Tanssien järjestäjät, tanssimuusikot, tanssinopettajat ja tanssiDeeJiit ovat jo vuoden ajan saaneet tehdä oikeita töitä.
Oikeiden töiden tekeminen jatkunee jonkin aikaa.
Mihin töihin tiedät em. henkilöiden nyt ryhtyneen ?
Oikeiden töiden tekeminen jatkunee jonkin aikaa.
Mihin töihin tiedät em. henkilöiden nyt ryhtyneen ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hyvää tekee niillekin, kun tekevät oikeaa työtä, Monen on tosin hankittava jonkinlaista koulutusta, mutta on työpaikkoja, joilla tehtävä työ opitaan käyutännössä.
Kuinka monta turvesuolla tai hiilivoimalassa työssä käynyttä, jotka harrastavat tanssia, tunnette?
Aiwan! Ette yhtään: eläkelläisiä ja työttömiä tunnette vaikka kuinka monta? Ja sairas eläkelläisiä.
Kyllä hiilivoimalassa ja turvesuolla työssä käyneet joutuvat hekin hakemaan muita kuin oman alansa töitä. Tanssimuusikoitten ja tanssinopettajien alanvaihto ei siistässä yhteiskunnallishaitallisten saati tuollaisten pandemiologisesti tarkasteltuna erittäin yleisvaarallisten alojen alasajomielessä ole mitenkään poikkeuksellista.
Hiilivoimalassa ja turvesuolla töissä käyneitten alanvaihtopakosta kukaan ei tosin ole huolissaan.
Hiilivoimalasta ja turvesuolta työskentelyrajoitusten takia potkut saavilla ei ole toivonaan edes rokotusjonoon pääsyä, jonne kärkeen otettaisiin kaikkein suurimpaan porkuriskiryhmään kuuluvat eli turverekkoja ja kivihiilivaltamerirahtialuksia ja kivihiilirekkoja ajavia ei edes moisten jonojen liepeillä mainittaisi, koska kivihiili- ja turvevarastojen kuljettamisessa lankomiehen erikoisilmankirkastimella varustettuun piovoimalaan missä voidaan polttaa peeseepeetäkin melko turvallisesti tarvitaan rahtityöväkeä minimipalkalla
Siivooja, sekatyömies autonkuljettaja
Sitä vaan ihmettelee että miksi ei jäänyt rahaa säästöön hyvinä aikoina?
Mikä laulamalla tulee, se viheltämällä menee.
Osa on ryhtynyt hierojiksi.
Kirvesmiehelle on aina käyttöä 💪
Tiedän yhden naistanssinopettajan, joka esiintyy nykyään strippamestoissa vailla rihman kiertämää.
Jokaisella muusikolla pitäisi olla vara-ammatti ja koulutus siihen.
Useilla on jonkin tason kaupallinen koulutus, jolla pääsee vielä jonkinlaiseen työhön liike-elämässä.
Taiteilijat on eri asia: nimittäin nuoruudessaan jopa Dali joutui ottamaan mallia sen ajan huippumaalarin talouden pidosta. Nuoruudessaan köyhä Dali oli näetsen saanut kutsun vierailla taiteilijan kotona, joka Dalin mielestä erehdyttävästi muistutti sekä etu- taka- sivu- ja sisäpuutarhoineen ranskalaisen kuninkaan (itseassa se oli juuri sellainen) linnaa. Aikansa nähtävyyksiä pällisteltyään Dali ei voinut olla kysäisemättä isännältään, että mitä tämä kaikki oikein maksaa, jolloinka isäntä, joka oli jo elämänsä ehtoopuolella totesi hajamielisesti, ettei ollut varma, mutta muisteli kumminkin, että kaikki se olisi maksanut hänelle kaksi maalausta nimittäin yhden ison ja yhden pienen. Dali ikäänkuin valaistui tästä tiedosta eikä hänen tarvinut sen jälkeen edes ohimennen harkita toisen ammatin hankkimista.
Mitä itse teet?