Seuraava sivu näyttää IP-osoiteeni lisäksi Host-osoitteen. Mikä Host on? Eikö se ole modeemin (reitittimen) fyysinen osoite? Jos on, niin miten netissä oleva palvelu voi nähdä modeemini fyysisen(?) osoitteen? Jos näkee, niin silloinhan IP-osoitteen vaihtaminen on turhaa, jos nettisivuston ylläpito näkee modeemin pysyvän osoitteen? Vai onko myös Host-osoite vaihtuva kuten IP-osoite?
https://www.myip.com/
Mikä on Host-osoite?
5
482
Vastaukset
Tuo ei mitenkään liity sinun omaan osoitteeseen tai modeemiin tms.
Veikkaisin että voisi olla tuon myip.com sivun IP osoite.- Anonyymi
Itse en myöskään ymmärtänyt että mikä tuo 'host' osoite tuossa voisi olla, mutta 'Your IP address is:' kertoo että millä IP -osoitteella kaikki maailman palvelimet 'näkevät' sinut.
- Anonyymi
Oman koneen IP osoitteen voi tarkistaa kirjoittamalla windowsin komentokehotteeseen (ipconfig) tai (ipconfig/all) käsky.
Jos vertaat sitä tuohon julkiseen osoitteeseen, sen pitäisi olla eri numerosarja.
Julkisen IP ja Host osoitteen antaa teleoperaattori, joka siis on eri osoite kuin se koneesi oikea fyysinen IP osoite. Ja jos nettiliittymäsi on mobiililaajakaista, tai mokkula IP-osoite vaihtuu tietyn väliajoin.- Anonyymi
Joo, siis asia on teknisesti ilmaistuna juuri näin, eli jos kotona on adsl- tms. reititin, niin sitten kun kirjoittaa tuon ipconfig -komennon, niin saa yleensä vastaukseksi 192.168..., tai 10...., tms., mikä siis on ns. yksityisen alueen ip-osoite, joka ei reitity ja näy millekään palvelimelle maailmalla lainkaan, vaan tietokone kommunikoi NAT- teknologialla, jossa tuo osoite näkyykin reitittimen julkisena osoitteena. Ainoa tapa siis saada tarkempaa tietoa on käyttää juuri AP:n mainitsemia muita palveluja, joista mm. whatismyip.com on omasta mielestäni selkeämpi.
- Anonyymi
"Iso muutos viime vuonna: Linux-hyökkäysten määrä kovaan kasvuun"
https://etn.fi/index.php/13-news/11847-iso-muutos-viime-vuonna-linux-hyokkaysten-maara-kovaan-kasvuun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266234Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT952281Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252