Pentu etsii tissiä

Anonyymi

Ostin kissanpennun ja luovutus oli 12 viikkoisens. Tiedän, että on oikean ikäinen, koska olen pennun nähnyt 3 viikon ikäisenä eka kerran. Pentu on eläinlääkärin tarkastama. Emo on itse vierottanut nisästä. Nyt kun on ollut 3 viikkoa meillä, on alkanut lutkuttaa minua. Samasta pentueesta siskoni otti myös pennun ja tällä ei tälläistä tapaa ole. En tiedä, pitääkö tähän laittaa stoppi heti, vai antaa hänelle joku, mitä lutkuttaa? Olen ohjannut ruokakipolle aina, kun hän alkaa etsimään nisää, mutta hän tulee syömisen jälkeen uudelleen. Kissalla on kyllä rauha olla, nukkua. Hänellä on virikkeitä ja koti suht iso, että en usko, että olis stressiä.

2

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä on 10 vuotias leikattu kolli, joka edelleen tulee syliin ja nuolee sormea ja lutkuttaa sormensyrjää toisessa suupielessään vähän aikaa joskus. Ei joka päiväkään. Ja kehrää. Voi olla että on vieroitettu liian aikaisin, mutta tapa ei ole kovin haitallinen. Kai tuo jotain turvaa.

    • Anonyymi

      Ihan normaalia toimintaa, omilla aikuisilla kissoillanikin välillä. Rauhoittaa pentua samaten kuin tassuilla ns. leipominen ja kehrääminenkin. On vielä ihan pieni (kotikissat on pentuja aina!) ja kaipaa emoaan, sinä toimit nyt korvikkeena. Pennulle voi toki antaa vaikka jonkun pehmeän rievun tai pehmolelun mistä ei saa nieltyä mitään, jos olisi turvaa siitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      678
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe