Kuulokoje.

Anonyymi

Onko jollain kokemuksia yrttiapteekin mainostamasta kuulokojeesta?

11

2866

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yrttiapteekissa on lukuisia kojeita joten mitäköhän mahdat niistä tarkoittaa?

      • Anonyymi

        Sitä seiskassa mainostettavaa 24 euron kojetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitä seiskassa mainostettavaa 24 euron kojetta.

        Jos tunnet et kuule hyvin,menen kouluhoitajalle, työpaikkasi terveydenhoitajalle tai terveysasemat puhumaan ongelasi.Ottavat kuulokokeen ,saat läheteen eteenpäin tutkimukset, Jos vikaa,vikaa, saat ilmaisen kuulokojeen lainaksi elämän loppun asti! Valinta on sinun itsesi! Niin toimi mummollani ,papallani,serkun kummin kaimallakin asia.


    • Anonyymi

      Mulla oli joku Yrttiapteekin kuulokoje. Siihen ei sitten löytynyt paristoja. Hukkaan meni laite. En suosittele!

      Kotikaupunkini Kuulokeskuksesta sain tutkimusten jälkeen maksutta kojeet molempiin korviin. On säädetty oman kuulon mukaan, ovat tehdyt omien korvien malliin ja toimivat hyvin. Kojeet myös huolletaan maksutta.

      Ota yhteyttä omaan terveysasemaasi ja pyydä päästä kuulontutkimukseen. Siitä se lähtee. Puoli vuotta menee ja sinulla on hyvät kuulokojeet molemmissa korvissa.

      • Anonyymi

        Tuossa laitteessa oleva patteri on ihan tavan tyyppiä.
        Löytyy joka kaupasta joka myy paristoja. Etsi tyypillä AG13 tai LR44


    • Anonyymi

      Samaa kehotan kuin muutkin. Vaikka asia on hankala, ja kestää aikaa sopeutua tilanteeseen ei kannata haksahtaa mihinkään mainoksiin halvoista pikakonsteista. Rahat menee hukkaan, koska kuulo voi heikentyä vaikka mistä syystä ja yksi koje ei voi sopia yksilöllisesti korvan eikä kuulon mukaan. Kuulon alenema on jokaisella erilainen ja se tutkitaan tarkkaan nykyteknologian avulla, tietokoneella. Kuulokoje tai kojeet saa ilmaiseksi, huolto on ilmainen ja kojeet ovat erittäin hyviä ja huomaamattomia. Itselläni on laite joka automaattisesti tunnistaa ympäristön ja mukauttaa äänimaailman omaan tarpeeseen. Kuulon alenema aiheuttaa suurta ahdistusta ja uupumusta ja mitä pikemmin tartut asiaan sitä pikemmin elämän laatu paranee.

      Siis käänny ensin terveyskeskuksen puoleen ja saat lähetteen tarkempaan kuulon tutkimukseen sairaalaan, ja samalla selviää kuulon aleneman syy. Se voi olla perinnöllinen, vamma tai jokin sairaus. Se selvitetään ensin. Kun ja jos pääset kuulokeskuksen asiakkaaksi niin saat suorat yhteystiedot tulevaa varten ongelmatilanteisiin. Saat myös paristot ja vahaputsaustarvikkeet jne puoleen hintaan sairaalan antaman asiakkuuden kautta tilattuna siitä mitä ne maksaa ostaa kaupasta. Paristot jne pitää itse maksaa ja se on ainoa kulu. Kuulokeskuksessa asiointi ei maksa mitään mutta alun polimaksu pitää maksaa kun erikoislääkäri tutkii korvat, kuuloelimet ja mahdolliset sairaudet.

      Tsemppiä sinulle!

    • Anonyymi

      Kuulotutkimukseen minäkin suosittelen menemään ja tosiaan jos toteavat että kuulo on molemmissa tai toisessa korvassa erittäin huono tai huonontunut siitä jos olet käynyt kuulotutkimuksessa aikaisemmin niin tällöin saat ilmaiseksi kuulokojeen.

    • Anonyymi

      Mulle on kyllä epäselvää, että miten muka joku netistä ostettava "kuulokoje" toimisi kun jokaisella on omanlaisensa kuulovika ja korvan malli.

      Se on varmaan vaan joku simppeliin kaiuttimen toimintaan verrattava. Sama jos mistä tahansa taittoviasta kärsivä tilaisi netistä silmälasit summassa, kaikille samanlaiset silmälasit ilman silmien tutkimusta.

      Kuulohan ei huonone vältämättä tasaisesti vaan jotkut taajuudet esim ikääntyessä heikentyy kun toiset taajuudet pysyy normaalina. Sitten on sellaisia sairauksia joissa keskialueet häipyy tai matalat äänet ja korkeat äänet voi olla erityisen kirkkaat ja jopa tavanomaista paremmat. Jokaisella on omat syyt kuulon alenemiseen, ei käyrä näytä kellään samalta.

      • Anonyymi

        Lisään vielä että jopa jotkut lääkitykset voi vaikuttaa kuuloon. Lääkityksiä pitää muuttaa, jos ne alkaa heikentää aisteja.


    • Anonyymi

      Tarkistin asian, että mistä ihmeen laitteesta on kyse kun en ole tiennyt että kuulokojeita voi ostaa nettikaupasta tai sovittamatta ilman kuulontutkimusta.
      Siellä lukee näin:

      "Tuote on äänenvahvistin, ei lääketieteellinen apuväline."

      Niin arvelinkin, yksinkertainen äänenvahvistin eikä edes Eikä voi palauttaa, jos ei toimi koska paketti on "hygieniatuote".

      Sitten on käyttäjäkokemuksia, jotka kuulostaa aika korneilta.
      "....Hänellä on ollut TKSistä saatu kuulokoje, jota on pudistettu ja korjattu koko ajan. Nyt se on täysin mykkä. Tässä on paljon parempi ääni "
      "Parempi kuin se kalliimpi joka minulla on ollut"

      Aika omituisia "käyttäjäkokemuksia"! 24 euron äänenvahvistin muka parempi kuin 1000e maksava yksilöllisesti sovitettava huipputekninen laite ja joka on käyttäjälle ILMAINEN? Ja jos mykistyy niin lähettää tai vie sen kuulokeskukseen tarkistettavaksi. Jos koje on mennyt rikki tai siinä on vikoja se vaihdetaan tietenkin uuteen.

      Parempi ääni siis tuossa lelussa? 😂 Ja nätti vielä? Voi elämä...

      Menkää hyvät ihmiset kuulo-ongelmissa terveyskeskukseen, ihan samoin kuin mennään optikolle tai silmälääkärille näköasioissa. Kuulon alenema voi johtua sairaudesta, ja se pitää pois sulkea ensin, ettei ole kasvainta tai muuta, joka vaikuttaa aisteihin.

    • Anonyymi

      Monilla on kuulokojeista käsitys joka perustuu tosi vanhoihin kokemuksiin tai tietoihin tai peräti vaan uskomuksiin. Jollain papalla ollut antiikkinen koje ja luullaan että semmosia ne nykyäänkin on. Olishan se omituista jos tekniikka on kehittynyt kaikessa mahdollisessa niin se ei olisi sitten näissä vekottimissa mennyt eteen päin.

      Viimeisen 20 vuoden aikanakin on edistytty huimasti. Kuulokoje on kuin pienen pieni automaattinen tietokone korvissa. Tuo pilipalikoje mainoksessa muistuttaa jotain 30 vuoden takaista, eikä siis oikeasti ole mikään taajuuksia korjaava vaan pelkästään äänen voimakkuutta nostava.

      Kun tästä kehitytään niin seuraavalla sukupolvella kuuloviat pystytään korjaamaan kasvattamalla vaan kantasoluista uudet aistisolut vahingoittuneiden tilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      272
      14491
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      71
      7342
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7161
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5177
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      115
      4900
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4525
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      24
      4459
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe