Tilasin jo helmikuussa kyseisen skootterin enkä vieläkään tiedä että milloin sen saan kasattuna pihalleni?! Mites teillä muilla tilauksen tehneillä?
Sitten itse kysymykseen.
Kannattaako tätä skootteria ostaa ilman näkemistä? Maksaa kuiteski 949e. kotiin tuotuna ja kasattuna. Onko hintansa väärtti? Vai pitäisikö ostaa joku toisen merkkinen mopo. Skootterit tuntuu vaan olevan aivan kaameen hintaisia. Merkkivehkeet maksaa 2000e ja ylikin!!! Niissä ei ole kuitenkaan niin paljon varusteita yms. kuin Fudessa on. Onko nämä kalliimmat sitten niin paljon parempia?
Mitä ihmettä tässä tekisi. Vielä kaupat kerkeäisi perua.
Päteekö skoottereissakin sama sääntö kuin muissakin hankinnoissa. Köyhän ei kannata ostaa halpaa?! Kiitokset jos vaivaudut vastaamaan!!!
Sitten itse kysymykseen.
Kannattaako tätä skootteria ostaa ilman näkemistä? Maksaa kuiteski 949e. kotiin tuotuna ja kasattuna. Onko hintansa väärtti? Vai pitäisikö ostaa joku toisen merkkinen mopo. Skootterit tuntuu vaan olevan aivan kaameen hintaisia. Merkkivehkeet maksaa 2000e ja ylikin!!! Niissä ei ole kuitenkaan niin paljon varusteita yms. kuin Fudessa on. Onko nämä kalliimmat sitten niin paljon parempia?
Mitä ihmettä tässä tekisi. Vielä kaupat kerkeäisi perua.
Päteekö skoottereissakin sama sääntö kuin muissakin hankinnoissa. Köyhän ei kannata ostaa halpaa?! Kiitokset jos vaivaudut vastaamaan!!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
tähänkin se kuin muussa, että Aasian poikien vehkeissä laatu vaihtelee aikalailla. Se kun ei ole nii nuukaa. Voip olla hyväkin, paljonhan niitä on myyty. Saat varmaan asiantuntevimpiakin kommentteja.
Eipä hättäillä, minäkin tilasin helmikuussa ja 949e laskua tässä odotellaan että joko ensi viikolla tulis? Jos edes lasku tulis niin joko seuraavalla viikolla olis vehje sitten pihassa? Epäilen kyllä että tämä homma menee enskuun puolelle. Pistin myllymäelle jo sähköpostiakin ja lupasivat edelleen helmikuun tilausten toimituksen huhtikuulle. Kyllähän tässä pieni riski on otettu, vehje saattaa olla täys paska mutta voi olla käypänenkin peli. Eiköhän ensviikolla olla viisaampia?
Näin sanottiin viimeksi. Kiva jos menee toukokuun lopulle, ehkä ostan jonkun toisen...
Fudella voi ajella ajonsa,mikäli ei ole turhan
vaativa.4t kun hyytyy ylämäkeen ja kiihtyy alamäkeen.Nyt kun olen ajellut samat reitit ruisku
skootterilla huomaa selvän eron juuri tuossa sitkeydessä.Fudekin kulki alam. 75km/h,mutta
suurehko yläm. 35km/h kun ruisku meni saman mäen 65km/h ylös.Ymmärrän hyvin niitä jotka ostavat halvan skootteerin,voihan ajamiseen vaikka kyllästyä.Nyt jos olisin ostamassa ekaa skootteria
ostaisin kyllä merkki sellaisen.Mutta fudehan mullakin oli eka.
Kuka viittii maksaa moposta 2000 ku halvemmallakin saa? Kyllä nää halpis skootterit hintansa puolesta on kannattavia ostoksia, jos ei halua uhrata kauheasti rahaa mopoon. Itse oon ollu tyytyväinen Saniliini. Joo, kyllähän Aprilia ja muut merkkiskootterit kivoja on mutta kun halvemmallakin pääsee... Eikä vituta pienet kolhut niin paljoa.
Naapuri osti Fuden kolme vuotta sitten mökilleen ja siinä ei ole ollut mitään ongelmia. Tässä mallissa kaasuttimessa on kaikki säädöt, takakahva on tukevaa metallia, josta mopon voi laittaa vaikka kattoon roikkumaan, katteet eivät hajoa sen helpommin kuin muissakaan ja sähkölaitteet ovat kunnolliset, lampuissa on esimerkiksi kumitiiviseet.
Fude maksoi silloin reilusti yli tonnin. Rumpujarrut ja peltivanteet tässä kuitenkin on.
Viime kesänä sitä verrattiin uuteen Streamyyn ja kyllä tuo Streamy oli aika himmeli kaksi kertaa kalliinpaan vanhaan Fudeen verrattuna.
Siis maahantujasta homma on kiinni. Jos maahantuoja haluaa mahdollisimman halvalla Fuden laatu on kyllä heikkoa.
Laatuakin Kiinasta saa, mutta sitten pitää maksaa enemmän.
Mutta mitäs teet kun kaikki haluaa halvinta.
fude on iha p****. naapureilla on semmonen ja siellä se autotallissa kököttää.. :DDD
Ainakin Fuden esittelylapuissa luki, että toimitus on touko- kesäkuun vaihteessa. Ja näin olin n. kuukausi sitten lukevinani myös netistä.
Pistin sinne sähköpostilla kyselyn ja vastasivat että jos olet tilannut HELMIKUUN aikana niin saat fudesi HUHTIKUUSSA, saa sitten nähdä pitääkö paikkansa...Nyt tilatessa menee touko-kesäkuulle. Kai siellä myllymäellä kootaan jo tuota helmikuun erää, luulis sen tulleen jo ajat sitten.
Eiköhän se niin ole että laatu maksaa...
Laatu maksaa ja usein hinta laatusuhde huononee mitä kalliimpaan laitteeseen siirrytään.
Eli jos tahtoo hinta/laatu suhteen kohdilleen kannattaa harkita hinta tasossa keskiverto tuotteita...
Jos laittaa vierekkäin 699€ maksavan Fuden ja 2700€ maksavan Aprilia SR50 FACTORYN, niin ei ole vaikea päätellä kummassa on parempi hinta-laatu suhde. Fudessa kun ei ole laatua missään kohdassa. Eli päätelmäsi on täysin väärä ja jos ei ole varaa ostaa kunnon skopoa, niin silloin on tyydyttävä Fudeen. Ei se sen kummenpaa ole, turha sitä on väitellä mikä kannattaa ja mikä ei.