, riippumatta henkilöstä joka sen laukaisee? mikä siinä loppujen lopuksi on niin kauheaa? voisitko oppia sietämään ja hyväksymään itsesi vaikka sinulla onki ko. sos. tilanteiden pelko? voisitko pikkuhiljaa kohdata pelkosi ja huomata ettei se nyt niin kummoinen asia olekkaan? voisitko hyväsksyä sen että sinun elämääsi kuuluu pelkoja, että kaikkien muidenkin elämään ne kuuluu? voisitko opetella haastamaan nè? voisitko nähdä niiden taakse? voisitko antaa vähemmän arvoa ko. tunteelle?... mikä on itsetuntosi laita? oletko käynyt lävitse itsesi kanssa asioita ihan ajattelun tasolla mistä koostut jne?

Äänestä
  • Olet erittäin herkkä stressille. Joten älä
    käytä kofeiinipitoisia aineita, kuten kahvia,
    vaihda teehen, se ei ole niin voimakasta, pelot
    vähenevät. Jos ei ole muuta apua hätätilanteessa, käy hyvin Aspiriini entero (vatsaystävällinen) 100 mg pilleri, vähentää
    jännitystä. Muuten, jos menee erittäin vaikeaksi
    olo käy mielenterveystoimistossa. Älä ole syömättä liian kaun, sekin pahentaa oloa.
    Toisia ihmisiä ei tarvitse pelätä, joukossa on
    aina sellaisia joilla on myös ongelmia. Ihmisiä me kaikki vaan ollaan.

    Äänestä

  • kyllähän nuita kysymyksiä miettii ja pelkojakin yrittää kohdata mutta se on helpommin sanottu kuin tehty!kun se tilanne tulee niin ei siinä auta vaikka kuin yrittäisit takoa päähäsi että olen sellainen kuin olen ja ajatelkoot muut mitä tykkää.huonosta itsetunnostahan se kaikki varmasti juontaa mutta kertokaapa hyvät ihmiset miten sitä oppii hyväksymään itsensä ja jännittämisen ja pelot? sekin voi olla totta että mitä enemmän tätä asiaa vatvoo niin sitä enemmän ahdistaa ja pelottaa.

    Äänestä

Aivan. Tyypillistä suhtautumista tuollainen: kyllä se menee ohi, nosta pää pystyyn!
Mutta kun yrittää ja yrittää, mutta ei pysty rentoutumaan, olemaan oma itsensä :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuori tyttö kirjoitti:

Minulla on sosiaalisten tilanteiden pelkoja. Tarvitsenko lääkitystä? Mitä menetelmillä voidaan parantaa kyseistä sairautta? En tiedä siitä mitään muuta kuin, että on pirun vaivalloinen sairaus. :*(
Tätä on jatkunut jo kauan aikaa, mutten ole halunnut hakea apua. Olen kylläkin käynyt hiljattain psykologilla, mutta hän tuntuu olevan erittäin ammattitaidoton.. En voi elää normaalia elämää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu