Hevosenhoitajaksi

...

Haluaisin kouluttautua hevosenhoitajaksi, kannattaako hakea nimenomaan hevosenhoitolinjalle johonkin toiseen kouluun vai riittääkö Ahlmanin ammattiopiston "maaseutuyrittäjälinja"(ks.koulussa ei ole "hevosenhoitajalinjaa),jos otan valinnaisaineissa hevosyrittäjyyden?...Asiasta jotain tietävät/vastaavia kouluja käyneet,help!

5

1205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muija

      No mä ainakin suosittelisin ihan sitä hevosenhoitaja-linjaa jos kuitenkin ne hevoset on se sun juttu mitä haluat opiskella ja mikä kiinnostaa.
      Itselleni kävi nimittäin niin, että hain maatalousyrittä-linjalle vaikka oikeestaan ne muut maatalouteen liittyvät asiat ei kiinnostanu, vaan siis pelkästään hevosiin liityvät.
      Ajattelin että kyllä ne muutkin menee siinä sivussa... Mutta koska siihen tutkintoon kuuluu kauheesti just esim. lehmien kanssa työskentelyä, osaamista pelloilla jne., mitä nyt voit kuvitella että maatalousyrittäjän pitäis osata, niin se hevosten kanssa oleminen jäi loppujen lopuks aika vähäseks. Meillä oli niin, että esim. yks päivä viikosta oli hevostaloutta, puolet teoriaa ja puolet esim. ratsastusta, mutta muuten lukujärjestys täytty aika lailla muista hommista.
      Tietenki ois ollu sitten välillä aina niitä tallipäivystysviikkoja, mutta niittenkin aikana piti käydä tunneilla jne., eli siinä tuli taas niitä muita asioita. Pienenä lohtuna ois ollu semmonen, että kaikki työssäoppimiset ois saanu suorittaa hevosten parissa.

      En sitten tiiä kiinnostaako sua oikeesti hevosten lisäks ne muut hommat, mutta mua ei todellakaan kiinostanu, joten senpä takia lopetin kyseisellä linjalla ja toivon että nyt ens syksynä pääsisin ihan hevosenhoitaja-linjalle :).
      Oon kuullu ja ottanu selvää, että sillä linjalla tosiaankin ollaan PALJON hevosten kanssa.

    • Katarica

      Ei millään pahalla, mutta mieti vielä kaksi kertaa haluatko todella hevosenhoitajaksi ammatiltasi. Täällä pohjois-suomessa on hevosenhoitaja linjoja ja niihin hakee vuosittain kauhean paljon nuoria tyttöjä. Ystäväni Johanna valmistui hevosenhoitajaksi ja yritti päästä töihin. Mutta ei ollut,ainut vaihtoehto olisi ollut perustaa oma talli. Johanna käy nyt toista ammattia itselleen, jossa saattaisi päästä töihin. Ja on sanonut että jos oli kannattanut käydä heti sellainen linja jolla saattaisi olla jonkun laista tulevaisuutta, ja käydä hevosenhoito kursseja.
      Mieti tarkkaan haluatko tehdä koko päiväisesti ja aina hevosten kanssa vai onko se sinulle vain harrastus?

      • muija

        Tuo mitä kirjotit on kyllä ihan totta.
        Suomessa kuulemani ja lukemani mukaan eniten työpaikkoja hevosenhoitajille löytyy etelä-Suomesta.
        Hevosiahan osaa hoitaa muutkin kuin ne, jotka on käyny sen alan koulun, ja vaikka harrastajalla ei varmaankaan oo ihan niin hyvä osaaminen jne., niin kyllä talliyrittäjät ottaa ennemmin semmosia hoitajiksi hevosilleen kun ei tarvi maksaa työstä rahana. Monethan hoitaa hevosia ratsastus-palkalla ja monet myös ilman sitäkin...

        Mutta jos ei esim. tiedä mikä on se ala mihin haluais työllistyä, siis on vielä hakusessa se "oma juttu" ja tykkää hevosista niin sillon kyllä ainakin omasta mielestäni hevosenhoitaja-linja voi olla ihan hyvä vaihtoehto.
        Tai sitten jos tosiaan on joskus suunnitelmissa
        perustaa oma talli, niin ilman muuta kannattaa hakee kyseiselle alalle opiskelemaan.
        Monet kuitenkin haluaa siitä ihan myös kokopäiväsen ammatin :).


      • nobody
        muija kirjoitti:

        Tuo mitä kirjotit on kyllä ihan totta.
        Suomessa kuulemani ja lukemani mukaan eniten työpaikkoja hevosenhoitajille löytyy etelä-Suomesta.
        Hevosiahan osaa hoitaa muutkin kuin ne, jotka on käyny sen alan koulun, ja vaikka harrastajalla ei varmaankaan oo ihan niin hyvä osaaminen jne., niin kyllä talliyrittäjät ottaa ennemmin semmosia hoitajiksi hevosilleen kun ei tarvi maksaa työstä rahana. Monethan hoitaa hevosia ratsastus-palkalla ja monet myös ilman sitäkin...

        Mutta jos ei esim. tiedä mikä on se ala mihin haluais työllistyä, siis on vielä hakusessa se "oma juttu" ja tykkää hevosista niin sillon kyllä ainakin omasta mielestäni hevosenhoitaja-linja voi olla ihan hyvä vaihtoehto.
        Tai sitten jos tosiaan on joskus suunnitelmissa
        perustaa oma talli, niin ilman muuta kannattaa hakee kyseiselle alalle opiskelemaan.
        Monet kuitenkin haluaa siitä ihan myös kokopäiväsen ammatin :).

        minäkin olin pitkään menossa hevosen hoitaja linjalle,mutta sitte yhtenä päivänä vaan heitin meiän äitille et "mä taidan sittenkii opiskella lähihoitajaks ja siitä sitte ammattikorkeen kauttaa sairaanhoitajaksi"se oli lähinnä vitsi,mut sitte tajusin et mä oon aina halunnu asuu helsingissä(ja sinne yös muutan kun valmistun)enkä haluu mitää ihan surkeepalkkasta työtä(jos siltä alata nyt ees töitä löytyy).joten nyt olen suuntaamassa lähihoitaja linjalle!hevoset pysykööt hyvänä harrastuksena jos enää kauan niinäkään.:)


    • tiesitkö2018

      hevostenhoitajan työ ei ole pelkkää heppojen harjaamista. Hevostenhoitaja siivoaa karsinat, huolehtii ruokinnasta ja hoitaa haavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe