Minulla leikattiin maaliskuun alussa oikeasta silmästä verkkokalvoreiästä aiheutunut irtauma. Silmääni laitettiin silikoniöljyä. Asentohoitona makaaminen vasemmalla kyljellä. Ongelmana kontrolleissa kohonnut silmänpaine ( korkein 40, viimeisin 29.3. 27 ). Tähän silmätippoja ja Diamox-tabletteja. Leikkauksen jälkeen sanottiin, ettei saa nostaa yli 3 kg painavaa.
Kysyisin, että milloin voi alkaa elämään normaalia elämää eli nostaa yli 5 kg painavaa, kävellä 4 km:n reippaita kävelylenkkejä ja siivota asuntoa ?
Normaalia elämää verkkokalvoleikkauksen jälkeen ?
6
3776
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa kysyä seuraavalla käynnillä silmälääkäriltä. Minulta kiellettiin kaikki raskaat hommat ja nostelut loppuiäksi. Aina on vaara, että verkkokalvo irtoaa uudelleen. Kaikki tapaukset eivät kuitenkaan ole samanlaisia.
Hei,
tosi erilaisia paranemistarinoita täällä tuntuu olevan, ilmeisesti silmänpaine ja reiän koko vaikuttavat, samoin se, onko reikä tullut lasiaisen irtauman seurauksena vai muuten.
Mulla irtosi lasiainen vajaa kuukausi sitten (oli paljon valonvälkettä ja samentumia, kuin diskopallo pyörimässä silmässä). Pari päivää myöhemmin alkoi ylhäältä nenän pielestä samentuma, joka suureni ja muuttui tummemmaksi. Tämä olikin sitten verkkokalvoreikä.
Reikä korjattiin ja lasiainen poistettiin päivystysleikkauksessa. Silmään laitettiin kaasua, joka poistuu sieltä itsestään lähiviikkoina. Asentohoitoa oli mulla vasemmalla kyljellä 10 vrk ja sain Oftan Dexa-Chlora -tipat neljäksi viikoksi. Edelleen on tippakuuri menossa, sairaslomaa vielä puolitoista viikkoa. Eka kontrolli oli kaksi viikkoa leikkauksen jälkeen,. Paraneminen oli onneksi lähtenyt käyntiin normaalisti. Kaasu haittaa aika paljon näkemistä, kuplan läpi ei näe kuin sumeita muotoja ja kuplan pinta heijastelee niin, että yläpuolinenkin osa peilailee kuvajaisia.
Minulta kiellettiin vain raskas liikunta täksi kuukaudeksi. Ensimmäisten kahden viikon ajan kiellettiin myös painavien tavaroiden nostelu. Nyt tällä viikolla on tullut pakosta nostelua (piti viedä kissa eläinlääkäriin, piti myös siivota hiekkalaatikot). Olen välttänyt äkillistä riuhtomista ja koittanut pitää taukoja.
Olen vielä sen verran ”nuori” (51v), että ahdistaisi pahasti, jos pitäisi aina nostaessa pelätä silmän vaurioituvan. Ehkä tilanne on vähän erilainen, jos reikä on tullut lasiaisen irtoamisen seurauksena?- Anonyymi
https://www.terveyskyla.fi/silmasairaudet/silmasairauksia/verkkokalvosairaudet/lasiais-ja-verkkokalvoleikkaukset
3 viikkoa takaperin tulin meilahden silmäsairaalasta,verkkokalvogirurgiasta kotiin.
Verkkokalvon irtautuminen korjattiin leikkauksella ja laaserilla.
nyt kuukauden verran hiljaiseloa.Kontrollikäyntejä tulee.
1 kontrollikäynti noin 2 viikkoa leikkauksen jälkeen,seuraava käynti kuukauden kuluttua edellisestä käynnistä.
Lääkehoitona silmätippoja 4 x päivässä kuukauden ajan.
Sitten silmänpaineen korjaamiseksi toisia tippoja 2 kertaa vuorokaudessa,
aamulla ja illalla.silmä on sumea,sumeus katoaa pikkuhiljaa.
Asentohoitoa reilu viikko leikkauksen jälkeen.
Mitään raskasta ei saa nostella.
Yöksi laitetaan muovikilpi silmän suojaksi,reilun viikon ajaksi,
voi mennä pidempäänkin.Lääkäri antaa tarkemmat kotihoito-ohjeet.
Lopulliseen parantumiseen voi mennä 3 kuukautta,
aivan tapauksesta riippuen.
Tässä vähän omalta kohdaltani. - Anonyymi
Mulla nyt leikkauksesta 1 kk aikaa dg verkkokalvon reiästä johtunut ablaatio. Silmä näkee mutta kaikki paljon pienempänä ja vääristyneenä. Onko toivoa paremmasta?
- Anonyymi
Minulla vääristymät jäi pysyviksi. epäilen, että leikkauksessa ja korjaustoimenpiteissä meni jotain pieleen.
- Anonyymi
Myskin tasaannuttua maskin taakse.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861669Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,161063Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.97988Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79942- 87759
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51744Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot145736- 53674
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48671Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51661