Aloitin nyt ihan uuden keskustelun kun itse olen etsinyt tietoa lääkkeestä niin en ollut löytää mitään uutta tietoa, vaikka ei lääke sinänsä ole muuttunut mutta ehkä masennukseen tänä päivänä ei enää niin paljoa ole häpeää.
Itse en suostunut silloin lääkettä aloittaa kun se minulle määrättiin juuri kommenttien lukemisen takia ja onhan se totta aina on lääkkeitä mitkä toiselle käy/auttaa ja toiselle ei. Puolitoista vuotta oman mielen tutkiskelua ja tunteiden läpikäymistä oli toisaalta hyvä asia ja se että pohdin käytöstäni ja kuuntelin kirjoja tunteista oli hyvä asia mutta kun taas kesken lauseen aloin itkemään ihan turhasta ja makasin masentuneena sohvalla ajattelin että nyt kokeilen lääkkeitä. Kävelin apteekkiin ja aloitin sepramin käytön!!!
Aluksi otin puolikkaan tapetin aamuisin niin kuin pakkauksessa luki mutta kahden päivän jälkeen vaihdoin lääkkeen oton iltaan koska aamuisin lääkkeen oton jälkeen en meinannut pysyä hereillä ja olo oli huono, kuvotti, oksetti, ruoka ei maistunut heräämisestä kuuteen tuntiin. Iltaisin oikeeseen aikaan ottaen lääke myös auttaa minua rauhoittumaan ja nukahtamaan. Illan pohdinnat ja stressaaminen on jäänyt osittain pois. Päänsärkyä on ollut ajoittain ensimmäisen viikon aikana mutta kuuluu vissiin asiaan ja luulen että se loppuu. Mieleni on energinen, iloinen ja ennen kaikkea olen todella positiivinen. Tuntuu että alan saada vanhan elämäni takaisin mitä elin joku 7 vuotta sitten. Myös kadonneet seksi halut ovat palanneet. Luulin että seksihalut olivat poissa yhdistelmäpillereiteni takia mutta se johtuikin masennuksesta/ apeasta olostani.
Nyt siis viikon syöneenä olen jo kokenut valtavan muutoksen ja taustana voin sanoa pelkotilat, menettämisen pelko, ahdistuneisuus ja mielialavaohdokset.
Luulen että nostan lääkettä kokonaiseen tapettiin niinä iltoina kun ahdistaa enemmän ja muuten pysyn puolikkaassa, saa nähdä. Lääkäriin menen vasta myöhemmin ja psykologiaika on parin viikon kuluttua.
Toivon että tämä kirjoitus auttaa ja kirjoitan uudelleen jatkoa kun saan kokemuksia lisää lääkkeen käytöstä
Sepram kokemukset/lääke auttoi
Anonyymi
0
150
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774692- 1842013
- 1321722
- 1511295
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351076
- 78973
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh272876